benediktxviVatikán – Dnes, v pátek 16. 4. 2010 slaví své 83. narozeniny papež Benedikt XVI., tři dny na to, 19. 4. si celá církev připomíná 5 let jeho pontifikátu. Současný papež je 265. nástupcem sv. Petra. Papež Benedikt XVI. se narodil 16. 4. 1927 (na Bílou sobotu) jako Joseph Ratzinger v bavorském městečku Marktl am Inn v pasovské diecézi v rodině Josepha a Marie Ratzinger jako třetí dítě. Ještě v den svého narození byl pokřtěn.

Jeho otec, policejní komisař, pocházel ze skromných poměrů, ze starého dolnobavorského selského rodu. Maminka byla dcera řemeslníka z Rimstingu am Chiemsee. Než se provdala, pracovala jako hotelová kuchařka na různých místech.

Joseph Ratzinger prožil dětství a dospívání v Traunsteinu, malém městě nedaleko rakouských hranic, 30 km od Salcburku. Toto prostředí – sám je označoval jako "mozartovské" – jej formovalo po stránce křesťanské, lidské i kulturní.

Doba jeho mládí nebyla jednoduchá, přesto ho víra a rodinná výchova připravily, aby byl schopen čelit tvrdé zkušenosti s nacistickým režimem a jeho nepřátelskou atmosférou vůči katolické církvi. Mladý Joseph se stal svědkem, jak nacisté před začátkem mše surově ztýrali kněze.

Právě v takovýchto těžkých situacích objevoval krásu a pravdu víry v Krista. V tomto smyslu sehrál svoji roli i postoj jeho rodiny, která vždy vydávala jasné svědectví o dobru a naději, pramenící z uvědomělé přináležitosti k církvi.

V posledních měsících druhé světové války byl povolán do pomocné služby protiletecké obrany.

Od roku 1946 do roku 1951 studoval filosofii a teologii na vysoké škole ve Freisingu a na univerzitě v Mnichově.

 

29.6.1951 byl vysvěcen na kněze. Rok nato zahájil svou pedagogickou činnost na vysoké škole ve Freisingu.

V roce 1953 obhájil doktorát filosofie disertací na téma Lid a dům Boží v Augustinově učení o církvi. Čtyři roky poté se pod vedením známého profesora fundamentální teologie Gottlieba Söhngena habilitoval prací Teologie dějin podle sv. Bonaventury.

Poté, co vyučoval dogmatickou a fundamentální teologii na vysoké filosoficko-teologické škole ve Freisingu, pokračoval ve své pedagogické činnosti na dalších univerzitách: v letech 1959 až 1963 v Bonnu; v letech 1963 až 1966 v Münsteru a v letech 1966 až 1969 v Tübingenu. V roce 1969 se stal profesorem dogmatiky a dějin dogmatu a zároveň prorektorem univerzity v Řezně.

V letech 1962 až 1965 významně přispěl k jednáním II. vatikánského koncilu, kterého se účastnil jako teologický poradce kardinála Josepha Fringse, kolínského arcibiskupa.

Byl pověřen – díky svému intenzivnímu vědeckému bádání – významným úkolem v Německé biskupské konferenci a v Mezinárodní teologické komisi.

V roce 1972 zakládal spolu s Hans Urs von Balthasarem, Henri de Lubacem a dalšími velkými teology časopis Communio.

 

25.3.1977 jej papež Pavel VI. jmenoval arcibiskupem Mnichova a Freisingu a 28.5. následovalo jeho biskupské svěcení. Po 80 letech byl prvním diecézním knězem, který převzal pastýřské vedení velké bavorské arcidiecéze. Za biskupské motto si zvolil "Cooperatores veritatis" ("Spolupracovníci pravdy"), ke kterému podal vysvětlení: "Za prvé vystihuje vztah mezi mou dřívější úlohou profesora a mým novým posláním. Navzdory všem rozdílům je pro oba úkoly důležité následování a služba pravdě. A také proto, že se v současném světě téma pravdy, které se lidstvu zdá příliš velké, téměř vytratilo. Jestliže se však nepřináší pravda, všechno se rozpadá."

