Jesenicko – Prázdniny pomalu končí, ale to neznamená, že končí i možnost vydat se na pouť. Pojďme se ohlédnout a inspirovat 175 kilometrů dlouhou Velkou pěší poutí za Jesenicko, na kterou se v první polovině srpna odhodlalo třicet devět poutníků. Neorganizovaně, ale přece, se na ni lze pustit i na podzim.

Přes počáteční deště putovala skupina lidí ve věku od dvaceti do sedmdesáti let týden po čtrnácti jesenických kapličkách. Mezi poutníky byla i fotografka Jarmila Fussová. Díky ní vznikly krásné snímky, které nás poutí provedou.

Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 17

„Přihlašovala jsem se někdy kolem Vánoc, protože o pouť je velký zájem. Od začátku to bylo fajn, všichni se hned seznámili a pomohl tomu i první večer, kdy jsme se představovali. Zjistila jsem, že tam jsou lidé od Kolína, z Brna prostě z celé republiky. Více jsme se pak poznávali během chůze, kdy jsme třeba někoho došli a povídali si s ním. Šla s námi třeba mladá dívka, která chodí již několik let bosky,“ popisuje putování Jarmila. Pouť jim začínala v dešti. „Pršelo nám první dva dny. Ten první opravdu hodně, kdy byla taková ta bílá tma, boční déšť, byli jsme do nitky mokří, ale věděli jsme, že se usušíme a vyspíme v posteli.“

Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 9

Hned první etapa dala některým poutníkům opravdu zabrat. Šli dvacet osm kilometrů kopcovitým terénem. Ovšem podle Jarmily byly právě sedmdesátileté dámy vysportované a skvěle jim to šlapalo. „Skupina se během dne rozptýlila podle toho, jak se komu šlo – já chodila spíše vzadu. A že dojdeme, kam máme, jistila stáhnutá mapa. Nejvíc jsme ušli třicet pět kilometrů,“ pokračuje poutnice ve vyprávění. Oproti minulým ročníkům čekala poutníky novinka, a to návštěva Bílé Vody, kde přespali v klášteře. Další den využili k odpočinku. Po prohlídce hostiárny a přednášky v kostele šli přes Borůvkovou horu jen něco kolem čtrnácti kilometrů do Travné.  

Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 3Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 4Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 10Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 13

Jarmila putovala místy, která před mnoha lety prošla se svým mužem: „Největším zážitkem pro mě byla mše svatá v kapličce sv. Antonína nad Račím údolím. Když jsme totiž trampovali s manželem, byly kapličky většinou zavřené. Hodně moc zde čerpám. Tělu se nechce, nohy bolí, ale odhodlání dojít do cíle je velké.“ napsala Jarmila ještě během putování.  

Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 5Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 6

Do něho ji i všechny poutníky dovedla perfektní organizace Petra Hirsche, který pořádá poutě a spravuje web: www.pout.eu a Tomáše Hradila z hnutí Brontosaurus. Poutníci prožili duchovně sportovní dny, ve kterých prosili za požehnání pro Jesenicko, konkrétně o probuzení jeho potenciálu, dobré mezilidské vztahy a o uzdravení starých ran. Každý z putujících si ale promýšlel také svá témata. „Každý z nás neseme to, co nás trápí, a kde jinde s tím pracovat než právě na takovéto pouti. A jak se ukazuje, funguje to,“ napsali organizátoři do propozic. Napomáhal tomu i zkušený poutnický kněz P. Josef Slezák z Jevíčka, který byl k dispozici na duchovní rozhovory, zpovědi a každý den sloužil mši svatou na některém z poutních míst, na nichž kdysi stávaly kaple a která žila skrze modlitby. Jejich počet odpovídá počtu zastavení křížové cesty, kterou tímto poutníci vlastně šli. Jak říkají sami organizátoři: „Putovat na takto organizované pouti má několik výhod. O člověka je postaráno – má kde spát a většinou nezabloudí. Ve skupině se až překvapivě lépe putuje – nese jej trochu jako voda plavce. A to i přesto, že se člověk nezřídka odpojí a jde sám.“

Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 8Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 14Pouť za Jesenicko Jarmila Fussová 18

Čtrnáctimístnou Křížovou cestu doplnili i patnáctým poutním místem Vřesovou studánkou pro jeho historický význam a jako připomínku zmrtvýchvstání.

„Tato poutní cesta připomíná trochu trasu do Santiaga de Compostela. Každý ji prožije vždy po svém, každý dostane odměnu za to, co do ní vložil a každý dobrý poutník tuto cestu dělá ještě více požehnanou. Vydejte se proto na velkou pěší pouť i vy, Vy, Jesenicko a vlastně i celá naše zem takové úsilí potřebujeme,“ vyzývá Tomáš Hradil s přáním, aby prověřenou cestou putovalo co nejvíce poutníků.

(jap)

Pin It