Diecéze – Taktéž v letošní postní době se naskýtá příležitost připravit se na největší svátky v liturgickém roce třeba i prostřednictvím duchovní obnovy ať už přímo v ostravsko-opavské diecézi, anebo na místech s naddiecézním přesahem. Jejich výčet přinášíme zde a připomínáme, že je třeba se na ně přihlašovat předem a že namnoze je dobré tak učinit co nejdříve. Přehled událostí připravil Libor Rösner.

 dsc9523

Snímek Michal Klečka / Člověk a Víra

KDY

KDE

PRO KOHO/ TÉMA

KDO JE VEDE

24.–26. 2.

Arcibiskupský seminář v Olomouci

Pro muže od 17 do 35 let hledající povolání

P. Jaroslav Němec SDB

24.–26. 2.

Velehrad

Pro členy (nejen) Matice svatoantonínské

P. Zdeněk Jančařík SDB

3.–5. 3.

Velehrad

Pro kostelníky a akolyty

P. Pavel Hofírek

4. 3.

Opava, Marianum

„Kristův kříž – strom života a bl. Carlo Acutis“

PhLic. Kateřina Lachmanová, Th.D.

10.–12. 3.

Velehrad

Pro všechny

Mons. Pavel Posád

10.–12. 3.

Klášter boromejek Město Albrechtice

Pro dívky a mladé ženy

P. Petr Káňa

11. 3.

CZŠ sv. Ludmily Hradec n/M.

Pro manželské páry

Manželé Smékalovi + P. Bohuslav Novák

12.–17. 3.

Velehrad

Pro kněze

P. Gorazd Krušina OPraem

17.–19. 3.

Velehrad

Pro katechety a animátory farních společenství

P. Josef Novotný

18. 3.

Exerciční dům Český Těšín

Duch. obnova v tichu

P. Jan Wojnar

18. 3.

Alžbětánky Ostrava--Zábřeh

Pro mládež

Sestry sv. Alžběty

20.–22. 3.

Velehrad

Pro kostelníky a akolyty

P. Pavel Hofírek

23. 3.

Velehrad

Pro zaměstnance Charity

P. Vojtěch Šíma

24.–26. 3.

Hostýn

Pro všechny

Ing. Mgr. Václav Čáp

24.–26. 3.

Exerciční dům Český Těšín

„Našli jsme Mesiáše“

Mons. Jan Svoboda

26.–31. 3.

Hostýn

Pro kněze

P. Ladislav Nosek SJ

Krom těchto exercicií pořádají dílčí exercicie jednotlivé farnosti, např. opavští minorité je avizují na 17.–19. 3., kde je povede P. Jan Bernard Mryka, OFM, popř. farnost Jeseník, kde 18. 3. stane u oltáře a ambonu P. Radek Maláč.

Laikům i duchovním se zájmem o meditaci nad obrazy s biblickou tematikou je určena postně-velikonoční duchovní obnova nazvaná „Hostina v Lukášově evangeliu“. Probíhat bude formou čtyř sobotních setkání v prostorách Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a povede ji sestra Siarda Ludmila Trochtová, SPraem.

Témata čtyř setkání jsou „V Jeruzalémě“, „Ježíšova oběť“, „Po zmrtvýchvstání“ a „U stolu s Ježíšem“ a plánována jsou postupně na soboty 11. března, 25. března, 15. dubna a 29. dubna 2023 vždy v čase od 10.00 do 12.00.

„Účastníci se seznámí s tématem eucharistie tak, jak ji zachycuje Lukášovo evangelium, a s formami výtvarného zachycení tohoto tématu v průběhu staletí. Díky meditaci nad jednotlivými obrazy posílí svou schopnost objevovat jednotlivé roviny a vrstvy uměleckých děl v souvislosti s biblickým textem,“ zvou pořadatelé.

Podrobnější informace k duchovní obnově, která se koná v rámci celoživotního vzdělávání CMTF, lze najít tady.

Na různých místech se také chystají setkání pro muže nebo pro ženy. V Kozlovicích se „setkání chlapů“ uskuteční v neděli 26. března od 14.00 do 19.00. Přednášejícím na téma „Svatý Josef – muž spravedlivý“ bude P. Vojtěch Janšta. Více informací a přihlášení na tel.: 777 06 14 24 (Petr Pindel). Tamní pobočka Centra pro rodinu „Společný svět“ zve ženy na duchovní obnovu, kterou v sobotu 25. března povede P. Marek Žukowski. Více informací a přihlášení na www.spolecnysvetcpr.cz nebo na telefonním čísle 721 936 661. V Místku mužskou duchovní obnovu v sobotu 1. dubna povede P. Jan Slavík (od 9.00 do 13.00, přihlašování na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Postní duchovní obnovu pro muže chystá také farnost Ostrava-Pustkovec. V neděli 26. března promluví P. Vítězslav Řehulka v hale pustkovecké fary na téma "Podobenství jako cesta k uzdravení". Program začíná ve 14.00 a potrvá do 18.00. Více informací poskytne P. Lumír Tkáč, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 733 741 519.

Pin It