Diecéze – Šestnáctá Noc kostelů v symbióze se Slezskou lilií oživila v pátek 7. června nejen prostranství před katedrálou ale i další kostely a modlitebny ve městě. Celkem si v diecézi našlo cestu na Noc kostelů více než 26 tisíc návštěvníků. Přinášíme ohlédnutí a fotoreportáže za víkendem, který uzavřela v Ostravě-Kunčičkách diskuze o dalším směřování církve a vzpomínkové vystoupení Učedníků na kapelníka Josefa Hrubého.

240607 195158 zdpo nockbios dsc3159

Vůbec poprvé se v rámci Noci kostelů otevřela kaple na biskupství. Návštěvníky tam prováděl také biskup Martin. Foto: Zdeněk Poruba / Člověk a Víra

Noc kostelů a Slezskou lilii zahájil zároveň na pódiu před ostravskou katedrálou Božského Spasitele biskup Martin David. V krátkém úvodním slově vzpomněl na nedávný rozhovor s jedním člověkem, který mu řekl: „Víte, pane biskupe, já jsem kolem katedrály dlouho chodil a říkal si: musím se tam zajít podívat. Až jednou jsem se dostal do situace, kdy jsem nevěděl, jak dál, tak jsem vzal za kliku, vešel dovnitř a posadil se. A cítil jsem obrovský pokoj. Cítil jsem, že jsem doma našel, co hledám.“ Biskup Martin popřál, ať zažijí během Noci kostelů něco podobného.

Modlitbu za letošní Noc kostelů pak pronesl farář Vladislav Volný ze Slezské církve evangelické augsburského vyznání: „Všemohoucí Bože, děkujeme Ti, že vstupuješ do našeho srdce a tvé srdce tepe pro nás. Díky, že to můžeme v každém kostele objevovat. Dej, ať je tato noc dotykem tvých dlaní. Ať odcházíme proměněni a odhodláni nadále přebývat v tvé blízkosti.“

Na pódiu se pak rozezněla hudba Noemiracles a později Anny K. Kolemjdoucí se mohli na chvíli zastavit nebo také odbočit ze své naplánované trasy a zastavit se v katedrále. Tam se po celý večer promítal obraz nových varhan, které by se v katedrále měly objevit v roce 2026. Ve 22 hodin pak za svitu svíček zahrál houslista Jakub Černohorský a varhaník Lukáš Kubenka a upozornili tak společně na největší varhanářský projekt, který se v Moravskoslezském kraji odehrává. Více na webu: www.varhanyproostravu.cz.

Biskup Martin se od katedrály přesunul do kaple na biskupství, kterou spolu s P. Danielem Víchou otevřeli vůbec poprvé pro návštěvníky Noci kostelů. „Z Noci kostelů mám radost, mimo jiné také proto, že se nám podařilo poprvé otevřít kapli Svatého Kříže v budově biskupství. Měl jsem možnost spolu s otcem Danielem návštěvníky přijímat, provázet a hovořit s nimi. Potěšilo mě, že se někteří dokonce vraceli a přivedli své známé. Všichni oceňovali především to, že mohli do kaple přijít. Zaujala je možnost si prohlédnout originál zakládací buly diecéze a mnozí v rozhovorech také zavzpomínali na biskupa Františka Václava Lobkowicze. Návštěvníků bylo asi 250,“ hodnotí biskup.

Noc kostelů ale otevřela daleko více církevních objektů – v ostravsko-opavské diecézi jich bylo 144. A v příštím čísle Katolického týdeníku si budete moc přečíst reportáž z Noci kostelů na Jesenicku. Atmosféru tohoto večera na různých místech diecéze ukazují také fotogalerie na webu Člověk a Víra (rozcestník do galerií najdete ZDE).

Celkově Noc kostelů přitáhla v diecézi přes 26 tisíc návštěvníků, to je o více než tisíc oproti loňsku, přičemž v roce 2023 bylo zpřístupněno o devět kostelů méně. Nejvíc lidí se přišlo podívat do frýdeckého kostela sv. Jana Křtitele (1350). Velký zájem byl také o ostravskou katedrálu nebo evangelický Kristův kostel v centru Ostravy. Mezi nejnavštěvovanější kostely patřil také farní kostel v Ostravě-Vítkovicích, věž kostela sv. Hedviky v Opavě nebo farní kostely v Místku a Orlové. Z vesnických kostelů zavítalo nejvíc lidí do Řepišť, Bílé a Sedlišť – tedy do dřevěných kostelů.

Noc kostelů se tak sice v pátek večer završila, Slezská lilie měla před sebou ale ještě další dva dny. V sobotu přitahoval lidi ke katedrále rap slovenských Tow Meot a také muzikál Divá Bára. V neděli pak do Ostravy-Kunčiček zavítalo mnoho příznivců kapely Učedníci, která před několika dny přišla o svého kapelníka Josefa Hrubého, který náhle zemřel. V kostele sv. Antonína Paduánského vystoupili na jeho počest také přátelé křesťanské hudební skupiny.

Nedělní program na Slezské lilii je zároveň místní poutí, protože festival se vždy odehrává v blízkosti svátku sv. Antonína. Poutní mši svatou na festivalu celebroval tentokrát generální vikář Jan Czudek. Promluvy se ujal místní kněz P. Dariusz Sputo. „Prosím vás, zkuste teď v tichosti najet v srdci místo pro svého bližního, kterého potkáváte, a ještě jste mu neřekli o Boží lásce. Možná je to někdo u vás doma, který víru ztratil. Možná je někdo nemocný a přišel o naději. Možná někdo hledá a nemůže najít. Vy mu můžete zvěstovat radostnou zprávu. Zkuste najít toho člověka ve svém srdci,“ vyzval v promluvě P. Sputo a výzvu ke sdílení toho, v co jsme jako křesťané uvěřili, během kázání několikrát zopakoval.

Na odpoledne pak organizátoři připravili diskuzní setkání o synodální proměně a budoucnosti církve. Pozvali generálního vikáře Jana Czudka, biskupského vikáře pro pastoraci P. Daniela Víchu a P. Vítězslava Řehulku. Nejprve každý shrnul svůj pohled na další směřování církve a pak už se více než hodinu věnovali otázkám od návštěvníků festivalu.  „Nikdy dříve neměla církev takové možnosti jako dnes. Mám jedinou obavu: že je nebudeme umět naplno využít,“ prohlásil v diskuzi P. Daniel Vícha. Hosté také reagovali na otázky ohledně stěhování kněží, komunikace v diecézi nebo řešení kauz sexuálního zneužívání v církvi. Rezonovalo také téma přístupu k rozvedeným a znovusezdaným. P. Daniel Vícha podotkl, že naše diecéze zatím nevydala jednotné směrnice, které by sjednotily pastorační postup k těmto lidem. „V tuto chvíli tedy mají tito křesťané jednat podle individuálního rozlišování a domluvy se svým zpovědníkem.“ Generální vikář Jan Czudek pak z pozic morální teologie připomněl, že „manželství není jen dokumentem a smlouvou, ale také společnou cestou ke spáse.“ P. Vítězslav Řehulka zase dodal, že se ho dotýká síla touhy po svátostech, kterou s ním někteří rozvedení sdílejí.

zdenekporuba lilie

Slezská lilie pořádaná před katedrálou Božského Spasitele přivedla během Noci kostelů také více lidí do hlavního chrámu diecéze. Foto: Zdeněk Poruba / Člověk a Víra

Pin It