Diecéze – „Co mi připomíná zvonění zvonů? Úplně první, co mě napadne, je tlukot srdce. Pravidelný, jasný, uklidňující, zřetelný… plný života,“ napsala pro Poutnické novinky starostka Kravař Monika Brzesková (Žídková). Právě zvony ohlásí 7. 6. na mnoha místech ostravsko-opavské diecéze (Moravskoslezský kraj + okres Jeseník) začátek Noci kostelů. Příležitosti nahlédnout tam, kam se člověk běžně nedostane, ale také vystoupat na věž, potkat se se zajímavými lidmi, ztišit se, vzpomenout na své blízké a zapojit se do rozličných programů. 143 kostely a modlitebnami bude znít hudba, přednášky, proběhnou komentované prohlídky a bude se hrát i divadlo.

Pro ty, co chtějí Noc kostelů prožít i s dětmi, je mnohde připraven bohatý program. Pomocníkem v hledání, který z církevních objektů navštívit, může být mobilní aplikace „Noc kostelů“ nebo web www.nockostelu.cz i následující text, ve kterém vybíráme ze zajímavých tipů. Mapy, kde jsou páteční večer otevřené kostely a modlitebny, zajímavé články, rozhovory, pozvánky na akce po Noci kostelů najdete také v Poutnických novinkách vydaných k příležitosti Noci kostelů.

Noc kostelů Michaela Gavláková

Pojďme tedy nahlédnout do naší historie a současnosti zároveň. V tomto mimořádném čase si připomeneme dílo našich předků a zároveň zjistíme, jak žijí naše farnosti a sbory, anebo zjistíte, jak se můžete zapojit do další letní diecézní hry. Z programů jsme uspořádali stručný přehled zajímavostí v jednotlivých okresech.

Ostrava-město: 

Ostravou se v pátek 7. 6. před osmnáctou hodinou v různých kostelech rozezní zvony. V katedrále Božského Spasitele zazní před zahajovací mší svatou Noci kostelů, kterou bude slavit s přítomnými biskup Martin David. Velkým katedrálním tématem pátečního večera budou varhany. „Na návštěvníky čeká videomapping a možnost získat upomínkové předměty nových varhan,“ zve do hlavního chrámu diecéze koordinátorka Noci kostelů Adéla Pánek Hudečková: „Také zde budu hovořit o církevní turistice a představím návštěvníkům novou dětskou letní diecézní hru.“ A to není všechno. Slosovatelná soutěž o výstup do věží katedrály a ke zvonům, varhanní koncert a dětský program jsou jedněmi z dalších bodů programu.

Varhany budou tématem také v kostele Panny Marie, Královny posvátného růžence v Ostravě-Hrabůvce. Zde umožní lidem nahlédnout rovnou do jejich nitra. Název „Mezi pedály a píšťalami“ naznačuje netradiční pohled na královský nástroj. Organizátoři také představí kostel, jeho běžně nepřístupné prostory, věž a život v něm. V programu nezapomněli ani na děti. Připravili pro ně výtvarnou dílnu, tvoření na motivy motta Noci kostelů a v okolí kostela hry a zábavu se skauty.

Okusit salesiánské dílo jako návštěvník oratoře je možné o Noci kostelů v kostele sv. Josefa (Don Bosco) v Moravské Ostravě. Program začne uvedením výstavy o kardinálu Štěpánu Trochtovi, výstavy obrazů Marie Koplové a následuje varhanní koncert. Pro návštěvníky je také připravena komentovaná prohlídka salesiánského střediska mládeže Don Bosco, během níž mohou ochutnat činnosti, jež nabízí – originální cvičení v závěsné síti, pohybové cvičení pro děti nebo vytvoření vitráže sv. Josefa. Přítomným bude umožněn výšlap do věže a ke zvonům a ve farní kavárně se mohou občerstvit u kávy.

Společenství Církve adventistů sedmého dne se představí v Ostravě-Mariánských Horách. Ve své modlitebně budou hovořit o tom, zda rčení „ve zdravém těle zdravý duch“ platí i ve spirituální oblasti. Návštěvníci ochutnají zdravé občerstvení a vyslechnou si prezentaci dějin Církve adventistů na Ostravsku.

Od klasické hudby ke koncertu Mercedes-Band proběhne páteční večer v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě-Přívoze. Nebudou chybět aniprogram pro děti, přímluvná modlitba, farní kino a prohlídky věže...

