superschollogoOstrava-Radvanice – Přes sto zpěváků a muzikantů z osmi schol dorazilo v sobotu 2. 10. do Ostravy-Radvanic na 3. ročník Radvanického Superscholu. Po ranní mši svaté v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie čekaly na účastníky workshopy ve třídách místní základní školy. Bylo z čeho vybírat. O moderní křesťanské hudební scéně referoval P. Martin Kudla z farnosti Místek. Základy vedení sboru, dirigování a sborového zpěvu shrnul ve své přednášce umělecký vedoucí pěveckého sdružení Slezská Ostrava Jan Spisar. Gospelovou dílnu si vzal na starost člen orlovského gospelového sboru Keep Smiling Jan Dospiva. Organizátoři mysleli i na nejmladší účastníky Superscholu, kteří se mohli zapojit do tvořivé dílny.

Zabavit se ve volných chvílích mohli i ostatní účastníci setkání. Na farní zahradě vyrostly již v pátek párty stany, pod které se schovaly nejen stolky a lavice pro čas na občerstvení, ale i tři stolní fotbálky. „Chceme touto akcí dát prostor ke společného setkávání schol v rámci Ostravy a okolí,“ uvedl duchovní správce farnosti Ostrava-Radvanice P. Marek Jargus, který se svými spolupracovníky setkání připravil poprvé v roce 2005. „Naším cílem není dokazovat si, kdo je lepší, nejedná se o soutěžní setkání. Chceme společně strávit den ve znamení hudby, která nás spojuje,“ uvedl otec Marek.

A mladí tuto možnost vítají. „Byli jsme na Superscholu už loni a líbilo se nám tady. Takže to byla letos jasná volba. Líbí se nám zdejší atmosféra a je to pro nás také inspirace,“ sdělil vedoucí scholy při katedrále Božského Spasitele Michal Moric. „Zpíváme každou neděli při mši svaté pro rodiny s dětmi. V repertoáru máme vždy rytmické písně, ordináriům i žalm,“ doplnil ke dvanáctičlenné katedrální schole Michal Moric.  Do Ostravy-Radvanic dorazili také členové scholy z Proskovic, kterou tvoří také zpěváci a muzikanti ze Staré Bělé.  „Hrajeme v kostele na svátky jednou měsíčně. Dali jsme se dohromady před šesti lety a kromě zpěváků máme mezi sebou muzikanty, kteří hrají na příčnou flétnu, trubku, baskytaru, kytaru a někdy také zobcové flétny,“ popisuje složení a vybavení scholy Pavla Klimková, která proskovickou scholu nejen vede, ale i doprovází na klávesy. Když nacvičují na mši svatou nějakou písničku, čerpají ze zpěvníku Hosana, Ztracené kapely i Boba Fliedra. „Někdy děcka najdou na internetu nějakou písničku, která se jim líbí, nacvičíme ji a zazpíváme v kostele,“ dodává Pavla Klimková.

Scholy, které letos zavítaly na Radvanický Superschol, se postupně předvedly před publikem. Každá se čtyřmi písničkami. Více než dvouhodinový koncert osmi „kapel“ sledovala tříčlenná porota, která hodnotila talent vystupujících udělením bodů od 1 do 10. „Poradci byli zpestřením programu oproti minulým ročníkům. Hlavně šlo o to, aby těch scholám dal po vystoupení někdo z publika zpětnou vazbu a povzbudil je,“ popsal průběh odpoledního programu P. Marek Jargus. "Po hudebně umělecké stránce zhodnotil vystoupení schol Jan Spisar. Další dva členové poroty kostelník Jan Lyčka a ředitelka ZŠ Vrchlického Hana Ostřanská hodnotili scholy ze svého laického pohledu posluchače," doplnil k porotě otec Marek. Půobivý byl také samotný závěr, který patřil společné písni. Více než stočlenný sbor složený ze všech účinkujících schol zazpíval píseň „Chci Pane chválit tě.“

http://www.farnostradvanice.cz/radvanicky-superschol

3. ročníku Radvanického Superscholu se zúčastnily:

Schola Ostrava-Radvanice pod vedením Ondřeje Buchty

Schola  Ostrava-Hrabůvka pod vedením Dominiky Mžykové

Schola Václavovice pod vedením Anežky Sládkové

Schola Prameny – Ostrava-Přívoz pod vedením Jana Košárka

Schola Moravská Ostrava pod vedením Radky a Michala Moricových

Schola  Proskovice pod vedením Pavly Klimkové

Schola Stěbořice pod vedením Anežky Štukavcové

Schola Havířov pod vedením Tomáše Durčáka

Více o Radvanickém Superscholu na http://www.superschol.ic.cz/

Pin It