Ostrava – Biskup Martin David se ve čtvrtek 31. srpna ujme vedení diecéze jako druhý ostravsko-opavský biskup. Takovou událost diecéze zažila naposled před 27 lety. Přinášíme praktické informace ke slavnostnímu dni.

cinciala biskup kamera

Ilustrační snímek Josef Cinciala / Člověk a Víra

Mše svatá ve čtvrtek 31. srpna začíná v 16 hodin v ostravské katedrále Božského Spasitele. Už od 15.10 se budou věřící modlit růženec. Místo v katedrále je třeba zaujmout do 15.40. Venku před chrámem bude prostor ke sledování mše svaté na velkoplošné obrazovce. Mši svatou bude živě přenášet TV NOE.

Liturgie: V úvodu mše svaté bude představen a přečten apoštolský list, kterým papež František jmenoval biskupa Martina diecézním biskupem pro ostravsko-opavskou diecézi. Apoštolský nuncius Mons. Jude T. Okolo následně předá biskupu Martinovi berlu jako symbol svěření vedení diecéze. Hlavním celebrantem mše svaté pak bude biskup Martin David, který také pronese homilii.

Parkování: Je dobré počítat s obtížemi při parkování. Příjezd ke katedrále nebude možný a okolní parkovací místa u katedrály budou vyhrazena pro zvané hosty s parkovacím lístkem. Dopravu a parkování budou na místě řídit městská policie a pořadatelé. Využijte tedy prosím jiná ostravská veřejná parkoviště – např. u Karoliny nebo Divadla Antonína Dvořáka, Černá Louka, U Hradu…

Kněží a jáhni: Kněží a jáhni se převlékají a chystají k liturgii ve foyer Divadla Jiřího Myrona (naproti katedrále). S sebou si vezmou albu a bílou štolu. Po převlečení vstupují jednotlivě do katedrály, políbí oltář a zaujímají místa ve vyhrazeném prostoru v přední levé části katedrály.

Ministranti: Ministranti se na liturgii připraví také ve foyer Divadla Jiřího Myrona. Tam budou mít také prostor na převlečení do liturgického oděvu. Ministranti se pak budou do katedrály na pokyn pořadatele přesouvat po skupinkách.

Vstup do katedrály: Pro věřící bude připraven hlavní vchod. U každého vstupu do katedrály budou rozdávány brožurky k liturgii. Lavice označené čísly jsou vyhrazeny pro držitele místenek. Po dobu bohoslužby bude před katedrálou k dispozici zdravotní služba. Toalety jsou připravené v katedrále při hlavním vstupu, případně také v přízemí fary za katedrálou.

Fotografování: Během bohoslužby nepořizujte fotografie a videozáznamy. Jsou k tomu určeni oficiální fotografové. Vše bude k dispozici na www.doo.cz, v archivu TV Noe a na webu Člověk a Víra.

Pin It