dirigent1Místek - V kostele sv. Jana a Pavla v Místku se v neděli 28. 6. 2015 uskutečnil koncert u příležitosti pouti k patronům tohoto děkanského kostela. Na tomto koncertě zaznělo před zcela zaplněným kostelem jedno z nejslavnějších duchovních děl Antonína Dvořáka - Stabat Mater. Dílo nastudoval v rámci 7. ročníku Sborových hudebních dílen Místek dirigent Josef Zadina. Místecký chrámový sbor Cantores Domini pozval ke spoluúčinkování na tomto koncertě Severočeský filharmonický sbor Česká Lípa - Liberec, katedrální sbor Cantores Gradecenses z Hradce Králové a podruhé také Symfonický orchestr Frýdek-Místek. O organizaci koncertu a Sborových hudebních dílen se postarala MUSICA TEMPLI, společnost pro studium duchovní hudby. Osobní záštitu nad koncertem převzal ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz.

Koncert sborA jaké byly bezprostřední ohlasy na koncert? „Dnešní koncert, to byla nádhera,“ řekla jedna z posluchaček koncertu a pokračovala: „Vše se vydařilo. Překrásná hudba Antonína Dvořáka byla umocněna procítěnými výkony všech muzikantů, zpěváků a sólistů.“

Jedna ze zpěvaček Severočeského filharmonického sboru Česká Lípa - Liberec zhodnotila celé Sborové hudební dílny těmito slovy: „Na celý tento sborový víkend jsme se moc těšili. Organizátoři této akce nám vytvořili úžasné zázemí během celého našeho pobytu zde. Oba sbormistři, kteří nácvik střídavě vedli, byli velice vstřícní a celý víkend proběhl v přátelské atmosféře. Skladba Stabat Mater je nádherná, myslíme si, že i v dnešní době se jí člověk může inspirovat, a to právě tou nadějí, která z ní vychází.“

Pan dirigent Josef Zadina byl po koncertě plný dojmů a zamýšlel se nad celou akcí velmi dlouze. „Už když jsem tu byl před Zkouka14 dny na zkouškách s orchestrem a sólisty, uvědomil jsem si i při cestování vlakem a autobusem jednu věc, a tou je v tomto kraji obrovská srdečnost mezi lidmi. Získal jsem úplně jiný pohled na tento kraj, než jak je prezentován např. v televizi. Tady žijí velmi radostní lidé. A ta srdečnost, která je i ve zdejším sboru, to je to široké moravské srdce v nejlepším slova smyslu. A když zazpívají, tak to všechno v té hudbě je. Symfonický orchestr F-M nemá obsazení všech nástrojů, takže musel přizvat do svých řad i profesionální hráče. A ti dokázali přivést amatérské těleso k profesionálnímu výkonu. Sbor Cantores Domini jsem poznal poprvé před dvěma lety. Za ty dva roky sbor dokázal přejít od Mozarta, kterého jsme tehdy spolu studovali, k Dvořákově Stabat Mater čili, dá se říci, k nejpodstatnějšímu českému repertoáru, k jakémusi vrcholu české vokálně-instrumentální tvorby. To je velmi rychlý vývoj sboru. MUSICA TEMPLI, společnost pro studium duchovní hudby z Místku je novým prvkem v kulturní oblasti města Frýdek-Místek a spolu se Symfonickým orchestrem F-M vytváří novou kulturní hodnotu nejen pro svůj vlastní spolkový život, ale pro širokou kulturní veřejnost. Obě tělesa svou spoluprací tak příkladně spojují toto město. A co říci k dnešnímu koncertu? Zdá se mi, že prožitek hudby Dvořákova díla se interpretům podařil přenést na posluchače, a myslím, že došlo k jejich hlubokému oslovení. Věřím, že jak sólistům, tak i sboru a orchestru se podařilo předat Dvořákovo poselství.“

A nakonec tu máme zamyšlení děkana místecké farnosti Mons. Josefa Maňáka: „Některé tradice se přebírají, jiné nově vytvářejí. Pouť se většinou oslavuje kolotoči, stánky a jinými atrakcemi, ale dá se oslavit i zcela jiným způsobem, třeba koncertem, na němž se podílejí lidé z farnosti a jejich hosté. Díky působení našeho mladého ředitele kůru Jana Strakoše, který si do naší farnosti přivezl zkušenosti, jež získal na studiích v Ostravě, Hradci Králové a v Brně, tak vzniká u nás nová tradice. Myslím, že dnes jsme v našem kostele mohli slyšet krásné dílo, které je obohacením a potěšením celého města. Vytvářejí se i nové, přátelské vztahy mezi účinkujícími. To je jistě pozitivním přínosem pro všechny.“

Stabat Mater Antonína Dvořáka pro sóla, sbor a orchestr je rozsáhlé vokálně-instrumentální dílo na text starého církevního hymnu Stabat Mater. Latinské verše líčí biblickou scénu ukřižování Krista jakoby z jiného úhlu - z pohledu Matky, které na kříži umírá její Syn. Právě pro spojení náboženské tematiky s hluboce lidským obsahem byl text mnohokrát zhudebněn. Pro svoje mimořádné hudební a duchovní kvality se však Dvořákovo dílo stalo nejproslulejším zhudebněním této středověké sekvence. Patří k vrcholným, obsahově hlubokým dílům historie české hudby vůbec - je totiž jednou z umělecky nejsilnějších, nejosobitějších a lidsky nejhlouběji cítěných náboženských skladeb.

Podle výše zmíněných názorů účastníků koncertu si interpreti a sólisté z místeckého koncertu odnesli domů společný prožitek Dvořákovy překrásné hudby. Věřme, že tradice poutních koncertů, která v místecké farnosti vznikla, zůstane zachována i pro další roky.

 

Radka Kulichová



 

 

 

Pin It