Kdo má zájem o historii podanou zábavným způsobem, ať zamíří do kostela sv. Pavla v Ostravě-Vítkovicích. Na příchozí zde bude čekat historik, spisovatel a ostravský patriot Petr Lexa Přendík. Provede je exteriérem a interiérem kostela, budou se promítat historické snímky a půjde se do přízemí kostelní věže, která původně sloužilo vodárenským účelům.

Keltská spiritualita – spiritualita pouště, starokatolictví, promítání fotek a vyprávění o letošní jarní pouti v Toskánsku po Via Francigena z Luccy do Sieny budou body programu v hřbitovní kapli v Ostravě-Zábřehu.

Karviná:

Také na Karvinsku stojí otevřené kostely a modlitebny o Noci kostelů za návštěvu. V evangelickém kostele a.v. v Novém Bohumíně zazní koncert smíšeného pěveckého sboru Musica Priboriensis a lze zde zažít noční kostel ve světle svíček.

Dětmarovice nabízejí k prohlídce hned dvě zajímavá místa: kapli sv. Izidora (nebo také Něbrojovu kapli), kde návštěvníky čeká spíše ztišení, modlitby a meditace, ale také poutnická sběratelská kartička a sladká pozornost, a neorenesanční kostel sv. Máří Magdalény v centru obce. Ve farním kostele to bude celý večer žít. Pro děti je připravena soutěž v okolí kostela s názvem „Hrou k poznání“ a také výtvarná dílnička. Pak si přítomní mohou zazpívat s cimbálovou muzikou ZUŠ Rychvald „Na veselou notu“ a „Hudbou napříč staletími“ provede návštěvníky komorní soubor Catena Musica a Vera Musica z Horních Tošanovic. V kostele se též mohou nechat oslovit snímky fotografů spolku Člověk a Víra. 

Kdo má rád deskové hry, pak jeho volbou bude návštěva komunitního centra 4KA v Orlové-Lutyni. Bohatý program připravili v evangelickém kostele SCEAV v Orlové-Městě: koncerty pěveckých sborů Sborového a instrumentálního studia Orlová, křesťanské písně mladých, návštěvu zákoutí kostela včetně půdy kostela, věže a zvonů s průvodcem, přednášku o historii kostela, hru pro děti, kdy za absolvování jednotlivých zastavení obdrží odměnu, a na konci příležitost pro ztišení a meditaci v tichu nočního kostela. V Orlové-Městě otevře své dveře také kostel Narození Panny Marie. Noc kostelů tak jako na mnoha jiných místech zahájí mší svatou. Pak své hudební umění představí Benjamin Levíček, návštěvníci si zazpívají s vokální skupinou Chvaltet, vyslechnou si biblickou poezii a varhanní rozjímání.

Když se přesunete do Karviné, v modlitebně Apoštolské církve se můžete zúčastnit otevřené schůzky Royal Rangers – aktivity pro mladé, komentované prohlídky anebo můžete zůstat na večerní bohoslužbu. K volné prohlídce interiéru kostela bez komentované prohlídky bude poutníkům Noci kostelů zpřístupněn taktéž kostel sv. Petra z Alkantary (Šikmý kostel) v části města Karviná-Doly. Nicméně v interiéru a exteriéru kostela budou k dispozici průvodci na případné dotazy. Od kostela sv. Petra z Alkantary bude možnost jít na vycházku s povídáním o historii místa k zaniklému kostelu sv. Jindřicha.

Útroby varhan a zákulisí mše svaté si mohou lidé prohlédnout v kostele Povýšení sv. Kříže Karviné-Fryštátu. Čeká je zde také křesťanská literatura a předměty, klášterní produkty Knihkupectví U Sv. Kříže a doprovodný program pro děti a s dětmi. V půlhodinových intervalech lze rovněž vystoupat na věž kostela, prohlédnout si sakristii – zákulisí mše svaté a na návštěvníky čeká zajímavé povídání o varhanách u varhan. Zapálit svíčku a vzpomenout na zemřelé příbuzné či blízké si návštěvníci mohou i v 500 metrů vzdáleném kostele sv. Marka.

