Fulnek/Horní Údolí - Kostely, kaple, varhany, památník slavnému vojevůdci, rodný dům atentátníka Kubiše, barokní statek, altán i hrobku opravují různé spolky, farnosti nebo obce z finanční pomocí veřejných sbírek. Obecně prospěšná společnost Institut pro památky a kulturu, o.p.s. připravila další ročník soutěže „Máme vybráno“, jejíž vítěz získá publicitu a trochu peněz. Mezi soutěžícími jsou i dva objekty v ostravsko-opavské diecézi. Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku a kaple sv. Anny v Horním Údolí.

Každý kraj zastupuje vždy jen jeden projekt na opravu kulturní památky. Celkem je v soutěži čtrnáct nominací. Moravskoslezský kraj zastupuje fulnecký farní kostel, který se probojoval v krajském kole a dostal se tak do druhého kola, jehož vítěze určí anketa. Podobně úspěšný byl i projekt záchrany hornické kaple sv. Anny v Horním Údolí nedaleko Zlatých Hor. Objekt leží na území okresu Jeseník a soutěží tak za Olomoucký kraj.

Jednotlivé projekty jsou prezentovány na www.mamevybrano.cz a hlasováním na internetu lze mezi 14 památek rozdělit částku 100 tisíc korun. Druhé kolo hlasování bylo zahájeno 15. června a potrvá až do 31. srpna. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „MÁME VYBRÁNO“ a společenské setkání se uskuteční 15. září v dominikánském klášteře v Praze.

Institut pro památky a kulturu, o.p.s. na kampani spolupracuje s Ministerstvem kultury ČR, Národním památkovým ústavem, Asociací krajů ČR a dalšími partnery. Mezi mediálními partnery je například Katolický týdeník.

Soutěžící v ostravsko-opavské diecézi:

Kostel Nejsvětější Trojice, Moravskoslezský kraj, Fulnek


FulnekKostel1


Generální oprava kostela byla zahájena v červnu 2019. Revitalizace kostela a částečně kláštera se týká střechy a krovů, fasády, elektroinstalace, obnovy křížové chodby, která je nejstarší částí objektu, rajského dvora, restaurování varhan a lavic.

Sbírka je vyhlášena do 31. října 2020, organizuje ji Římskokatolická farnost Fulnek. Celkové náklady projektu činí 71 milionů korun, farnost ještě musí shromáždit 1,6 milionu.

Obnova kaple sv. Anny, Olomoucký kraj, Horní Údolí


DolniUdoliKaple pooprave


V kapli se letos podařilo opravit podlahy. Plánuje se elektroinstalace, vnitřní osvětlení, zabezpečovací systém a napojení na sestavu ostrovní fotovoltaické elektrárny. V příštím roce by měly být dokončeny opravy fasády, osazení dveří a vitráží.

Sbírku vyhlásil spolek Horní a Dolní Údolí na dobu neurčitou. Předpokládaný rozpočet další etapy obnovy kaple činí 3 miliony korun.

Foto: Horní a Dolní údolí, z.s. 

Pin It