Vorschdorf/ Rakousko – Jedenáctiletý Niklas Lehner z hornorakouské obce Vorchdorf převzal ve středu 28. listopadu v jeskyni narození v Betlémě světlo, které se bude jako „Světlo míru“ šířit po celém světě. Mírové poselství tzv. Betlémského světla se šíří do Evropy zásluhou rozhlasové stanice ORF Oberösterreich již 32 let. Lampu se světlem letos do Rakouska přivezl chlapec, který je nejen členem skautského oddílu, ale také ministrantem, rád bubnuje a hraje fotbal.

Rozhlasová stanice ORF Oberösterreich přináší do celé Evropy tuto tradici „ORF – Světlo míru z Betléma“ jako znamení touhy po míru. „My touto naší tradicí ukazujeme, že věříme v mír a lidem z celého světa přejeme mír,“ zdůraznil zemský ředitel rozhlasové stanice ORF Mag. Kurt Rammerstorfer.

Rozžehnutí „Betlémského světla“ bylo pro Niklase Lehnera velkým zážitkem. Jako dítě Betlémsklého světla převzal tento symbol vánočního pokoje v jeskyni Narození od jednoho řecko-ortodoxního kněze. „Bylo to velmi vzrušující. Také jsem si představoval jeskyni Narození mnohem větší ,“ popsal své dojmy malý skaut.

Nad „Betlémským světlem“ každoročně přebírá záštitu také letecká společnost Austrian Airlines, která zajišťuje převoz výpravy a lamp se světlem do Rakouska. Během letu se lampy nacházejí ve speciální ohnivzdorné přepravní schránce.

Niklas Lehrer se stal během letošního adventu malou celebritou. V sobotu 1. prosince byl hostem moderátora Floriana Silbersteina v pořadu stanice ORF 2 „Adventní festival 100.000 světel“. Živé vysílání přenášené Eurovizí sledovaly miliony diváků po celé Evropě. Ve středu 19. prosince se setká s předsedou Evropské komise v Bruselu Jeanem Claudem Junckerem.

Skauti z České republiky se pro Betlémské světlo letos vypraví do Linze. Převezmou jej od svých rakouských kolegů v sobotu 15. prosince a do měst a obcí v České republice jej rozvezou vlaky Českých drah v neděli 16. prosince. Příjezdy a odjezdy vlakových spojů najdete na www.betlemskesvetlo.cz.

Foto: ORF Oberösterreich

Pin It