První z koncertů u příležitosti 100. výročí posvěcení kostela se bude konat v kostele farního sboru Slezské církve evangelické a. v. v Havířově-Suché na Noci kostelů. Prostor zde rozezní covery hity z 60.–80. let 20. století, i když občas i novější či starší písně, hlavně z polské a české hudební scény v podání Zespółu Pieśni i Ruchu Nieskoordynowanego. Proběhne zde také komentovaná prohlídka kostela a jeho okolí.

Z Havířova do Albrechtic u Českého Těšína je to jen 12 kilometrů a tam bude čekat na návštěvu kostel Slezské církve evangelické a.v. Připravili zde tištěné materiály pro děti, možnost prohlídky prostor a slideshow o historii kostela a sboru.

Za dalších dvanáct kilometrů najde návštěvník Noci kostelů hodně zajímavých programů. V Českém Těšíně se otevřou brány kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Proběhne zde prezentace liturgických šatů a liturgického náčiní, bude přístupný kůr i sakristie a vystoupí polský chrámový sbor Ad Dei Gloriam. Hudba bude znít dál v podobě varhanního recitálu a zpěvů z Taizé.

Navštívili jste již někdy modlitební karavan? Ne? Pak máte možnost u kostela SCEAV využít možnost neformálního prostředí k modlitbám a duchovním rozhovorům, protože, jak poukazují organizátoři: „Máte problémy, starosti, výzvy, radosti? Využijte v rámci Roku modlitby službu z projektu Modlitby 24/7, jež nás navštíví.“ Přímo v kostele jsou připraveny interaktivní aktivity pro děti i dospělé, varhanní variace, interview se spisovatelkou populárních knih s křesťanskou tematikou a zajímavými životními příběhy Lidií Czyż. Nebudou chybět ani večerní chvály, výborná káva v kavárně pod věží Mercy Café, která již šest let podporuje charitativní projekty ve světě. Nabízí zde také komentované prohlídky kostela a věže s výhledem na město, stačí vystoupat 155 schodů ke třem zvonům.

Dobroty z grilu, vyrábění pro děti, skákací hrad a jiné aktivity pro malé i velké zase připravili v modlitebně Církve bratrské. V evangelickém kostele a.v. ČCE zase nabídnou netradiční spojení hudebních nástrojů, a tím unikátní hudební zážitek. KOŠČOU BAND to jsou varhany, trubka a bicí. Po soutěžích a hrách, houslových variacích, prohlídce kostela bude čas na opékání na zahradě u kostela a rozhovorů o víře, životních hodnotách, hledání nebo třeba o tom, co zúčastněné trápí.

Frýdek-Místek:

Na hudbu, divadlo a program pro děti vsadili v evangelickém kostele ve Frýdku-Místku. Malí i velcí si mohou vyzkoušet, jak jsou na tom s kvízy a hrami. Pobavit se u dramatizace pro lidičky od 0–99 k zamyšlení i pobavení s názvem „Velkolepé setkání s Komenským osobně“ a poslechnout si pěvecký sbor Zpívánky. Hudba neutichne ani v následujícím čase, ale pozvaní hudebníci zahrají na flétny, kytary, klavír, varhany a zazní i ukrajinská píseň. Návštěvníci se také mohou těšit na melodramatické seznámení s moudrostí života Principy. Poslední hodinu se pak kostel ponoří do ticha.

Výstup na Svatojánskou věž, varhanní koncert „malých“ varhaníků Štěpána a Dominika Pončových a Večer chval se scholou Efrém připravili v kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku.  

Hlas zvonů oznámí začátek Noci kostelů a mši svatou také v kostele sv. Mikuláše v Hukvaldech-Rychalticích. Na příchozí pak čeká program plný hudby a povídání na téma: Leoš Janáček a kostel sv. Mikuláše v Rychalticích.  

Kostel sv. Michaela archanděla v Řepištích letos slaví 600. výročí a tomu zde také přizpůsobí program. Jeho historii představí Jan Kukučka, vystoupí svatomichaelský pěvecký sbor a chrámový sbor z Vavrečky (Slovensko). Historie bude tématem také ve zdech kostela sv. Stanislava v Bruzovicích. Lidi zde zve do chrámu 520 let starý zvon a nejen o něm bude přednáška historika Davida Pindura. Místní varhany představí a zahraje na ně Miroslav Maňoušek.

Hudba a prohlídky nově zrekonstruovaných půdních prostor s možností výstupu na kostelní věž proběhnou v evangelickém kostele v Komorní Lhotce.  V průběhu celého večera zde bude také připravena kavárna.