Při konsistoři 27.6. téhož roku byl Pavlem VI. jmenován kardinálem s titulárním kostelem Santa Maria Consolatrice al Tiburtino.

25.-26.8.1978 se kardinál Ratzinger účastnil konkláve, které zvolilo Jana Pavla I. Tento papež ho delegoval jako zvláštního vyslance na III. mezinárodní mariologický kongres, který se konal 19.-24.9. v ekvádorském Guayaquilu. V říjnu téhož roku se účastnil konkláve, které zvolilo papežem Jana Pavla II.

Na 5. řádném zasedání biskupské synody v roce 1980 přednášel na téma "Poslání křesťanské rodiny v dnešním světě" a v roce 1983 předsedal 6. řádnému zasedání s tématem "Smíření a pokání v poslání církve".

25.11.1981 jej Jan Pavel II. jmenoval prefektem Kongregace pro nauku víry, předsedou Papežské biblické komise a Mezinárodní teologické komise. 15.2.1982 se vzdal pastýřského vedení arcidiecéze Mnichov-Freising. 5.4.1993 jej Svatý otec jmenoval členem kolegia biskupů-kardinálů a biskupem suburbikální diecéze Velletri-Segni.

V letech 1986-1992 byl předsedou Komise pro přípravu Katechismu katolické církve. Po šesti letech práce předložil papeži nový katechismus.

6.11.1998 schválil Jan Pavel II. jeho zvolení proděkanem kolegia kardinálů, 30.11.2002 pak zvolení děkanem a s tím související přidělení suburbikálního stolce v Ostii.

3.1.1999 se zúčastnil jako mimořádný vyslanec papeže v německém Paderbornu oslav 1200. výročí založení diecéze.

Od 13.11.2000 byl čestným členem Papežské akademie věd.

 

Během konkláve po smrti Jana Pavla II. byl Joseph Ratzinger dne 19.4.2005 zvolen nástupcem zesnulého papeže a přijal jméno Benedikt XVI.

 

V římské kurii byl členem rady Státního sekretariátu, Kongregace pro východní církve, pro bohoslužbu a svátosti, pro biskupy, pro evangelizaci národů, pro katolickou výchovu, pro klérus a pro blahořečení a svatořečení, též členem Papežské rady pro jednotu křesťanů, pro kulturu, pro výklad textů zákona a revizi východního kanonického práva.

Mezi jeho četnými publikacemi zaujímá zvláštní místo kniha Einführung in das Christentum (česky pod názvem Úvod do křesťanství), sbírka univerzitních přednášek věnovaných apoštolskému vyznání víry z roku 1968 a v roce 1973 vydaná antologie esejů, homilií a úvah věnovaných pastoraci s názvem Dogma und Verkündigung.

Velký ohlas měla přednáška v bavorské akademii na téma "Proč jsem ještě v církvi", ve které s charakteristickou srozumitelností uvedl: "Jen v církvi, a nikoli na jejím okraji, je možné být křesťanem."

V průběhu let doplnily řadu jeho publikací některé další tituly, které sloužily k orientaci mnoha lidem, zvláště těm, kteří chtěli prohloubit své studium teologie. V roce 1985 vyšly knižně rozhovory Zur Lage des Glaubens a v roce 1996 kniha Salz der Erde (česky vydal v roce 2005 Portál jako Křesťanství na přelomu tisíciletí). Při příležitosti jeho 70. narozenin byl vydán sborník Alla scuola della verità, v němž jednotliví autoři osvětlovali různé aspekty jeho osobnosti a díla.

Získal různé čestné doktoráty: v roce 1984 na College of St. Thomas v St. Paul (Minnesota, USA); v roce 1986 na katolické univerzitě v Limě; v roce 1987 na katolické univerzitě v Eichstättu; v roce 1988 na katolické univerzitě v Lublinu; v roce 1998 na univerzitě v Navaře (Pamplona, Španělsko); v roce 1999 na římské univerzitě Maria Santissima Assunta (LUMSA); v roce 2000 na teologické fakultě vratislavské univerzity v Polsku.

FOTO: Filip Kotek, www.navstevapapeze.cz. Snímek ze mše svaté papeže Benedikta XVI. v Brně.

Pin It