Porto - Porto se na předprogramu Světových dnů mládeže zaplnilo českými poutníky. Ti si v sobotu 29. července prošli generálkou na hlavní program v Lisabonu. Jak se jim daří, můžete sledovat také na TV NOE, poslouchat na Radiu Proglas nebo číst na facebookové stránce naší diecéze nebo profilu Církev.cz.

2023 07 27vohlvh21443

Mši svatou ve farnosti Fajozes sloužil novokněz naší diecéze P. Jan Slepička. Foto: Vojtěch Hlávka / Člověk a Víra

„Jaké tam máte počasí?“ Tak zní jedna z asi nejčastějších otázek, kterou čeští poutníci z domova dostávají. Počasí je různorodé, a to díky blízkému oceánu. Už několikrát se česká výprava v diecézi Porto probudila do ranního deště nebo mlhy, která se ale vždy již během dopoledne rozptýlila. Odpoledne tak přichází čas na opalování (v lepším případě), případně čas na natírání spálené pokožky krémem (v horším případě). Podobně pestré jako portské počasí jsou také programy, které v diecézi Porto mladí prožívají. Po většinu dní se o modlitby i kulturní programy starají hostitelské rodiny nebo farnosti. Někteří mladí žijí přímo ve městě Porto, jiní dojíždějí i více než hodinu z venkova.

V sobotu 29. července se ale několik desítek tisíc poutníků, kteří tráví přípravný týden v diecézi Porto, sešlo na jednom místě v městském parku u oceánu. Po mši svaté s místním biskupem Manuelem da Silvou mohli účastníci zůstat u pódia, kde se střídaly sety s chválovými písněmi s tanečními melodiemi. Mnoho mladých se alespoň na chvíli vydalo k blízkému moři na písečnou pláž. Neděli tráví poutníci znovu ve svých farnostech a v pondělí či v úterý je čeká přesun do portugalského hlavního města.

Tam se mladí mohou těšit kromě programu českého centra (katecheze biskupů a mše svaté) také na festival spojený s různými přednáškami, hudbou nebo modlitbami v různých koutech Lisabonu. Podvečery pak budou patřit hlavním setkáním s papežem (od úvodního ceremoniálu přes křížovou cestu až k závěrečné vigilii). Biskup Martin David přiletí do Lisabonu v pondělí 31. července a připojí se k mladým, kterých z naší diecéze do Portugalska vyrazilo víc než 400.

Dění spojené s poutí můžete sledovat pravidelně na TV NOE, která vysílá každý večer ve 20.05 Zpravodajství ze SDM naplněné aktualitami, postřehy ze setkání i rozhovory. Během přípravného týdne v Portu štáb TV NOE objížděl různé farnosti, které hostí českou výpravu. Všechna videa jsou dostupná i na YouTube kanálu TV NOE. V příštích dnech se vysílání z Portugalska ještě zintenzivní. „Televize Noe přinese přímé přenosy a záznamy programu: přílet papeže Františka, oficiální program, přivítání s mladými, křížovou cestu, modlitbu růžence ve Fatimě, sobotní večerní vigilii, nedělní mši svatou, setkání s dobrovolníky a odlet Svatého otce. Živě budeme také vysílat dopolední katecheze a bohoslužby z českého národního centra, speciální studio s pozvanými hosty, nebo zpravodajství. Premiérově denně v 17.00 a vzápětí i sestřihy dopoledního vysílání. Jako obvykle z mládežnických setkání budou součástí pozdravy českých poutníků domů, denně v 8.00 hodin a v reprízách po celý den. To vše uvidíte na hlavním kanále televize Noe. Pokud vám ale něco unikne, nezoufejte. Veškerý program bude reprízovat i nový kanál Noe+ a to pravidelně na druhý den. Hlavní okamžiky z celého setkání pak nabídneme na hlavním kanále v neděli 6. srpna ve 20.05,“ uvádí TV NOE na svém webu.

Bohatou galerii ze setkání najdete také na webu Člověk a Víra. Střípky pohledem poutníků z naší diecéze zveřejňujeme pravidelně na facebookové stránce „Diecéze ostravsko-opavská“. A aktuality přidává na své sociální sítě také naše Diecézní centrum pro mládež (DCM Ostrava).

Také rádio Proglas nabídne od středy 2. srpna do pátku 4. srpna přímé přenosy mší svatých (vždy ve 12.15) a v neděli od 10 hodin. Ve středu, ve čtvrtek i v pátek večer bude ve 20 hodin na Proglasu krátké shrnutí uplynulého dne na Světových dnech mládeže. Závěrečnou mši svatou v neděli 6. srpna bude přenášet také Česká televize.

Pin It