Za všechny občany Palkovic a Myslíku se budou modlit v kostele sv. Jana Křtitele v Palkovicích. Noc kostelů zde zahájí po mši svaté s Antonínem Dvořákem a jeho Novosvětskou. „Přijďte se podívat do naší věže, uvidíte malé věžní museum s věžními hodinami a třemi zvony a vše vám ukáže náš průvodce,“ zvou palkovičtí farníci a dodávají, že v kostele budou připraveny malé dětské dílničky. V kapli Panny Marie Lurdské bude možnost zapálit si svíčku jako poděkování za cokoliv... Také je zde možnost napsat na lístek libovolné přání či jakýkoliv soukromý úmysl a vhodit jej do přiložené nádoby. V blízké době bude za všechny prosby a úmysly odsloužená mše svatá

Na guláš z pravé „polní kuchyně“ skupiny Ironclad lákají do kostela sv. Vavřince v Paskově. Pro návštěvníky bude zpřístupněna zámecká kaple a připraveno je několik koncertů: Kytarový recitál Jardy Fajkuse, varhanní koncert Pavla Šiguta a zpěvem Jany Svěrkošové, koncert Jana Hališky a skupiny –TEATET.

Nový Jičín:

Na Noci kostelů v Novém Jičíně se představí S.R.O. a KOS. Kde? Ve sborovém domu Československé církve evangelické. Připravila program, ve kterém nebude chybět hudba, výstava Biblických ilustrací Marie Plotěné, prezentace fotografií ze života sboru v minulých letech, občerstvení, hry a posezení na zahradě s opékáním a tvořením pro děti. Hned na začátku proběhne koncert skupiny S.R.O., jejíž repertoár na pomezí folku a country ovlivňuje křesťanská orientace všech členů skupiny. Zazní také koncert komorního smíšeného sboru KOS z Nového Jičína.

Kostel svatého Mikuláše v Bílovci bude otevřen pro ztišení a modlitbu, k zapálení svíce a napsání osobní prosby, ale také se zde bude konat koncert pěveckého sboru absolventů bíloveckého gymnázia „Happy view“. Návštěvník zde potká oživlé sochy a obrazy svatých. Večer zakončí schola večerem chval.

Pohádkový příběh s písničkami „Jak brouček hledal zahradu“ potěší ve fulneckém kostele Nejsvětější Trojice ty nejmenší. Čeká je také hledací hra se svatou Monikou a svatým Antonínem. Dospělí si mohou poslechnout koncerty, prohlédnout si výstavu Oživlá gotická okna.   

Adorace, divadélko „Jsi úžasný“ i výstup na věž jsou součástí programu v kostele Navštívení Panny Marie v Ženklavě. Začíná mší svatou, adorací, ale je také připraven program pro děti v okolí kostela. Přítomní mohou také shlédnout dokument o díle, které zachraňuje životy dětí Mary's Meals.

Pořadatelé ze Starého Jičína zajistí zpřístupnění hrobní kaple hraběte Deyma ze Stříteže a otevření Vesnického muzea u Polzerů. V kostele sv. Václava se uskuteční slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, proběhne aktivita pro děti, varhanní improvizace a modlitba chval s písněmi vedena mladými.

V kostele sv. Martina Tourského v Šenově u Nového Jičína se návštěvník dozví více o kostelním vybavení, budou v něm umístěny cedulky, podle nichž lze zjistit, k čemu se jednotlivé místa v kostele využívají a co představují umělecká díla. „Také poutníky zveme na koncert scholy naší farnosti, která je známá svou velmi kvalitní rytmickou hudbou. Jejich písně člověka doslova nabíjí,“ vzkazují organizátoři. Noc kostelů zde zakončí zatroubením večerky z věže chrámu, na kterou bude také možnost během večera vystoupat.

Jeseník:

V kostele ČCE v Jeseníku zvou na koncert Komorního sboru Florian. Ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie se můžete těšit na vystoupení chrámového sboru Laudate Dominum, přednášky: Víta Slezáka s názvem Světlo a tma v chrámu, P. Petra Fialy – Zkušenosti vojenského kaplana a Květoslava Growky o Vzniku probošství v Jeseníku. Na návštěvníky také čeká koncert mladých jesenických hudebníků Benjamína a Samuele Ševčíkových a Heleny Ištvánkové, farní kavárna, prohlídka věže a mnoho dalšího... Připravena je také hudební dílnička pro malé děti na faře, ve které nahlédnou do propojení mezi hudbou, emocemi a barvami.

