Ostrava – Letošní Noc kostelů je plánovaná na 7. června. Ovšem přihlašování objektů s možností získat propagační materiály se uzavírá již 5. dubna. Zájemci se mohou 23. dubna zúčastnit semináře Kostel v naší obci, který může pomoct v dialogu s dětmi a mladými o významu kostela.

Noc kostelů Ludgeřovice Lena Nowak

Noc kostelů 2023 v Ludgeřovicích. Foto: Lena Nowak / Člověk a Víra

Již 5. dubna končí první vlna přihlašování na letošní Noc kostelů. Kdo se stihne přihlásit do tohoto termínu, může si objednat také propagační materiály, tiskoviny včetně Poutnických novinek. Každý zapojený kostel nebo kapli by měl skrze elektronický formulář na adrese https://www.nockostelu.cz/prihlaskakostely zapsat jeho duchovní správce. Je zároveň vhodné se včas pustit do příprav programu, který se může zveřejnit již nyní.  

Opět vyjdou Poutnické novinky, do kterých lze zasílat náměty. Případné dotazy je připravena zodpovědět koordinátorka Adéla Pánek Hudečková, a to prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., popřípadě telefonicky přes číslo 739 994 350.

V rámci Noci kostelů 2024 se zatím přihlásilo 1093 kostelů, z toho 98 pochází z naší diecéze. Tento ročník se bude lehce lišit od těch předešlých. Po vzoru Rakouska se totiž začne používat nový vizuální styl, který nabídne volnější tematické zaměření. Ústředním motivem tedy nebude biblický citát obsahující slovo noc, ale namísto toho bylo vyhlášeno téma srdce.

Seminář Kostel v naší obci

Inspiraci pro přípravu programu může přinést seminář Kostel v naší obci, který 23. dubna pořádá diecézní Katechetické a pedagogické centrum. Kurz pod vedením vedoucí KPC Šárky Koflerové cílí primárně na lidi s pedagogickými zkušenostmi. Zájemcům bude umožněn vhled do projektového způsobu výuky na téma kostel a naučí se, jak pomoci dětem rozvíjet víru v prostoru kostela, nebo jak lze porozumění kostelu zprostředkovat mladým lidem bez vyznání. Kromě programu na Noc kostelů se tyto znalosti mohou hodit při sestavování projektu pro školy, nebo mohou posloužit jako obohacení výuky náboženství. Akce proběhne od 14 do 18 hodin v budově biskupství v Ostravě. Online přihlášky na webu Diecézní přihlašování (doo.cz) je nutno vyplnit do 21. dubna.

Autorka článku: Anežka Stuchlá

kostel v nasi obci 1

Pin It