Vrbno pod Pradědem - Smrkové monokultury na Jesenicku nahradí po kůrovcové kalamitě rozmanitý lesní porost, který vrátí horám jejich původní druhovou pestrost. Biskupské lesy ve svých revírech Polom a Drakov, které jsou nejvíce zasaženy kůrovcovou a kalamitní těžbou, vysázely letos na jaře statisíce sazenic na ploše 37 hektarů. Další výsadba bude pokračovat na podzim. Do zpracování kalamitního dřeva i obnovy lesa jsou zapojeni místní živnostníci.

Nejvíce je kůrovcem zasažena oblast okolo Heřmanovic. Lesy v oblasti dlouhodobě poškozuje sucho, václavka a dílo zkázy dokonal kůrovec. Jen v loňském roce zde pod pilami těžařů padlo 83 tisíc m3 smrkového dřeva. Letos bylo vytěženo v nahodilých těžbách dalších 36 tisíc m3 dřevní hmoty. Povinností vlastníka lesa je napadené dřevo zpracovat, místo po těžbě vyčistit a plochu znovu zalesnit. „Naším hlavním úkolem v pěstební činnosti bylo zalesňování holin v této oblasti, které vznikly nahodilou těžbou. Vysázeli jsme zde již 300 tisíc ks sazenic, což reprezentuje asi 37 ha plochy,“ uvedl ředitel Biskupských lesů Ing. Libor Konvičný, který dodal, že v oblasti byla vyhrazena plocha okolo 2 ha pro přirozenou obnovu, kde se les samovolně obnovil ze semen stojících stromů.

Ve výsadbě se bude pokračovat také na podzim tohoto roku. „Chceme vysadit více jak 100 tisíc sazenic. Sázíme především buk, který tvoří 60% nového lesa, dále pak jedli, javor klen a v omezené míře asi z 15% znovu smrk,“ vysvětlil Konvičný. Při zalesňování se Biskupské lesy věnují výběru sazenic nových dřevin tak, aby hory zalesnily smíšené porosty, které budou lépe odolávat klimatickým změnám. „V Biskupských lesích a to včetně Beskyd používáme k zalesnění 19 druhů dřevin. Nelze tedy hovořit o zakládání smrkových monokultur,“ zdůraznil Libor Konvičný.

Zakládání nového lesa předchází příprava holin. V zalesňované oblasti bylo vyklizeno 26 tisíc m3 klestu na ploše o rozloze 50 ha. Na přípravě plochy po těžbě i samotného sázení nových stromků spoléhají Biskupské lesy na místní živnostníky, které práce v lese živí. „Naše hospodaření s sebou nese i výrazný sociální aspekt, přímo zadáváme práci okolo 80 až 90 OSVČ z dané oblasti. Další lidé nacházejí práci a obživu v dřevozpracujícím průmyslu a ve stavební činnosti při opravách naší lesnické infrastruktury. Biskupské lesy jsou tedy významným poskytovatelem pracovních příležitostí na Vrbensku,“ připomněl Konvičný.

Pin It