Ve Velkých Kuněticích pozvali na Noc kostelů i své sousedy z Polska. S obyvateli vedlejší obce Slawniowice se setkají na hranici a společně se přesunou z hraničního přechodu do kostela Panny Marie Sněžné. Zde se ohlédnou za historií 5. ročníku Noci kostelů ve Velkých Kuněticích a historií obce, která v letošním roce slaví výročí 740 let. Na programu bude živá hudba, zpěv, mluvené slovo i živý vstup historických postav.

Ve Vidnavě si program připravili ve dvou chrámech. V kostele sv. Františka, kde budou vystaveny fotografie kostela a návštěvník se seznámí s jeho historií. Připravena pro něho bude také modlitba ke sv. Františkovi. A v kostele sv. Kateřiny. Zde zazní duchovní hudba s doprovodem na varhany, kytaru a flétnu v podání Josefa Kubáně a Marie Grabarczykové. Za prohlídku stojí také křížová cesta malíře Aloise Baucha.

Už jste hráli na varhany? Ne? Vyzkoušet si to můžete na nástroji v kostele sv. Petra a Pavla v Bernarticích u Javorníku, kde pro vás také připravili vystoupení ZUŠ Javorník a ZŠ Bernartice.

Bruntál: 

V Bruntále se pro návštěvníky Noci kostelů otevře Spolkový dům Mariany Berlové, kde svou činnost představí Církev adventistů sedmého dne.

Pokud zavítáte sedmého června do Krnova, můžete si prohlédnout tři historické stavby – kostel sv. Martina, poutní kostel Sedmibolestné Panny Marie na Cvilíně a v Krnově-Kostelci kostel sv. Benedikta.

Bohatý program pro své návštěvníky připravili v Městě Albrechticích – Hynčicích v kostele sv. Mikuláše. Proběhne zde komentovaná prohlídka památkově chráněného objektu bývalé fary v Hynčicích, který v současné době prochází rekonstrukcí, a kostela sv. Mikuláše s jeho dlouhou historií od vývoje v polovině 16. století přes kompletní přestavbu v roce 1782 až po současnost. Také vystoupí děti ze ZUŠ Města Albrechtice, a protože hudby není nikdy dost, albrechtický a hynčický duchovní P. Jan Randa se představí v roli hudebníka a zahraje na varhany známé melodie. 

Nedaleké Holčovice nabídnou v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie ochutnávku tradičního německého koláče od paní Erny Austo, který se zde před válkou pekl, přednášku s názvem 99 řemesel aneb soběstačná obec před válkou a koncert Slezského kytarového tria. Připravena bude také výstava fotografií „Varhany a zvon srdce kostela“, a pokud to bude možné, program se rozšíří o žehnání opravených varhan a ukázku hry na varhany hudebním pedagogem Jiřím Váchalou.

 Na návštěvu jste také pozváni do modlitebny Církve adventistů sedmého dne ve Vrbně pod Pradědem.  Prohlédnete si její prostory a dozvíte se například, proč zde nenajdete obrazy. Také se představí organizace Adra a Listy naděje. Program je doplněný o program pro děti a letní táborák.

Do kaple sv. Anny za hudbou a výstavou obrazů zvou pořadatelé do obce Dlouhé Stráně u Slezské Harty. Kapli vyzdobí obrazy výtvarnice Vladislavy Šrámkové a návštěvník si zde může poslechnout koncert Pěveckého sdružení slezských učitelek a Luscinia Magna z Opavy. Po celou dobu zde bude také připraven zábavný kvíz pro děti a rodiče.

Opava:

Během Noci kostelů v Opavě nezapomeňte navštívit druhý nejdůležitější chrám diecéze. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se můžete dozvědět více o její historii a výzdobě. Bude zde také otevřená boční galerie s vystavenými liturgickými předměty a dalšími poklady chrámu.

Módní liturgická přehlídka současných i historických chrámových rouch a jiného církevního textilu doprovázená komentářem s vysvětlením významu barev, střihů a dalšími zajímavostmi proběhne v opavském kostele sv. Vojtěcha. Zazní zde také varhanní hudba, svědectví, povídaní historika Petra Tesaře o historii chrámu. Farníci připravili i program pro děti, na něž čeká živé setkání a seznámení s postavami světců, které můžete vidět umělecky zobrazené v interiéru kostela. Děti budou plnit nejrůznější úkoly.

