VrbnoLeseni1 Vrbno pod Pradědem – Přesně před rokem přišla z Vrbna pod Pradědem tato zpráva. „Drolí se strop a kusy omítky padají do lavic. Farní kostel se zavírá.“ Nikdo tehdy netušil na jak dlouho. Už na Velikonoce byli farníci zase zpátky. Také letošní poutní mši svatou prožili ve svém kostele sv. archanděla Michaela. Hlavy věřících chrání prostorové lešení.

Atmosféra ve Vrbně přitom loni touto dobou nebyla tak optimistická. Po poutní mši svaté, která měla být na dlouhou dobu poslední, následovalo svěšení obrazů křížové cesty a vzácných křišťálových lustrů. Na bohoslužby se začalo dojíždět do filiálního kostela v Mnichově. Každý se obával zimy. Sníh a náledí by cestu do zapadlé vísky v horách ztížilo.

Loňská zima však všechny překvapila. Sněžení se nedočkali ani místní farníci natož pak vlekaři. Cesta do Mnichova byla bez potíží sjízdná až do jara. Za půl roku se podařilo formou veřejné sbírky získat část prostředků na pořízení prostorového lešení, které oddělilo vnitřní část kostela od nebezpečného stropu. Velikonoce tak mohli místní lidé prožít už opět v kostele sv. archanděla Michaela.

VrbnoLeseni2Co však bude dál? „V současné době máme ještě pár set tisíc korun dluh na lešení, který musíme splatit do jara,“ uvedl místní duchovní správce P. Miroslav Horák s tím, že potřebné finance shánějí mezi sebou sami farníci a stále je k dispozici účet veřejné sbírky. „Ta prvotní vlna zájmu podpořená propagací v televizi už vyšuměla. Přesto sháníme prostředky dál,“ dodal kněz.

Peníze do farní pokladničky přinesl i benefiční koncert Hradišťanu, který proběhl minulý týden u příležitosti patrocinia kostela. Podle informací transparentního účtu, na který farnost odkazuje ze své webové stránky, se na vstupném podařilo vybrat téměř osmdesát tisíc a formou sbírky dalších 25 tisíc korun.

Po zaplacení lešení však bude nutné hledat další miliony korun na vlastní opravu drolícího se stropu. „Byli se tady již podívat odborníci, kteří z lešení zkoumali rozsah poškození stropu. Předběžné odhady nákladů jsou více než šest milionů,“ upřesnil vrbenský farář.

 

Na snímku: Přímo pod strop kostela se lze pohodlně dostat po schodech z varhanní kruchty.

Informace o veřejné sbírce na podporu opravy kostela sv. archanděla Michaela najdete zde.

Stránky farnosti Vrbno pod Pradědem na www.vrbnopp.eu

Pin It