Diecéze – Přes 24,5 tisíce vstupů zaznamenali organizátoři Noci kostelů v Moravskoslezském kraji a na Jesenicku. V ostravsko-opavské diecézi se v pátek 2. června otevřelo přes 130 sakrálních staveb. Díky spolku Člověk a Víra se můžete podívat na fotogalerie z různých míst v diecézi.

noc kostelu dorota buzkova

Foto: Dorota Bužková / Člověk a Víra

Ať už si cestu do kostela zapojeného v Noci kostelů našlo v průběhu večera cestu pár desítek lidí nebo přes 1200 jako v případě frýdecké baziliky, program vždy neslo nadšení místních organizátorů. Někdo přišel cíleně na vystoupení dětí nebo hudební koncert, jiní oživili také prostor okolo kostela (např. v Ostravě-Přívozu), a tak mohli oslovit kolemjdoucí. Návštěvníci si našli cestu i na odlehlejší místa: třeba večerní návštěvu kaple na Gruni u Starých Hamer si nenechala ujít stovka lidí. Podobný počet vyšlapal také kopec ke kapli sv. Antonína na Prašivé.

Jak vypadala Noc kostelů v některých kostelích jesenického a krnovského děkanátu, popisuje v dalších odstavcích náš spolupracovník Libor Rösner.

Z Javorníku do Petrovic u Krnova

Nejzápadněji položený sakrální objekt celé Noci kostelů v ostravsko-opavské diecézi byl bez nadsázky i nejpozoruhodnějším. Aniž bychom chtěli jakkoli podceňovat význam a krásu ostatních bohostánků zapojených do tohoto projektu, hřbitovní kostelík sv. Kříže v Javorníku je vskutku unikát. Nedávno objevené a zrestaurované nástěnné malby pokrývající celé kněžiště včetně stropu a velkou část lodi si nenechal ujít nespočet užaslých návštěvníků, obdivujících díla stará stovky let, přičemž nejstarší vyobrazení odhadovala jedna z provádějících kunsthistoriček na 13. století.

Kouzlo místa dýchlo a průběžně dýchalo na každého, ať už si prohlížel christologický cyklus na jedné ze stěn chrámové lodi, obrovitánskou postavu sv. Kryštofa vedle vítězného oblouku či podle zmíněné dámy vůbec nejstarší „kousek“ v kostelíku – v presbytáři namalované apoštoly. Lidi sem přijíždějící ze všech možných stran dost zaujal i pozůstatek někdejšího svatostánku zapuštěný do zdi v místě Ježíšova srdce, jiní zase obdivovali sytost barev výjevů a ještě jiní skutečnost, že některé malby se očividně překrývají, což je dokladem jejich rozdílného stáří. Skutečně byl na každém znát respekt vůči místu i vůči těm, kteří ho před dávnými staletími těmito skvostnými výjevy obdařili.

Ve Vidnavě se pak veřejnosti otevřely oba chrámy, jak ten zasvěcený sv. Kateřině, tak ten s patrociniem sv. Františka. V prvně jmenovaném podkreslovaly atmosféru z kůru varhany a zpěv, navíc zde měli návštěvníci možnost vystoupat na věž a podívat se do dalekého i blízkého okolí, třeba na již zmíněný kostel sv. Františka, načež do něj rovněž zavítat a dozvědět se něco o jeho historii.

V Petrovicích u Krnova zněly kostelem sv. Rocha flétny, jež skladbami vybranými speciálně pro tento večer rozezvučel soubor zobcových fléten Flautisti ze ZUŠ Franze Schuberta ve Zlatých Horách. Skladby si vyslechlo o poznání méně lidí, než navštívilo jiné kostely, což jim ale nijak neubíralo na působnosti, zvláště když zněly v prostorách prosycených znatelnou promodleností.

Fotogalerie

Díky fotografům spolku Člověk a Víra (ČAV) můžeme obdivovat záběry z dalších míst v diecézi, která se do Noci kostelů zapojila. V ostravské katedrále při ekumenické modlitbě za město fotil Zdeněk Poruba / ČAV. V Ostravě-Mariánských Horách večer chval vedený společenstvím Celým srdcem zachytil Sebastian Mira / ČAV. Divadlo o svaté Terezii v Ludgeřovicích nafotili Petr a Lena Nowakovi / ČAV. Střípky z programu v Odrách přináší galerie od Nely Frankové / ČAV. V opavské konkatedrále fotil Michael Bujnovský / ČAV. V Ostravě u Dona Bosca zahrály děti z oratoře pašijovou hru a byl u toho fotograf Rudolf Pavlíček.

V okolí Frýdku-Místku bylo možné putovat mezi kostely jako po pavučině. Kromě baziliky ve Frýdku se v samotném městě otevřel frýdecký farní kostel sv. Jana Křtitele, místecký farní kostel sv. Jana a Pavla, kostely sv. Jakuba, sv. Jošta a také kostely v Lysůvkách, Sviadnově, Řepištích, Paskově nebo Lískovci. Tam všude fotily Ivana a Dorota Bužkovy / ČAV a v Paskově se k nim přidal Vladimír Liška / ČAV.

Na Karvinsku byly hlavním tahákem sakrální památky ve staré Karviné. Kromě tzv. Šikmého kostela mohli návštěvníci zavítat také k místu, kde stávat kostel sv. Jindřicha. Fotografoval tam Sebastian Mira / ČAV. Michaela Gavláková / ČAV zase zachytila Noc kostelů v Rychvaldu.

Beskydskou část Noci kostelů pak v pátek 2. června projel s fotoaparátem Roman Polách / ČAV. Přinášíme ochutnávku z programu ve Starých Hamrech, na Gruni, na Ostravici a ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Máte nějaké svědectví z letošní Noci kostelů (zajímavé setkání, rozhovor, moment)? Ozvěte se nám na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pin It