Divadelní představení ze života sv. Hedviky Slezské k příležitosti 850 let od jejího narození můžete zažít v kostele Nejsvětějšího Spasitele v Dolních Životicích. Ve stejném duchu Po stopách sv. Hedviky je připravena hra pro děti. Hrát si mohou i dospělí a najít podle fotek 10 míst v kostele a vyluštit tak tajenku. Na návštěvníky také čeká Ohlédnutí za Světovými dny mládeže v Lisabonu. Bude to zde i vonět při zdobení perníčků a návštěvníkům nebude ani upřen výhled na celé Dolní Životice z věže kostela.

Mši svatou, netradiční koncert, ale i ochutnávku klášterních piv mohou zažít návštěvníci kostela Krista Dobrého Pastýře v Hněvošicích. Tím však jejich program zdaleka nekončí. Začíná mší svatou, pak si lze prohlédnout kostel, sakristii a vystoupat na věž. Interiér chrámu doplní výstava fotografií na téma „Rodina včera a dnes“, je připraven také výtvarný ateliér nejen pro děti s malováním kamínků a „Cesta liturgickým rokem od adventu až po slavnost Ježíše Krista Krále“. Kdo bude chtít, může si vyslechnout netradiční koncert scholy a ministrantů – „Kdo zpívá, dvakrát se modlí“ nebo zapálit svíci na konkrétní úmysl.

V Hněvošicích bude otevřený též opravdový skvost z roku 1730 – barokní roubený kostel sv. Petra a Pavla s věží a pozdně gotickým zvonem. V 19.00 a ve 20.00 v jediném dochovaném dřevěném kostele na Hlučínsku a Opavsku proběhnou komentované prohlídky.

Příběh o bl. Richardu Henkesovi, knězi-oběti, si vyslechnou návštěvníci kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně. Zazní zde také varhanní koncert, komentář k restaurování vitráží a je připravena videosekvence o historii kostela.

V Kravařích-Koutech v kostele sv. Mikuláše bude vonět dřevo. Farníci zde připravili program pro všechny šikovné děti, které si z něho chtějí něco pěkného vyrobit, a na návštěvníky zde bude čekat prezentace výrobků dětí z misijního klubka na podporu misií.

Také v Melči v kostele sv. Antonína Paduánského bude otevřeno. Své umění zde předvedou Tereza Janečková a Lucie Mitáčková, které byste mohli potkat, jak učí hru na různé nástroje na ZUŠ v Hlučíně. Předvedou skladby různých žánrů v provedení na klavír a akordeon, takže si jistě každý najde sobě milý kus, jak stojí v popisu programu. Po koncertě a sdílení zážitků večer přítomní ukončí společnou modlitbou a požehnáním.

Kytarista Jiří Mec a farního sbor předvedou své umění v kostele sv. Jana Křtitele v Mokrých Lazcích. Připraven je zde také fotokoutek, výstava o historii kostela a farnosti a program pro děti i dospělé v podobě pěti aktivit rozmístěných po kostele. 

Modlitbou růžence a mší svatou začnou Noc kostelů v Píšti na Mariánském poutním místě Panny Marie Čenstochovské v kostele sv. Vavřince. Pod vedením katechetky Aleny Holubcové zahrají děti ze základní školy divadelní scénku Mučedník z Nepomuku. Dále návštěvníky čeká varhanní půlhodinka Marka Gajdy a prohlídka varhan.

Krátký dokument o architektuře kostela sv. Jana Křtitele v Sudicích Historismus – Slezská gotika a kostel v Sudicích se v kostele sv. Jana Křtitele bude promítat několikrát za večer. Proběhne zde také četba krátkých příběhů pro povzbuzení s navazujícím hudbou houslí a varhan. Připravili zde také program pro děti – luštění, malování, kreativní aktivity a objevování krás kostela pro menší i větší.

Nově zrekonstruované varhany představí hrou skladeb klasických autorů Martin Stanke a Inge Diatková v Třebomi v kostele sv. Jiří.

Více informací, detailní časové rozvrhy i všechny ostatní zapojené kostely najdete na webu: www.nockostelu.cz.

Pin It