Týden přes svátkem svatého Valentina se již 15 let snaží prorodinné organizace využít k propagaci manželství a rodiny. Národní týden manželství se letos zaměří na téma „O manželství a dětech“. Od pondělí 8. do neděle 14. února je po celé republice připraveno více než 100 akcí. V druhém roce pandemie koronaviru je většina z nich formou online webinářů. Záštitu nad letošním ročníkem převzal senátor David Smoljak.

Děti přinášejí do vztahu nový rozměr altruismu

Existuje široce zakořeněný názor, že příchod dětí do manželství nutně znamená konec romantiky a uspokojení v manželském vztahu. Mnohé páry také doufají, že příchod dětí jejich vztah stmelí a přitáhne je více k sobě. To se jistě může stát, ale ne většinou tak, jak si to pár představoval. Příchod dětí do manželství znamená více stresu, méně času na partnera i na sebe, často větší finanční nároky, zcela nové nastavení rolí a očekávání. Na druhou stranu děti přinášejí do vztahu zcela nový rozměr altruismu, kdy se učíme pečovat o druhé, statisticky každé další dítě snižuje pravděpodobnost rozvodu a přidá manželství cca 10 let a rodiče sami podle výzkumů většinově tvrdí, že mít děti dává jejich manželství hlubší smysl a cítí se proto šťastnější.

Národní týden manželství otevře i další témata. Zaměří se na manželství s dospívajícími dětmi nebo fenomén prázdného hnízda. Jak prožívat vztah po odchodu a osamostatnění dětí a odborníci z rodinných center otevřou také otázky pohled dětí na manželství.


o manzelstvi a detech


Více než 20 zemí světa má týden věnovaný manželství

Národní týden manželství vznikl v roce 1996 ve Velké Británii, v roce 2007 se poprvé konal v ČR a v současné době se připravuje ve více než dvaceti dalších zemích světa. Cílem akce je posílit vztahy v manželství a zvýraznit potřebu zabývat se otázkou vztahových dovedností jako předpokladů dobrého manželství a též motivovat laickou a odbornou veřejnost, média i veřejně známé osobnosti, aby alespoň jednou za rok podpořili důležitost manželství.

Kromě ČR se k iniciativě připojily další země, např. Austrálie, Belgie, Irská republika, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Rumunsko, Slovensko, Severní Irsko, Švýcarsko, Polsko a USA. Partnery NTM v ČR jsou Síť mateřských center, Společnost pro podporu rodiny, Etické fórum ČR, Asociace manželských poradců, nakladatelství Návrat domů, ACET, Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat, Asociace center pro rodinu a další organizace. Svou podporu iniciativě vyjádřila i Česká evangelikální aliance a Ekumenická rada církví.

Valentýnské rande s večeří v domácím prostředí

Centrum pro rodinu a sociální péči Ostrava, z.s. připravilo na čtvrtek 11. února online přednášku na téma „Manželství je stále v kurzu“.

„Je to volání, které máme velmi na srdci. Vypadá to, že si naše společnost myslí, že manželství vyšlo dávno z módy. A opak je pravdou – jsme nositeli aktuální a životaschopné nové módy, s heslem ‚Svět patří do dvojic‘ nalézáme v manželství ten nejlepší pokrok,“ zve na přednášku lektorka Centra pro rodinu Maria Fridrichová. Vysílání začíná ve 20.00 na odkazu, který bude aktivní na webu prorodiny.cz.

Přednáška měla být součástí původní akce „Valentýnské manželské rande“, která se však s ohledem na aktuální antipandemická opatření nemůže uskutečnit. Součástí programu měla být i romantická večeře pro manželské páry. Sváteční večeři si musí manželé připravit doma sami. O přednášku se postará Centrum pro rodinu.

Více informací o kampani a akcích je možné nalézt na stránkách www.tydenmanzelstvi.cz a www.facebook.com/tydenmanzelstvi

Foto: Pixabay.com

Pin It