Ostrava - Sobotní celonárodní sbírka potravin je za dveřmi. Co koupit navíc a darovat do potravinových bank a pomoci tak těm, kdo mají doma prázdnou spíž? Nejvhodnější jsou základní trvanlivé potraviny - luštěniny, těstoviny, olej, konzervy, paštiky, ale také dětská výživa. Z drogistického zboží to jsou jednorázové dětské pleny, kartáčky a pasty na zuby, vlhčené ubrousky, papírové kapesníky nebo toaleťák. Sbírka probíhá před obchodními řetězci od 8.00 do 18.00 hodin.


SbirkaPotravinFoto


Pomoc rozdělují neziskovky. Charita ČR je jednou z nich

Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím, že při nákupu koupí o jednu či dvě konzervy navíc a u vchodu do supermarketu je předá dobrovolníkům v zelených zástěrách s logem sbírky. Akce je organizována ve všech krajích potravinovými bankami a Českou federací potravinových bank. Obě instituce úzce spolupracují se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti a sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE a Slezská diakonie, kteří se podílejí na rozdělování pomoci těm, kteří mají hmotnou nouzi.

Sbírkové koše budou v sobotu 21. listopadu rozestaveny před obchodními řetězci, které jsou i v nouzovém stavu otevřeny a lidé zde mohou za aktuálně zpřísněných podmínek nakupovat. Dobrovolníky „Sbírky potravin“ najdete před obchodními řetězci Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, ROSSMANN, Tesco a dárcovství lze uskutečnit i objednávkou na Rohlik.cz.

Co jsou to potravinové banky a jak pomáhají?

Potravinové banky jsou neziskové organizace, které shromažďují potraviny a distribuují je odběratelským charitativním a dobročinným organizacím. Skrze ně se potraviny dostávají ke koncovým klientům – dětem, seniorům, samoživitelkám, postiženým, lidem bez domova a v nouzi.
Potraviny banky získávají od potravinových řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, od pěstitelů, producentů a jednotlivců.

Aktivita potravinových bank je tak nejen prospěšná tím, že zprostředkovává základní potřeby k přežití, ale také nemalým dílem chrání životní prostřední před zbytečným odpadem.  Minimálně ze 75 % totiž zachraňuje potraviny určené k rychlé spotřebě, s uplynulou dobou minimální trvanlivosti, neprodejné potraviny s poškozeným obalem nebo například špatným označením, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně.

První banka s jídlem vznikla v roce 1967 v USA. V Ostravě je 10 let

Počátky Potravinových bank můžeme sledovat již v roce 1967, kdy John Van Hengel (21. 2. 1923 – 5. 10. 2005) zakládá první potravinovou banku ve Phoenixu v Arizoně (USA), aby čelil nárůstu chudoby a současně bojoval proti plýtvání potravinami. Tímto krokem se nechává inspirovat několik charitativních organizací v Paříži a v roce 1984 založí první potravinovou banku. Ty pak dále vznikají i v jiných zemích (Polsko, Itálie, Portugalsko). V roce 1986 se spojily do Evropské Federace potravinových bank.

Potravinovou banku má Ostrava od roku 2009, kdy zde začalo působit občanské sdružení, které začalo potraviny rozdělovat o rok později. Nyní funguje Potravinová banka v Ostravě jako zapsaný spolek, který sdružuje 29 členských a odběratelských organizací. Jen za rok 2019 se jí podařilo shromáždit 4700 tun potravin. Potravinovou pomoc během loňského roku využilo 100 tisíc lidí. Hodnota takto darovaných a zachráněných potravin je vyčíslena na neuvěřitelných 282 milionů korun.

Koronavirus zvýšil poptávku. Sklady jsou před zimou prázdné

Poptávku po zdarma dostupných základních potravinách spustila jarní vlna koronavirové pandemie. Výrazně totiž stoupl počet těch, kteří pomoc potřebují. Naopak klesly zásoby ve skladech potravinových bank. Může za to výpadek jarního termínu celonárodní sbírky potravin. Situaci pomohly sanovat obchodní řetězce svými mimořádnými dary. Nyní se potravinové banky obracejí na veřejnost. Volají „SOS“ a děkují za každý balíček těstovin, rýže a jakoukoliv další trvanlivou potravinu, kterou budou nakupující vkládat do svého nákupního vozíku a při cestě z prodejny ji darují potřebným.

Důležité odkazy: 

https://www.sbirkapotravin.cz/

https://www.sbirkapotravin.cz/co-nakoupit

https://www.instagram.com/sbirkapotravin/

https://www.facebook.com/sbirkapotravin2020/

Ilustrační foto: www.sbirkapotravin.cz

 

Pin It