Ostrava – Ostravsko-opavská diecéze se připojuje k modlitbám za oběti i pozůstalé po střelbě na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Přinášíme krátké zamyšlení, které pro Ostravskou univerzitu napsal P. Pavel Moravec – psycholog, akademik a také farář v Ostravě-Plesné.

Chystá se také veřejné modlitební setkání za oběti střelby. Detaily zveřejníme v nejbližších hodinách.

dsc1748

Foto: Jarmila Fussová / Člověk a Víra

Zamyšlení P. Pavla Moravce pro Ostravskou univerzitu

Předvánoční atmosféru nám přerušila smutná zpráva o střelbě na pražské filozofické fakultě. Po čase policie jistě zveřejní další okolnosti této smutné události a forenzní psychologové budou diskutovat nad tím, co pachatele mohlo vést k takové zrůdnosti. Nyní však zůstáváme stát tváří v tvář velkému neštěstí a nenacházíme slova.

Střelba se odehrála odpoledne krátce předtím, než díky zimnímu slunovratu nastala nejdelší noc v roce. Z té symboliky člověka až mrazí. Jako by nám zlo zase odhalilo svou smutnou tvář. Nejenže posloucháme zprávy o vleklém konfliktu na Ukrajině a v Gaze. Najednou čteme o několika vyhaslých lidských životech, které budou svým blízkým chybět nejen u štědrovečerní večeře. Jako by ta nejdelší noc v roce byla obrazem temnoty, kterou kolem sebe vnímáme, a která se nás snaží pohltit.

Můžeme rezignovat a smiřovat se s tím, že svět je zkrátka takový. Můžeme nepříjemnou událost vytěsnit s tím, že nám se nic zlého nestalo a dobrým jídlem a domácí pohodou na ni co nejrychleji zapomenout. Anebo můžeme boj se zlem nevzdávat. V tomto období, kdy je tma nejdelší v roce, rozsvěcujeme doma i venku světla, která onu temnotu prozáří. Díky nim není temnota tak mocná. Symbolicky proto můžeme i do temnoty naší společnosti dále vnášet světlo. Třeba tím, že se budeme snažit být vstřícní navzdory tomu, že se v životě setkáváme s arogancí a odmítáním. Třeba tím, že do našeho světa budeme vnášet dobro, i když je v něm hodně zla. Temnota z našeho světa nezmizí. Pokud však v ní budeme zapalovat malá světélka, nebude tak mocná a my uvidíme na cestu.

Kéž zdobení vánočních stromečků světly, která budou svítit ve tmě, je pro nás výzvou, abychom i do temnoty kolem nás přinášeli světlo.

P. Pavel Moravec

Pin It