Trnávka – Rozsáhlá rekonstrukce staré fary v Trnávce zdárně došla k cíli. Skauti se statečně poprali s finanční i pracovní stránkou projektu. Nyní, po pěti letech, zvou na slavnostní otevření. V sobotu 25. května nejprve oslaví mši svatou s generálním vikářem Janem Czudkem v kostele v Trnávce a pak hotovému dílu požehná biskup Martin David.

IMG 20240421 WA0000

Největší brigáda na nové klubovně. Foto: Skautské centrum Trnávka

Skauti ze střediska Kopřivnice se delší dobu potýkali s problémem chybějících prostor. Toužili po vlastní základně, kde by mohli pořádat víkendové akce. V roce 2019 tak vznikl nápad zrekonstruovat starou faru v Trnávce, kterou má středisko pronajatou od Biskupství ostravsko-opavského.

Z malých úprav rozsáhlá přestavba

„Na začátku projektu byla v plánu jen menší, dva roky trvající rekonstrukce. Postupně jsme však přicházeli na další a další komplikace, s nimiž jsme se museli poprat,“ komentuje situaci před pěti lety hlavní správce centra Martin Bajer.

Původně se přemýšlelo jen o opravě přízemí a nejnutnějších částí střechy, ovšem v průběhu vyšla najevo nutnost výměny celého krovu a krytiny. K tomu se ještě musel vytvořit železo-betonový věnec. Skauti tak kompletně zbořili a znovu vystavěli vrchní patro, které dnes nese ubytovací prostory.

Práce, práce, práce

V duchu skautského hesla: Buď připraven! se nechtěli nechat zaskočit nedostatkem finančních prostředků a většinu prací se snažili zařídit svépomocí. „Díky Bohu je v našem kolektivu dostatek šikovných a kvalifikovaných odborníků, kteří neměli problém se do práce zapojit,“ usmívá se jeden z duchovních tatínků budovy Martin Bajer.

Celkový počet odpracovaných hodin dnes skauti zaokrouhlují na stovky. Brigády probíhaly minimálně jednou do týdne. Nutnost sejít se okamžitě nebo na stavbě strávit celý víkend však nebyla výjimkou.

A zase ty finance!

„I přes snahu dostát skautskému zákonu o hospodárnosti a pracovat hlavně vlastníma rukama jsme museli doslova skládat po kouscích další finance. Někdy se nám však povedlo získat i větší příspěvky, za které moc děkujeme všem sponzorům,“ uvádí Martin Bajer s tím, že jmenovitě je třeba zmínit především poslance Pavlu Golasowskou a Jiřího Navrátila, MAS Poodří a Moravskoslezský kraj. Nemalé prostředky zajistil i místopředseda vlády Marian Jurečka, jenž nabídl benefiční koncert se skupinou Porta Benefica

Nejen se sháněním financí se pojí spousta zážitků. „Jednou jsme hromadně napekli na tři sta balíčků zákusků, které jsme pak v několika obcích rozdávali za dobrovolný příspěvek. Přitom jsme vydělali neuvěřitelných sto tisíc korun,“ vzpomíná Martin Bajer, přezdívaný Hujer.

Sklízení ovoce

„Během těch celých pěti let se naše společenství pořádně stmelilo. Získali jsme mnoho nových přátel, dovedností i zážitků, na které budeme vzpomínat ještě hodně dlouho,“ dodává Martin Bajer.

Nyní skautské centrum poslouží farníkům z Trnávky, ministrantům, hasičům, seniorům a především skautům, kteří jej vybudovali takřka vlastníma rukama.

Aby oslavili proměnu stovek dobrovolnických hodin na úžasné dílo, naplánovali skauti na 25. května slavnostní otevření. Tam by rádi pozvali všechny ty, kteří se jakkoliv – ať už finančním darem, vlastní prací, či modlitbou – zapojili do společného díla.

Skauti zvou na slavnostní otevření nového centra

Pin It