Frýdek-Místek – Spojeni lávkou – spojeni láskou. To je motto festivalu Boží město, který se do Frýdku-Místku vrací po dvou letech. Cílem je spojovat lidi z obou břehů Ostravice i různých církví a společně poodhalit smysl života, který je v Boží lásce. Odehraje se v sobotu 25. května.

Modlitba za město na předloňském Božím městě. Foto: Roman Polách / Člověk a Víra

Dějiště festivalu organizátoři chtěli přiblížit co možná nejblíže k řece Ostravici, která Frýdek a Místek rozděluje. „Hráli jsme si i s myšlenkou postavit pódium přímo na řece, ale to by bylo mimo naše možnosti. Nakonec jsme proto zvolili lokalitu Sadů Bedřicha Smetany, které jsou řece velmi blízko, a navíc tam lidé s oblibou tráví volný čas,“ popisuje za organizátory Miroslav Přikryl. Organizátoři na místě strávili už páteční večer 17. května, aby se pustili do úklidu a přispěli tak ke kvalitě života ve městě. „Nasbírali jsme zhruba dvacet pytlů odpadků,“ uvádí Přikryl.

Festival je ekumenický a podílí se na něm všechny křesťanské církve působící ve městě. V abecedním pořádku jimi jsou: Apoštolská církev, Církev adventistů sedmého dne, Církev bratrská, Církev římskokatolická, Církev Živého Boha, Českobratrská církev evangelická, Slezská církev evangelická augsburského vyznání. Každá církev vysílá zástupce ze svého středu do organizačního štábu a společně chystají hlavní program, modlitební místo i program pro děti.

Sobotní program v Sadech Bedřicha Smetany otevře v 10 hodin divadélko Tučňáci na Arše v podání herce Jana Horáka, které mohou společně s chutí sledovat děti i dospělí. V 11 hodin se pak v sadech rozběhne Velká rodinná hra.

Opodál u řeky pak organizátoři chystají tzv. Davidův stánek. „Bude to místo nepřetržité modlitby za naše město, jeho obyvatele a jejich radosti a starosti,“ popisuje Miroslav Přikryl místo, kde budou různé křesťanské hudební skupiny hrát k Boží oslavě. Zpívat se tam bude od 11 do 17 hodin. Všechny církve a zapojené organizace budou mít v sadech své stánky. K odpolednímu programu se připojí i nedaleký Národní dům. Pastor Karel Řežábek tam bude přednášet na téma: Spojeni láskou aneb jak stavět lávky a ne příkopy. Jeho přednášky začínají ve 14 a v 16 hodin.

Festival Boží město pak zakončí večerní hudební program v altánu v Sadech Bedřicha Smetany. Od 18 hodin se na scénu postaví písničkář Pavel Helan. „Od 19 hodin bude na pódiu koncert křesťanské skupiny Chapela, který spojíme s žehnáním městu. Na pódiu budou všichni křesťanští duchovní, kteří působí ve Frýdku-Místku,“ prozrazuje Přikryl. Kromě kněží, pastorů a dalších duchovních přijal pozvání také primátor města Petr Korč. Mezi 21. a 22. hodinou pak vystoupí slovenské křesťanské rapující uskupení Tow Meot.

Více informací na webu: www.bozimesto.cz.

Plakat Bozi mesto 2024 1

Pin It