Praha – Již počtvrté se Česká republika zapojí do mezinárodní iniciativy Červená středa. Kampaň s heslem Make a stand for faith and freedom (Společně za víru a svobodu), která vznikla na britských ostrovech. Iniciativa chce propagovat víru i toleranci ve společnosti a podpořit solidaritu s obětmi pronásledování či být hlasem proti násilí a útlaku vykonávaného ve jménu náboženství. Červená je barva krve, mučednictví; světlo je symbolem naděje v temnotách. Česká biskupská konference se tak společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR chce připojit k iniciativě křesťanské organizace Aid to the Church in Need. Do letošního ročníku se již nyní přihlásilo přes 50 kostelů, synagog, sborů a veřejných institucí. 


dsc0147 e1629466525886 930x620


V diecézi se k Červené středě přihlásí osm kostelů a jedna synagoga

V podvečer 24. listopadu se se do akce zapojí také kostely v ostravsko-opavské diecézi. Ke kampani se přidá i synagoga v Krnově. Zapojená místa v celé zemi jsou vyznačena na mapě událostí. Nasvícení kostela naplánovala farnost Dětmarovice od 17.00 do 05.00 hodin. Zadní trakt Krnovské synagogy ozáří červené světlo od 16.00 do 22.00 hodin. Akci organizuje Spolek u synagogy. Nasvítit kostel se chystají i v Dobraticích od 19.00 do 19.45 hodin. Farnost chystá i modlitební setkání v kostele a k zapojení do akce jsou vyzváni i věřící v rodinách. Kde nebudou zářit reflektor, zapálí se aspoň červené svíčky. Plamínky budou ozařovat okna kapličky a kostela sv. Rocha v Petrovicích u Krnova. O jejich instalaci se postará od 17.00 do 17.45 společenství místních farníků. V Horní Lipové budou červené svíčky plápolat od 18.00 do 18.45 v pravoslavném kostelíku v horách. V Lubině bude v kostele sv. Václava v 18.00 hodin mše svatá spojená s modlitbou za pronásledované pro víru a i zde se budou hořet červené svíce. Ve Vidnavě začíná modlitební setkání 17.15 před sochou Panny Marie a sochou sv. Jany z Arku. Obě sochy umístěné v kostele sv. Kateřiny, budou nasvíceny červenými svíčkami. Účastníci shromáždění se pomodlí bolestný růžence s prokládanými úmysly, litanie a prosby. Vše bude zakončeno zvoněním zvonu sv. Jany z Arku v 18.00 hodin s modlitbou Anděl Páně. Část farníků zapálí červené svíce ve svých domácnostech, které dostaly od faráře již při nedělní mši svaté.

Benefiční koncert je letos novinkou. Podpořit lze i na Darujme.cz

V rámci Červené středy se bude letos poprvé konat v Lichtenštejnském paláci Hudební akademie múzických umění od 20.00 hodin také benefiční koncert, na němž zazní dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce. Doporučená cena vstupenky na benefiční koncert je 200 Kč a je možné si ji objednat na www.cervenastreda.cz.
Koncert bude živě přenášet TV Noe, která bude provozovat i živé dárcovské call centrum, ale darovat je možné z pohodlí domova přes dárcovské SMS i přispěním přímo na účet. Darovat na účel benefičního koncertu lze také již nyní jednoduše přes portál Darujme.cz.

Výtěžek benefice na obnovu kostela v iráckém Mosulu

Koncert pořádají organizátoři Červené středy ve spolupráci s Charitou Česká republika. Výtěžek půjde na obnovu misie při kostele Panny Marie s hodinami ve starobylém centru Mosulu. Opravu kostela podpořily již Spojené arabské emiráty a pod dohledem UNESCO se na ní společně podílejí místní křesťanští i muslimští pracovníci. Na obnovu ekonomického zázemí misie však finanční prostředky chybějí. V budově v těsném sousedství kostela dříve fungovaly obchody, jejichž výnos přispíval právě k financování každodenního provozu tamní dominikánské misie. Protože jsou ale nyní obchody zničené, misie nemá v místě žádné další potřebné prostředky na provoz.

Nové webové stránky

Koncem září byly spuštěny také nové webové stránky www.cervenastreda.cz. Najdete zde nejen informace o akci, ale také materiály a nápady pro vlastní zapojení, pokud chcete letos Červenou středu ve své farnosti, obci či společenství pořádat.

Foto: www.cervenastreda.cz

Pin It