Ostrava / Hukvaldy –  1. září začíná Doba stvoření – čas, kdy si různé církve připomínají, že je třeba usilovat o ochranu přírody. Dobu stvoření vyhlásil papež František poprvé v roce 2015 a od té doby se koná každoročně od začátku září do 4. října, kdy si římskokatolická církev připomíná sv. Františka z Assisi. Ke slavení Doby stvoření se hodí také aktivity biskupského environmentálního centra HUBERT na Hukvaldech.

HUBERT na září chystá procházky za netopýry i přednášku o orlech

Velmi populární vycházky za netopýry se pro velký zájem vrací na program environmetálního centra HUBERT sídlícího poblíž hukvaldské obory. Poslední prázdninový týden a první týden školního roku (od 30. srpna do 10. září) tak mohou malí i velcí badatelé společně s lektorem ekocentra vyrazit na průzkum a pomocí ultrazvukových detektorů zachytit, občas i zahlédnout na vlastní oči, tyto fascinující noční tvory. „Sraz u HUBERTA je vždy ve 19.45 hodin a lidé by si měli v každém případě přibalit teplé oblečení i čelovku,“ upozorňuje manažerka Michaela Kvašňovský Holubová.

Během prázdninových vycházek měli účastníci možnost zachytit až šest druhů netopýrů. Na přelomu července a srpna se vydalo na večerní pozorování 160 lidí a víc jak polovinu účastníků tvořily děti, které si s velkým nadšením zapisovaly frekvence jednotlivých druhů, nebo přímo pracovaly s ultrazvukovým detektorem. Více na webu HUBERTA.

Koho nelákají večerní procházky, bude mít 15. září šanci seznámit se s unikátním projektem návratu orla skalního do České republiky, kterému se přes dvacet let věnuje ekolog a ornitolog Petr Orel. „Velmi rádi přivítáme v Hubertu člověka, který má bohaté zkušenosti s ochrannou přírody nejen z terénní práce, ale i ze senátorské lavice,“ říká Kvašňovský Holubová. Navíc Petr Orel je i vedoucím nejstarší záchranné stanice ve střední Evropě, která se nachází v Bartošovicích u Nového Jičína. Přednáška začíná v 18 hodin a vstupné je dobrovolné.

HUBERT už také zveřejnil nabídku kroužků na nový školní rok. Děti se mohou zapsat například do Přírodovědeckého kroužku (od 2. do 7. třídy) a tým Huberta přichystal také kroužky pro rodiče s malými dětmi (Vyrůstáme s přírodou nebo Příroda venku). Volnočasové setkávání tam začíná v říjnu a rozvrh hodin s přihláškami najdete na webu www.ekohubert.cz.

2 768x1086

Návod k prožití Doby stvoření

Dobu stvoření letos provází motto inspirované prorokem Ámosem: „Ať proudí spravedlnost a pokoj.“ Symbolem Doby stvoření 2023 je mohutná řeka. „Používejte tento společný symbol při svých oslavách a jiných akcích. Bůh nás slovy proroka Ámose volá, abychom se připojili k řece spravedlnosti a pokoje, abychom usilovali o klimatickou a ekologickou spravedlnost, naslouchali těm, na které nejvíc dopadá klimatická nespravedlnost, a nechávali jejich hlas zaznít,“ píšou organizátoři české pobočky globální iniciativy Žít Laudato Si (www.zitlaudatosi.cz). Připojit se mohou jednotlivci, rodiny, společenství, farnosti i sbory různých denominací. Společně mohou uspořádat ekumenickou bohoslužbu nebo připravit tématickou výzdobu podle návodu organizátorů.

Připojíte se k Době stvoření? Napište nám o tom na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pin It