Nejvýznamnější dominanta Frýdku-Místku stojí na severozápadní straně města na mírném návrší, lidově zvaném Vápenky. V místech, kde se dříve pálilo vápno, stojí velkolepá pozdně barokní bazilika Panny Marie z roku 1759. Na jejím hlavním oltáři je uctívána metr vysoká tmavošedá pískovcová socha Panny Marie, která je paladiem zdejšího kraje.
Poutní kostel nebyl v den posvěcení dostavěn a byl v dalších letech postupně dokončován. Věže byly hotovy až v roce 1777, resp. 1793. Varhany pocházejí z roku 1763 a měly 32 rejstříků. V původní skříni je v současnosti nástroj firmy Rieger z roku 1894.
Redemptoristé, kteří se o poutní místo starají, přišli do Frýdku v roce 1939. Požehnaně zde působil zejména P. Schikora, který v roce 1939 postavil u kostela exerciční dům a přikoupil vilu v sousedství, jež sloužila jako malý klášter. Věnoval se zejména tiskovému apoštolátu a je autorem populární knihy "Naše světla" a dalších publikací.
Zrušení řádů komunistickým režimem znemožnilo další aktivity redemptoristů ve Frýdku na čtyři desetiletí. Duchovní správu vykonávali kněží olomoucké arcidiecéze a redemptoristé se zde vrátili až po roce 1990.
Roku 1999 byl poutní kostel Navštívení Panny Marie prohlášen papežem Janem Pavlem II. za basiliku minor. Poutní chrám ve Frýdku je jedinou bazilikou v naší diecézi. Stejně jako před třemi sty lety je i dnes toto poutní místo častým cílem poutníků.
V ostravsko-opavské diecézi patří mezi největší poutní místa a pravidelně se zde konají poutě za nová kněžská a řeholní povolání.
Poutě: Neděle po svátcích – Navštívení Panny Marie (2. 7.), Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.), Narození Panny Marie (8. 9.). Pak rovněž tzv. Prvosobotní poutě a tzv. 3. Velké frýdecké poutě – viz http://www.basilica.cz/cz/text/12-poute.html
Duchovní správa:
Římskokatolický farní úřad Frýdek,
Mariánské nám. 145,
73801 Frýdek-Místek,
telefon: 558 630 104
fax: 558 628 415
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.bazilika.net