poutnimista01

Každé mariánské poutní místo je spojené s nějakým zázrakem. Panna Maria Pomocná (Maria Hilf) u Zlatých Hor však nabízí i hmatatelný důkaz o tom, že Bůh dokonale uzdravuje bolavé rány lidské minulosti.

Když demoliční četa výbuchem dynamitu v září roku 1973 srovnala se zemí více než sto let starý kostel, málokdo věřil, že se zde tradice poutí vzkřísí. Přesně po dvaadvaceti letech vysvětil na stejném místě olomoucký arcibiskup Jan Graubner nový chrám a poutní dům. Každý rok sem přijíždějí poutníci z České republiky, Německa i Polska Matku Boží prosit o pomoc.

Vznik tohoto místa se datuje do období třicetileté války. Do lesů se před vojáky ukryla těhotná Anna Tannheiserová. Bezpečí našla na místě zvaném Boží dar, kde porodila syna Martina. Chlapec prožil život jako vážený muž a stal se radním ve Zlatých Horách. Obraz Bohorodičky, který v místě narození svého otce zavěsila v roce 1718 jeho dcera Dorota Weisová, začal brzy přitahovat poutníky z okolí.

A s ochranou nenarozeného života je spojováno poutní místo i dnes. V kostele se pravidelně modlí k Matce Boží za ochranu rodin, aby se staly svatyněmi života, za ochranu nenarozených dětí a sblížení národů, které si v minulosti ubližovaly.

Poutní kostel v hlubokých lesích u Zlatých Hor je nejen tradičním poutním místem, ale i dnes chce připomínat lidem na celém světě, že nemohou být šťastni a nebudou žít v míru, pokud nezačnou chránit a ctít každý lidský život, a to od početí až do přirozené smrti.

Mše svaté:

V sobotu (kromě ledna a února) se mše sv. slaví v 10.30. V neděli jsou mše svatéí v 10.30 a v 15.00. Poslední neděli v měsíci je odpolední mše sv. v polském jazyce.

Každý první pátek v měsíci začíná ve 21.00 hodin noční křížová cesta ze Zlatých Hor od areálu Bohema ke kostelu.

Poutě: Hlavní pouť v sobotu blíže k svátku Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.), dále Pouť rodin (květen) a Pouť tří národů (září).

Poloha: Poutní místo se nachází v lese u Zlatých Horách 14 km východně od Jeseníku. Odbočka ze silnice č. 445 ve směru Zlaté Hory-Heřmanovice.

Duchovní správa:

Duchovní správa poutního místa Panny Marie Pomocné
Zlaté Hory 170
79376 Zlaté Hory
mobil: + 420 731 254 224 | e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://mariahilf.eu

 

Pin It