Postní doba vstupuje do své druhé neděle. Jaké pravidelné aktivity farnosti v tomto čase připravují? Podíváme se do ostravské katedrály, Frýdlantu nad Ostravicí i Jablunkova.

DGC 4460

Foto z oderského farního putování: P. Petr Kuník

Ve Frýdku zvou každý pátek v postní době na bohoslužby s promluvami, které se dotýkají témat jako odpuštění nebo smíření. Redemptoristé si na většinu postních pátků pozvali kazatele odjinud. Např. 24. března přijede ze Slovenska jejich nový provinciál P. Jozef Mihok. Mše svaté začínají ve farním kostele sv. Jana Křtitele v 18 hodin. V pátek 17. března na večerní bohoslužbu navíc naváže iniciativa 24 hodin pro Pána vyhlášená papežem Františkem. „Chtěli bychom v rámci ní přečíst nahlas celé Matoušovo evangelium a společně mu naslouchat,“ upřesňuje P. František Boldy CSsR. Až do 5. dubna je navíc v kostele přístupná výstava „Kříž – symbol spásy,“ kterou připravili pedagogové a žáci umělecké školy AVE ART Ostrava.

Postní pátky prožívají také ve Frýdlantu nad Ostravicí. V tamním kostele sv. Bartoloměje se při večerních bohoslužbách od 18 hodin při kázáních snaží hlouběji pochopit tajemství mše svaté.

Farnost Moravská Ostrava zase zve každé úterní ráno na společnou modlitbu ranních chval od 6:30 v eucharistické kapli. Na páteční bohoslužby v 17 hodin tam pak navazuje křížová cesta. Každou postní neděli od 15 hodin pak farnost zve na křížové cesty do kostela sv. Václava. Farář Mons. Jan Plaček navíc zve na pouť ke svatému Josefovi na Slezskou Ostravu. Poutní slavnost kostela sv. Josefa tam naplánovali na sobotu 18. března, mše svaté začínají v 7:00 a v 8:30.

Odrách se letos rozhodli své tradice pro postní dobu mírně pozměnit. Zatímco v minulých letech P. Petr Kuník nabízel farníkům putování ke křížům v krajině, tentokrát se inspiroval přirovnáním kříže ke stromu života. „Postní doba, které je přípravou na ty nejdůležitější křesťanské svátky, je také výzvou do něčeho dobrého se pustit. Letos nás časopis Duha vybídl zapracovat na tom ‘Ať roste to dobré v nás!‘.  Znamení toho největšího dobra je pro nás Ježíšův kříž. Ten se v mnohém podobá stromu. Ježíš zemřel na „stromu kříže“ a vstal z mrtvých. Období postní je cesta od toho nedobrého, a tedy neživého co v sobě nacházíme, k Ježíši, který přináší všem skutečný život. To nám má znázornit smutný pahýl stromu, který můžeme do Velikonoc nechat rozkvést a obklopit tím, co chválí Boha,“ píše oderský farář P. Kuník na farním webu. Rodiny z farnosti tedy pozval k putování k různým zajímavým stromům v okolí Oder. „V neděli v kostele a také u stromu se dozvíte vždy něco zajímavého o každém místě. Čekat vás tam vždy bude úkol a doplnění citátu z encykliky papeže Františka Laudato si,“ vzkazuje účastníkům P. Kuník. Na první neděli postní 26. února farníci vyrazili do Hynčic k Mendlovu kaštanu.

Jablunkově se na Velikonoce připravují také v Muzeu Bible. V organizaci modlitebních setkání se tam každé úterý od 16 hodin (od 7. března do 4. dubna) střídají různé církve působící ve městě a v okolí. Poslední setkání přivítá hosta ze Slovenska – Pavla Streža.

Na různých místech se také chystají setkání pro muže nebo pro ženy. V Kozlovicích se „setkání chlapů“ uskuteční v neděli 26. března od 14 do 19 hodin. Přednášejícím na téma „Svatý Josef – muž spravedlivý“ bude P. Vojtěch Janšta. Více informací a přihlášení na tel.: 777 06 14 24 (Petr Pindel). Tamní pobočka Centra pro rodinu „Společný svět“ zve ženy na duchovní obnovu, kterou v sobotu 25. března povede P. Marek Žukowski. Více informací a přihlášení na www.spolecnysvetcpr.cz nebo na telefonním čísle 721 936 661. V Místku mužskou duchovní obnovu v sobotu 1. dubna povede P. Jan Slavík (od 9 do 13 hodin, přihlašování na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Foto z výstavy ve frýdeckém farním kostele: Josef Cinciala / Člověk a Víra

20230226 joci vernisaz 1174 2 2

Pin It