Na krátkou a intenzivní pouť se o uplynulém víkendu vypravili diecézní bohoslovci spolu s biskupem Martinem Davidem. Tradiční společný víkend prožili v Římě.

20230311 093505

Na putování Věčným městem měla malá česká výprava jen několik desítek hodin. Směr Itálie totiž odletěli z polských Katowic v pátek večer a v neděli odpoledne už byli zase zpátky ve Vídni. „Z víkendu jsme vyždímali opravdu vše,“ hodnotí student druhého ročníku teologie Filip Kohut. Do Říma se dostal vůbec poprvé a odváží si hlavně úžas z míst spojených s kořeny křesťanství. „Ani jsem nečekal, že se podívám i na místa spojená s mým patronem sv. Filipem Nerim,“ poznamenává.

Právě zastávka u „radostného světce“ byla trochu překvapivá pro všechny. Když totiž biskup s bohoslovci přišli do chrámu Chiesa Nuova, kde sv. Filip Neri působil, měli za to, že se dál než do baziliky nedostanou. O víkendu totiž měly být světcovy pokoje uzavřené. „Když jsme ale vešli do sakristie, prohlídku nám umožnili. Jedna řeholnice se nám tam věnovala dokonce 45 minut,“ popisuje biskup Martin David fotografii, kterou najdete níže. Krom toho stihli poutníci všechny čtyři hlavní římské baziliky a sobotní mši svatou slavili v kryptě Svatopetrské baziliky. Tam se k výpravě připojil také kněz naší diecéze P. Michal Krenželok, který v Římě studuje, a také vicerektor papežské koleje Nepomucenum P. Vojtěch Novotný.

Bohoslovec Vojtěch Buchta patří do vyšších ročníků v kněžském semináři a potěšilo ho, že v Římě potkal své dřívější spolužáky, kteří tam dnes studují. Bylo to možné díky ubytování v Nepomucenu. Mezi tamními studenty je také třetí diecézní bohoslovec Vojtěch Kolář, který se věnuje postgraduálnímu studiu.

20230311 105826

55F62AE3 AF66 45B8 AEC2 63F0CB63E0C7

Pin It