Na Světové dny mládeže do Lisabonu se z diecéze zatím registrovalo na 280 účastníků. Biskupství každému z nich přispěje 2 nebo 3 tisíce Kč podle počtu přihlášených sourozenců. Ostravsko-opavská diecéze nabízí také jako jediná v ČR levnější autobusovou dopravu do Portugalska, místenku pro společnou dopravu je možné získat do 31. března.

SDM2023 DOO info clanek spolecne

Světové dny mládeže, to je svátek víry a také naděje v budoucnost církve. Statisíce mladých ze všech světových stran zamíří tentokrát do Portugalska. Na přelomu července a srpna se mladí nejprve rozmístí ve všech tamních diecézích (26. až 31. července), kde zažijí domácí přijetí a můžou poznat zblízka tamní kulturu a víru. Po necelém týdnu se pak přesunou do portugalského hlavního města na setkání s papežem (1. až 6. srpna).

Česká výprava prožije přípravný týden před setkáním v diecézi Porto. Tamní organizátoři se snaží zajistit všem účastníkům bydlení v rodinách a v režii tamních farností a dalších dobrovolníků je také program prvního týdne. Po přejezdu do Lisabonu čeká mladé pestrá nabídka drobných programů ve městě, modlitby s papežem Františkem, ale také mnoho neformálních setkání s mladými křesťany z jiných zemí. Týden v Lisabonu uzavře vigilie, po které účastníci přespí pod širým nebem. Na Světové dny mládeže se chystají také někteří čeští a moravští biskupové, kteří si připraví pro českou skupinu sérii katechezí.

Během jara také biskupové natáčejí videa k duchovní přípravě na setkání. „Cesta do Lisabonu začíná vlastně už teď. Chceme vést mladé k tomu, že Světové dny mládeže nejsou dovolená, ale pouť. Možná bude spojená i s určitým nepohodlím, ale proto je důležité se připravovat i duchovně,“ vysvětluje Marie-Anna Kosterová z Diecézního centra pro mládež ostravsko-opavské diecéze. V diecézích se chystají také předsetkání před odjezdem do Lisabonu. „U nás v ostravsko-opavské diecézi to bude pravděpodobně série setkání v několika děkanátech, odkud jede nejvíc mladých,“ uvádí Marie-Anna Kosterová.

Většina mladých z Česka do Lisabonu poletí. Vzhledem k drahým letenkám ale ostravsko-opavská diecéze jako jediná v Česku nabízí mladým také autobusovou dopravu. Se zajištěním místa je dobré pospíšit si, termín uzavření autobusových přihlášek je 31. březen. „Jeden autobus pojede už na Dny v diecézích, druhý až na samotné setkání do Lisabonu,“ vysvětluje za ostravské DCM Kosterová. Přehled informací i slev pro poutníky z ostravsko-opavské diecéze najdete na plakátku níže. Doporučujeme také web ostravského DCM a oficiální české stránky Světových dnů mládeže, o které se stará Sekce pro mládež ČBK. V případě dotazů můžete oslovit ostravsko-opavské DCM (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) nebo český organizační tým (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Myslíte, že jsou Světové dny mládeže dobrá zkušenost pro mladé? Můžete je podpořit: ať už motivačním slovem nebo finančním darem, díky kterému pro ně bude cesta do Portugalska dostupnější. Pomoct může také váš dar organizátorům ze Sekce pro mládež při ČBK, který umožní uhradit některé režijní náklady spojené se setkáním. Ti vám také můžou následně vystavit potvrzení o daru (číslo účtu: 2602177857/2010).

info plakat SDM 2023 DOO FINAL obrz

Pin It