Diecéze – Jmenování tří nových děkanů a další změny na farářských a kaplanských místech se dotknou od 1. července ostravsko-opavské diecéze. Přinášíme jejich výčet.

240526 095918 zdpo 1svprios dsc2913

Nový farář nastoupí také do ostravské katedrály Božského Spasitele. Foto: Zdeněk Poruba / Člověk a Víra

Změn dozná obsazení far na zhruba třiceti místech. Podle generálního vikáře Jana Czudka to souvisí s loňským nástupem biskupa Martina Davida do úřadu. „Jako apoštolský administrátor spravoval diecézi provizorně a nedělal větší personální změny. Na ně přichází čas teď po roce v úřadě,“ uvádí do tématu generální vikář. Některé změny souvisí s věkem kněží nebo dalšími faktory, na které biskupství při změnách reaguje.

Ze zdravotních důvodů farářská místa opouštějí P. Karel Javorek (farnost Brušperk) a P. Rudolf Friedl (farnost Štáblovice). „Chtěl bych jim poděkovat za dlouholetou službu pro diecézi, která nadále potrvá, nakolik jim zdraví dovolí,“ oznámil biskup Martin David. Se službou frýdeckého děkana se také po třiceti letech loučí Mons. Rudolf Sikora, který ale nadále zůstává farářem v Hnojníku a okolí. Další změny souvisejí s rozhodnutími řeholních představených. „P. Martin Pastrňák OCr. končí jako farář v Dětmarovicích a Doubravě a podle dispozic Řádu křižovníků s červenou hvězdou se stěhuje na řádovou faru na jižní Moravě. Také jáhen z Frýdku Pavel Hudousek odchází na jiné místo spravované redemptoristy. Do Ostravy-Hrušova naopak přijde řeckokatolický kněz Vitalij Burkalo s rodinou. Osobně se na jejich příchod velmi těším,“ zmiňuje nový pastorační impuls Mons. Jan Czudek. Ke změně dojde z rozhodnutí Řádu minoritů také v Opavě u Svatého Ducha. Místo P. Zbygniewa Byczkowského OFMConv. tam bude administrátorem P. Tomasz Trawiński OFMConv.

Personálních změn se dotkly i odchody některých kněží ze služby. Na jaře podal tzv. žádost o laicizaci kaplan z Českého Těšína Lukáš Mocek, na konci června kněžskou službu opouští P. Jan Slavík, t. č. farář v Malé Morávce. Na některých místech dojde také k přerozdělení některých farností mezi kněze. „Týká se to Osoblažska, kde bude nové rozdělení farností lépe reflektovat, kde kněží bydlí. Změna postihne také farní okruh, který dosud spravoval kněz z Dvorců. Nyní tam bude dojíždět duchovní z Moravského Berouna a s tím může souviset nižší četnost bohoslužeb,“ oznamuje generální vikář.

„Farnost je společenství, které se vyvíjí. Vyvíjí se tak, že přijímá nové podněty a reaguje na ně. Pokud farní společenství a kněz tuto změnu správně uchopí, tak je to obrovská pastorační příležitost posunout se dál,“ zmiňuje P. Vícha. Více o pastoračních výzvách spojených se stěhováním kněží si budete moct přečíst v prázdninovém Okně.

Kde tedy od prázdnin dojde ke změně duchovního?

Nové děkany přivítají tři děkanáty. Do Nového Jičína přichází P. Vojtěch Janšta z Bohuslavic u Hlučína. Novým karvinským farářem a děkanem se stává P. Jan Szkandera (dosud v Kravařích) a frýdecký děkanát povede P. Pavel Cieslar, který přichází z Nového Bohumína do Ropice. Vystřídá tam P. Kazimierze Plachtu, ten se stane výpomocným duchovním opavského děkanátu a žít bude na faře ve Štáblovicích. Také dosavadního novojičínského děkana Mons. Aloise Peroutku čeká služba výpomocného duchovního v Tiché. Z novojičínského děkanátu odcházejí P. Lukáš Dořičák, který se stane kaplanem v Kravařích a P. Miloslav Šmahlík z Veřovic, který bude mít na starosti Rychvald a Dětmarovice. Opačným směrem – tedy do Veřovic – poputuje P. Krzysztof Szewczyk z Ostravy-Hrušova. Kaplanem v Novém Jičíně bude P. Zdeněk Šimíček.

Farářem v Kravařích bude dosavadní farní vikář P. Jakub Lasák. V blízkých Bohuslavicích se pak farářem stane P. Remigiusz Wentland. Z hlučínského děkanátu pak odchází P. Jiří Filipec, kterého čeká služba kaplana v Místku. Do tamního děkanátu přichází také P. Adam Kasperek (dosavadní farář ve Skřipově), který se ujme Brušperka a Fryčovic.

Několik změn čeká také karvinský děkanát. K novému děkanovi přichází na karvinskou faru jako kaplan P. Petr Plachký. Farnost Doubrava se přesouvá do orlovského farního okruhu. Kaplanský dekret se v Českém Těšíně prodlužuje P. Karlu Koblížkovi. Novým farářem v Novém Bohumíně se stane P. Martin Šmíd a dosavadní karvinský kaplan P. David Kantor odchází do Ludgeřovic. Tam bude jeho farářem Mons. Jan Plaček, který po 27 letech odchází z farností Moravská a Slezská Ostrava. Novým farářem při ostravské katedrále bude P. Vítězslav Řehulka. Ostravy-Zábřehu se ujme P. Václav Rylko a jako kaplan k němu nastupuje P. Jan Jurečka.

Ludgeřovický farář P. Vít Zatloukal se stěhuje do Města Albrechtic, kde nahradí P. Jana Randu odcházejícího do Horního Benešova. Krnovský děkanát opouští také P. Paweł Ziółkowski, jeho novým působištěm bude Skřipov. O Slezské Rudoltice se bude nově starat P. Marcel Puvák spolu s místním trvalým jáhnem Marcelem Jedelským. V bruntálském děkanátu čeká změna P. Jiřího Schreibera, který z Moravského Berouna odchází do Malé Morávky. Do Moravského Berouna se přestěhuje P. Josef Juriga z blízkých Dvorců.

Pin It