KarvináSchola Římskokatolické farnosti Karviná slaví v letošním roce 55 let své nepřetržité existence. Výročí oslavila koncertem současné křesťanské hudby v neděli 5. května 2024 v kostele Povýšení svatého Kříže v Karviné.

20240505.semi.semi0094

Karvinská schola zpívá již 55 let. Foto: Sebastian Mira / Člověk a Víra

Schola je jednou z hudebních skupin působících v rámci farnosti. Skládá se z děvčat různého věku (od náctiletých po dospělé ženy) i pěveckých zkušeností. Děvčata se schází 2x týdně, aby mohla svým zpěvem doprovázet páteční večerní mši a nedělní mši v 9:00 ve farním kostele. Kromě toho zpívají také během významných svátků a událostí v životě farnosti, nebo na svatbách.

Zakladatelkou karvinské Scholy byla paní Marie Novotná, která v květnu 1969 dala dohromady několik děvčat z hodin náboženství a naučila je mariánské písně, které začali zpívat při obřadech v kostele. V průběhu 55 let nepřetržité existence karvinské Scholy se v jejím vedení vystřídalo několik schopných hudebníků-nadšenců. Také zpěvačky se střídaly, takže Scholou prošla spousta mladých lidí.

Od roku 2007 Schola pořádá v květnu koncert, na kterém zaznívají skladby současné křesťanské hudební scény. Na těchto koncertech Scholu doprovází mladí farníci, kteří hrají na kytary, bicí, klávesy, flétny a jiné nástroje. Koncertu se také účastní farní Scholička, sbor dětí ve věku od 6 do 12 let. Pro scholistky je karvinská Schola nejen místem, kde mohou trávit smysluplně čas, rozvíjet svůj pěvecký talent, ale také místem, kde se setkávají s přáteli a učí se pravému významu služby druhým.

Letošní jarní koncert byl oslavou 55 let existence karvinské Scholy. Výročí je významné také z toho důvodu, že nikde v okolních farnostech nepůsobí schola s tak slouhou nepřetržitou historií.

Text: Tereza Ondruszová

Celou fotogalerii od Sebastiana Miry z projektu Člověk a Víra naleznete ZDE.

20240505.semi.semi9654

Vystoupila také scholička. Foto: Sebastian Mira / Člověk a Víra

Pin It