Ostrava - Kdyby se Charita při Tříkrálové sbírce spolehla jen na online koledování, zaplakala by nad výsledkem. Osobní koledování dětí, které vnáší do akce kouzelnou vánoční atmosféru, nebylo kvůli pandemii po celou dobu sbírky možné. Charity proto v poločase kampaně prázdné kasičky rozmístily do terénu. Tento krok se ukázal jako správný. Po jejich sečtení se ukázalo, že tuto formu lidé hojně využívali a sbírku podpořili částkou 8 422 418 korun. Na účet online kasičky dárci poslali 3 171 900 korun. Letošní výsledek s celkovou částkou 11 594 318 je na úrovni roku 2010. Tehdy se při koledování nasbíralo 11 322 230 Kč. V dalších letech byla už částka jen vyšší. V roce 2020 se v ostravsko-opavské diecézi při Tříkrálové sbírce vybralo 20 441 225 Kč.


PokladnickyCharitaTS2021

Na úrovni celé České republiky je celkový výnos 80 312 180 korun. Částka se však může ještě zvyšovat, protože online koledování je stále v běhu až do konce dubna. I přesto je však jasné, že za předchozím ročníkem zůstává výsledek ve „ztrátě“ 50 milionů. Tyto peníze budou chybět na projektech, které si jednotlivé Charity připravily k realizaci. Někde se bude šetřit, jinde se investice odloží na příhodnější čas.

Koledníci nemohli k dárcům, ale dárci si našli cestu k pokladničkám

Celostátní výsledek přesahující části 80 milionů korun však považují organizátoři sbírky v čase pandemie za úspěch. „Tak dobrý výsledek letos nikdo nečekal. Kvůli epidemiologické situaci se totiž letos tradiční koleda musela obejít bez toho hlavního: bez koledníků v ulicích,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Charity Jan Oulík. Většina vykoledovaných milionů se i letos vybrala do pokladniček. V souladu s protiepidemickými opatřeními však mohly lidé přispívat jen do těch statických. „Tentokrát tedy nešly pokladničky k dárcům, ale naopak dárci k pokladničkám. Umístěny byly na úřadech, v obchodech, v kostelech nebo pracovištích Charity,“ dodal Oulík.

„Jsem velmi vděčný a srdečně děkuji všem, kdo se sbírky zúčastnili a kdo do ní přispěli, zvláště v letošních náročných podmínkách. Chuť přispět do sbírky byla ohromující a svědčí o tom, že tato akce se stala přirozenou součástí našich životů. Díky finančním darům, jejichž výše nás překvapila, budeme moci lépe pomáhat lidem, kteří se ocitli v nouzi nebo na okraji, často v situaci, ze které si sami pomoci neumějí. Pomoc přijde i lidem, které poznamenala pandemie nemoci covid-19,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku už 21. rokem organizuje.

Pokladničky Charity se tak objevili na dříve nečekaných místech. Neobvyklý zážitek čekal například zákazníky Pekařství Bílčice na Jesenické ulici v Bruntále. Dárcům příspěvku do vystavené pokladničky na přání zazpívala koledu prodavačka s nasazenou tříkrálovou korunou. Pečivo zde prodává Věra Hlavíková, která uplynulých osm let každoročně obcházela sousedy se skupinou tříkrálových koledníků. Když se letos ven nesmělo, koledovala za pultem.

Ve slezském Jeseníku pokladnička kolovala po všech odděleních místní policejní stanice. „Jsme velmi rádi, že i touto formou můžeme pomoci obyvatelům Jesenicka, kteří to nyní potřebují. Jedná se sice o malou kapku v moři, ale i ta může někomu velmi pomoci. Člověk nikdy neví, kdy bude takovou pomoc potřebovat sám,“ komentovala akci ředitelka jesenické policie Ludmila Andělová, která přispěla jako první.

Koledovalo se i na Pradědu nebo zakoupením pivního speciálu

Koledníci, kteří nemohli do ulic, ze sebe letos sypaly nápady, jak sbírku dostat k lidem. Někde pokladničku připevnili k otevřenému okénku auta a objížděli s ní města a vesnice. Tříkrálová kasička se však dostala i na vrcholky hor. Potkali se s ní turisté na Lysé Hoře a letos poprvé i na Pradědu. V Návštěvnickém centru na náměstí v Novém Jičíně tříkrálové pokladničky postupně naplnili hned čtyři. „Lidé se nás ptali, kde pokladničky jsou, byli ochotní dojet, aby mohli vhodit příspěvek do pokladničky ve ,své‘ obci a odnést si cukřík, kalendářík, někde i kousek posvěcené křídy na napsání požehnání na dveře. Sami se i nabízeli, že si statickou pokladničku vezmou, což samozřejmě situaci usnadnilo,“ líčí situaci Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek, který je koordinátorem sbírky v ostravsko-opavské diecézi.

Na online konto sbírky byla také připsána částka za dražbu unikátních „tříkrálových“ postaviček Igráčků, které byly vydraženy koncem ledna na portálu Aukro za 22 200 Kč. Královsky se zachoval také Pivovar Koníček z Vojkovic u Frýdku-Místku, který uvařil na počest sbírky zvláštní Tříkrálový speciál. Zakoupením tohoto 13° polotmavého pivo přispěl kupující Charitě částkou 30 korun. Celkový výnos této pivovarské akce pro Tříkrálovou sbírku činil 23 190 Kč.

Parkoviště u Hospice sv. Lukáše se letos nepostaví. Bude se šetřit

Po sečtení všech plastových i online kasiček je však nyní zřejmé, že se v Charitách bude muset letos šetřit. I přesto, že je výsledek sbírky mnohem lepší než byla očekávání organizátorů, je citelně nižší než v předchozích letech. Záměry Charit, které počítaly s vyšším výsledkem, se tak musí přehodnotit. Některé plánované záměry na pomoc lidem v nouzi však bude nutné kvůli nižšímu výnosu omezit, případně účel pozměnit. „Chybějící parkovací místa u Hospice sv. Lukáše letos bohužel nepostavíme, získané peníze však pomohou při rekonstrukci nízkoprahového denního centra pro ženy a muže bez domova,“ uvádí jeden z příkladů Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava.

Sbírka pokračuje celoročně na účtu. Online kasička jen do 30. dubna 2021

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou on-line. Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Přispívat lze také na webu www.trikralovasbirka.cz, kde bude až do 30. dubna dostupná aplikace online pokladnička.

Pin It