Maria Hilf - Poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor zaplnily v sobotu 11. května všechny generace věřících od nejmenších dětí až po jejich prarodiče. Na Diecézní pouti rodin společně přivítali relikvii bl. rodiny Ulmových. Co na pouti zaznělo a jaká byla atmosféra? Přečtěte si článek a podívejte se na fotoreportáž.

20240509 joci novena img5329

Ostatky bl. rodiny Ulmových. Na modlitebním setkání ve Frýdku ve čtvrtek 9. května fotil Josef Cinciala / Člověk a Víra

Letošní Pouti rodin předcházela devítidenní novéna, při které se diecézané na devíti místech, ve farnostech, doma i on-line modlili za rodiny. Patrony jim při tom byli bl. Ulmovi – devítičlenná rodina z Polska, která zemřela za druhé světové války mučednickou smrtí, když se prozradilo, že schovávají své židovské sousedy. „V jejich příběhu vidíme strhující sílu křesťanského svědectví,“ poznamenal na sobotní poutní mši svaté biskup Martin a poděkoval všem, kteří se do novény zapojili: „Mohli jsme prožít zkušenost církve jako rodiny, která se modlí. Tato věta ovšem platí také opačně. Nejenže církev je rodina, která se modlí, ale také rodina je církví, která se modlí.“

„Není náhoda, že jsou ostatky Ulmových právě na Maria Hilf, které je místem modliteb za rodiny, děti a nenarozený život,“ podotkl v úvodním pozdravu také rektor poutního místa P. Mariusz Jończyk, který relikvii pro poutní místo získal.

Příběh Ulmových na Maria Hilf přivedl některé poutníky vůbec poprvé. „Celý příběh Ulmových jsem slyšel až zde. Oslovuje mě, jak se starali o židy i své děti,“ uvedl pro OKNO pan René z Frýdku-Místku. Jeho žena Jarmila ho doplňuje: „Byli srdeční, stateční a vřelí.“ Na Maria Hilf přijeli i se dvěma dětmi a aby pouť stihli, museli dokonce přeložit rodinnou oslavu na jiný termín.

Statečnost Ulmových vycházela z osobní modlitby a naslouchání Bohu, podotkl biskup Martin v promluvě a uprostřed Roku modlitby položil otázku, zda je modlitba přítomná i v našich rodinách. „Společná modlitba v rodině učí odpouštět, to je věc v rodině a životě velmi důležitá. Denně v modlitbě prosíme za odpuštění Boha. Rodina, která v modlitbě prosí za odpuštění, se vzájemným odpuštěním osvobozuje od starých zranění, zklamání a nedorozumění,“ přiblížil biskup Martin a vyzval k odvaze hledat cesty, jak modlitební život rodiny zpravidelnit a prohloubit.

V závěru mše svaté pak biskup s kněžími a ministranty odnesli relikvii Ulmových do poutního kostela. Nádvoří Maria Hilf pak na chvíli obsadilo divadelní představení pro děti, připraveny byly i výtvarné dílny a káva pro dospělé. Všechny úmysly poutníků pak zahrnula společná adorace a závěrečné požehnání.

Fotogalerie z pouti naleznete ZDE.

sebastian mira cav MARIA HILF

Poutníci zaplnili celé nádvoří včetně ambitů a okolních laviček. Snímek Sebastian Mira / Člověk a Víra

Pin It