Hostýn – Papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo přivezl seniorům na Hostýn úsměv i dobré slovo. Na poutním místě se ve čtvrtek 23. května uskutečnila vůbec první Moravská pouť seniorů, kterou koordinovala pastorační centra olomoucké, brněnské a ostravsko-opavské diecéze.

dsc5780 1

Arcibiskup Okolo po mši svaté vyrazil žehnat předměty náboženské úcty mezi poutníky. Foto: Milena Machálková / Člověk a Víra

„Je mi 67. Jsem jedním z vás! Jsem také senior,“ zahájil arcibiskup Okolo svou promluvu při mši svaté na venkovním prostranství u svatohostýnské baziliky. S úsměvem na tváři ho poslouchalo několik stovek seniorů, kteří přijeli organizovanými autobusy nebo po vlastní ose. Z ostravsko-opavské diecéze přijely výpravy třeba z Frýdku-Místku, Krnovska, Opavy nebo několika ostravských farností.

Nuncius Okolo zmínil na úvod homilie zkušenosti, které jsou vlastní mnoha seniorům. „Náš pohyb se stává pomalejší a opatrnější. Mnohokrát se zamyslíme, než na něco odpovíme nebo uděláme krok dopředu. Ne proto, že bychom nevěděli, co říct. Jsme ale obezřetní. V našem věku řešíme závažnější otázky, protože si uvědomujeme, že život je křehký,“ podotkl Mons. Okolo a přidal, že každý senior potřebuje slyšet více slov povzbuzení.

Vyzval také k dobré a laskavé komunikaci s druhými. „O nás seniory se mnoho lidí velkoryse stará. Neměli bychom na to zapomínat a naopak se snažit opětovat laskavost. Není to pro ně snadné. Dejme najevo, že si vážíme jejich trpělivost, přítomnosti a pomoci,“ zdůraznil. Dotkl se také tématu moderních technologií: „Senior potřebuje zůstat ve spojení s ostatními a udržovat kontakt. Pokud můžete, používejte moderní technolog, funguje!“ dodal s úsměvem a povzbudil poutníky, aby se nepřestali zajímat o dění ve společnosti a vzdělávali se. „Zůstaňte otevření, nebojte se moderních technologií, přijímejte nové myšlenky a přizpůsobujte se měnící době a uchovejte si přitom základní hodnoty,“ pokračoval. V promluvě dal také několik prostých rad k dobrému životu: „Nezapomínejte na duchovní hodnoty a pokračujte v dobrém. Pravidelně přijímejte svátosti. Pokud jste nemocní, požádejte kněze o svátost nemocných. Udržujte si pokoj a přátelství s Bohem!“

Při žehnání náboženských předmětů, které na Hostýně patří ke každé mši svaté, pak prošel nuncius postupně každou řadu a všechny důkladně pokropil svěcenou vodou. „Pana nuncia jsem viděla naživo poprvé. Líbí se mi jeho radost, lidskost a skromnost,“ uvedla jedna z poutnic paní Ludmila z Veřovic. Setkání s apoštolským nunciem se líbilo i panu Daliborovi z Třebovic: „Byl to opravdu nevšední zážitek, protože s nunciem se nepotkáte každý den!“ Po polední pauze se Mons. Okolo při besedě vystavil dotazům publika. Otázky mířily třeba k tomu, jak mu v Česku chutná, jestli si rád dá slivovici, ale řeč přišla i na vážnější témata – třeba osamělost v seniorském věku, kočovný život apoštolského nuncia, ke kterému patří i odloučení od rodiny nebo život v sekularizované společnosti.

„Počet věřících každý rok klesá (v Česku, pozn. red.). To je fakt. Ale nedá se říct, že by mizela víra. Ježíš nespoléhal na velké zástupy věřících, ale měl dvanáct apoštolů. Víra by se tedy neměla měřit podle počtu věřících. Máme všichni starosti, když vidíme, že nás mladí v kostele nenahrazují. Když je ale setkání mládeže, vidíme silnou víru. Neztrácejte naději! Pokud vaše děti nebo vnoučata nenásledují příklad víry, pokračujte v modlitbě. Pohled na prázdné kostely trápí samozřejmě i mě a Svatého otce také. Pokračujme ale zkrátka v modlitbě a neztrácejme naději. To platí i pro modlitby za nové kněze,“ uvedl na besedě s poutníky nuncius Okolo.

Právě tato část besedy rezonovala i mezi poutníky. „Odnáším si poučení: modlit se, modlit se, modlit se!“ shrnuje paní Emílie z Vítkovic. „Líbila se mi myšlenka, že naše společnost není ateistická – ale sekularizovaná. Zaujalo me, že nižší počty věřících nemusí znamenat, že v naší zemi slábne víra,“ doplňuje ji pan Dalibor z Ostravy-Třebovic.

A účastníky potěšil i výběr místa pro Moravskou pouť seniorů. „Tady na Hostýně je dobře. Sednu si a vím, že nikam dál nemusím. Sednu si, přemýšlím a pouštím všechny starosti i bolesti,“ sdílí se paní Jiřina z Ostravy-Třebovic.

dsc5510

Díky dobrému počasí byla mše svatá venku. Foto: Milena Machálková / Člověk a Víra

Pin It