Ostrava – Již dva týdny provází v kostelích na území Moravskoslezského kraje turisty a poutníky průvodci projektu Otevřené chrámy. Šestý ročník nabízí 35 kostelů a 2 kostelní věže. Kdy jsou dveře kostelů otevřené, a které kostely v šesti okresech jsou do projektu zapojeny, najdete letos nově na webu www.otevrenechramy.cz. Stránka byla spuštěna 7. května 2022.


OtevreneChramyWeb


Projekt Otevřené chrámy se v roce 2017 inspiroval obdobným počinem ve Zlínském kraji. Otevřené brány zde zvou k návštěvě kostelů už od roku 2009. Zájem veřejnosti o návštěvu kostelů mimo pravidelné časy bohoslužeb je výrazný. Jen v loňském roce zaznamenali průvodci téměř 250 tisíc návštěvníků.

„Někdo je fanouškem architektury, má rád umění, historii, jiný na kole objevuje neznámá místa, další se vrací na místa, která mu jsou blízká, nebo se jen chce na chvíli zastavit a ztišit. Otevřené chrámy jsou zde pro všechny - jak v rušných městech, tak v okrajových částech našeho regionu, v zapadlých obcích mimo hlavní turistická centra a většina je dostupná po cyklotrasách,“ říká iniciátor projektu Otevřené chrámy a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Na projektu spolupracuje Biskupství ostravsko-opavské s jednotlivými děkanáty, farnostmi, Českobratrskou církví evangelickou  a Moravskoslezským krajem, který financuje odměny 146 průvodců, kteří jsou ve vyhrazených časech v kostelích turistům k dispozici. Kraj projekt dotuje částkou 1,4 milionu korun.

Pin It