Ostrava - Diecézní zpravodaj OKNO zamířil ke čtenářům ještě před první červnovým víkendem. Zaměřil se na zahájení oslav 25. výročí od založení Biskupství ostravsko-opavského, Noc kostelů v druhém roce pandemie a informuje o dalších novinkách ze života diecéze. Již o prázdninách bude možné využít nabídky nového Hukvaldského biskupského environmentálního resortu HUBERT a v průběhu léta se otevře i ubytování v Apartmánech Mezivodí.


OKNO0621


Jak vypadá vojenský výcvik, popsala ve svém vyprávění ředitelka Charity Krnov, která se vydala po boji s Covidem, válčit sama se sebou ve výcvikovém prostoru ve Vyškově. Společně s dalšími vojáky prožila nezapomenutelné týdny plné napětí, povelů, rozkazů a náročných pochodů s plnou polní na zádech. Proč se mladá žena touží stát členkou dobrovolných záloh? To se dozvíte v příběhu na stránce věnované Charitě.

Zápas s pandemií byl pro více než 30 tisíc občanů České republiky tím posledním. Obětí nemoci se stali také tátové a mámy od rodin s malými dětmi. Sbírka podpořena písní zpěváka Davida Deyla „Naděje se vrátí k nám“, kterou vyhlásila Charita ČR, má pomoci právě těm, kdo ztratili své nejbližší a také jistoty, které jim živitel rodiny zajišťoval. Více na https://nadejesevrati.cz/.   

Prožíváme papežem Františkem vyhlášený Rok sv. Josefa. Kde všude v naší diecézi najdete kostel nebo kapli zasvěcenou pěstounu a vychovateli Ježíše Krista, zmapoval redaktor Libor Rösner. Ve svém dalším příspěvku se věnuje tématu blahořečení zakladatele řeholního společenství salvatoriánů Františka od Kříže Jordana, který byl beatifikován 15. května v Římě.

Klášter jeho následovníků najdeme také v Krnově. Řeholníci zde působili do 50. let 20. století. Nyní v něm sídlí Charitní dům Salvátor, který provozuje Charita Ostrava. Za osobností víry se stejný autor tentokrát vypravil až do středověku. Objevil dávno zapomenutého rodáka Pavla z Krnova, který byl ve 14. století biskupem v bavorském Freisingu. Zde na něj nezapomněli. Mají dodnes na zdi jeho obraz a v muzeu i voskovou pečeť.

V souvislosti s papežskou encyklikou Laudato Si‘, která vyšla před šesti lety, se objevuje nový termín „ekologická konverze“. Změna smýšlení a chování k přírodě se projevuje například tím, že si dávám záležet na tom, co a kde nakupuji. Přednost mají ekologické a především lokální produkty. V čase dozrávání první jarní sadby pro vás máme příběh o třech matkách, které si na farmě ve Staré Vsi nad Ondřejnicí plní sen nejen o ekologickém, ale také sociálním zemědělství.

Diecézní časopis OKNO je distribuován do farností v celé ostravsko-opavské diecézi. Pokud ve vaší farnosti časopis nedostáváte, obraťte se na svého duchovního správce, aby jej pro farníky objednal. Časopis se rozesílá současně s informačním věstníkem pro kněze Acta Curie 11x ročně. Příští číslo vyjde na začátku července 2021.

Elektronická verze aktuálního vydání je k dispozici ke stažení zde.

Pin It