Ostrava – Centrum pro rodinu a sociální péči čeká v budoucnu velké stěhování. Z areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity se přestěhuje do centra k Městské nemocnici. Přestavba zchátralé budovy (bývalý Domov sester) se neobejde bez pomoci dárců. Přispět může každý už tuto neděli v kostelní sbírce vyhlášené v celé diecézi. Proč se Centrum pro rodinu stěhuje? A v jaké fázi je aktuálně příprava stavby? Odpovíme v článku.

hornopolni 21

Centrum pro rodinu a sociální péči slaví v letošním roce třicáté narozeniny. Za tu dobu se šířka poskytovaných služeb pro rodiny nebývale rozrostla. Kromě přípravných setkání pro snoubence, kurzů pro manželské páry, mediací či poradenství nabízí také profesionální pomoc dětem a mladým se zdravotním handicapem. Tolik služeb se sice prozatím vešlo pod jednu střechu, ale současné jednopodlažní sídlo už tak praskalo ve švech. Přesun do komfortnějších prostor „urychlily“ stavební plány sousedů z Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dům, ve kterém dosud Centrum pro rodinu sídlilo totiž půjde k zemi a na jeho místě vznikne nová část kampusu Lékařské fakulty. Ve spolupráci s ostravským magistrátem se pak povedlo vytipovat novou budovu poblíž nemocnice na Fifejdách.

„Nyní máme po roční fázi příprav a komunikaci s majitelem objektu smluvně schválenou realizaci a připravenou stavební dokumentaci s rozpočtem. Celá realizace by měla stát kolem 54 milionů korun. Největší část, 42 milionů Kč, bychom měli získat z dotace EU,“ popisuje ředitel Centra pro rodinu a sociální péči Marek Schneider, pro kterého bylo stěhování do nových prostor jedním z hlavních cílů, když se vedení Centra ujal. „Aktuálně připravujeme podání projektu na stavební úřad. Následovat bude hledání zhotovitele a vlastní rekonstrukce, kterou bychom chtěli započít koncem tohoto roku a dokončit v polovině roku 2025,“ pokračuje Schneider. Ten si od nové adresy slibuje, že se Centrum stane dopravně dostupnějším a také nabídne své služby většímu počtu lidí. Už teď se na Hornopolní ulici pracuje na fasádě budovy, která mj. dostane nová okna a zateplení (tato fáze opravy je v režii města). Více informací naleznete ZDE.

Co se týče rozpočtu, matematika mluví jasně. Po odečtení dotace z celkových 54 milionů Kč zbývá 12 milionů Kč, které musí Centrum pro přestavbu sehnat. Pomoct má i sbírka ve farnostech ostravsko-opavské diecéze vyhlášená na čtvrtou neděli postní. Centrum pro rodinu a sociální péči chystá také benefiční koncert. 26. května vystoupí v katedrále Božského Spasitele Janáčkova filharmonie Ostrava. Centrum pro rodinu už teď děkuje za veškeré dary: ať už v kostelní sbírce nebo individuálním darem.

Číslo účtu: 30007-1660723399/0800

Vizualizace kavárny:

03b Interier kavárna

 

Pin It