Ostrava – Putovní výstava fotografií spolku Člověk a Víra, která zachytí člověka nejen očima, ale i srdcem, zdobí do konce dubna katedrálu Božského Spasitele v Ostravě. První návštěvníci si snímky prohlédli v neděli 3. 4. po mši svaté a slavnostní vernisáži. Jejich reakce napovídají, že je hloubka snímků oslovila, a jak sami říkají, mnohé obrazy jim zůstanou před očima ještě dlouho. Vybírat si je z čeho, neboť záběr foceného je široký. Lze se nechat vtáhnout do okamžiku křtu, prosby, vzpomínky či neobvykle zachyceného sakrálního prostoru, příp. i zkoušky sboru. 

Záštitu nad výstavou převzali Mons. Martin David a náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák. Biskup Martin během svého úvodního slova děkoval fotografům za to, že zaznamenávají důležité momenty v životě církve, a za jejich službu, které věnují mnoho hodin: „Mám radost z toho, že společenství v naší diecézi je jedno z největších (ne-li úplně největší) a že mě mezi sebe občas pozvou. Mám radost také z toho, že výstava je v katedrále již pošesté a že zde bude přes Velikonoce, kdy do katedrály přijde více lidí, kteří budou mít příležitost výstavu zhlédnout.“

Také upozornil na zvláštní souběh umístění mnohých fotografií pod obrazy křížové cesty: „Nebýt Ježíšova příběhu, který je na těch obrazech znázorněn, tak by nebyly ani fotografie, které jsou pod nimi. Nebyly by okamžiky, které díky víře prožíváme a o které se s námi objektivem aparátu fotografové dělí.“  Moderátor vernisáže Vojtěch Curylo pozval k mikrofonu jak Zbyňka Pražáka, tak dva mladé členy spolku – Michaela Bujnovského a Nelu Františku Frankovou. Michael představil scholu AV21 (Absolventský Velehrad), která vernisáž provázela hudbou, a Nela popsala vznik fotografie a výstavy od otevření uzávěrky fotoaparátu až po otevření výstavy a nitra návštěvníka. 

Výstava putuje nejen po diecézích v Česku, ale z Ostravy se přesune do Polska – do kláštera cisterciáků a mariánského poutního kostela v městečku Rudy.

Fotogalerii vytvořili fotografové spolku Člověk a Víra: Jan Kalenský, Vladimír Liška, Lena a Petr Nowakovi, Nela Franková

Celou fotogalerii ze mše svaté před vernisáží naleznete zde a z vernisáže zde

Pin It