zeleznypoutnikSvatý Kopeček/Svatý HostýnNoční pěší pouť ze Svatého Kopečku až na Svatý Hostýn vydrží jen „Železný poutník“. Právě takový název dostala padesátikilometrová pouť spojující obě moravská poutní místa. Desítky můžu a žen se každoročně vydávají na tuto náročnou cestu vždy ke konci postní doby. Nejinak je tomu i letos. Železný poutník startuje v pátek 19. 3. 2010 v den svátku svatého Josefa mší svatou v 18.00 hodin na Svatém Kopečku u Olomouce. Pouť bude zakončena v sobotu 20. 3. v 7.00 hodin mší svatou na Svatém Hostýně.

Trasa dlouhá 50 kilometrů vede po silnicích mimo hlavní dopravní tepny. Ze Svatého Kopečku zamíří poutníci do Velké Bystřice a dál do vesnic Svésedlice, Vacanovice, Tršice, Lazníky a Buk. Přestávka čeká účastníky pouti v obci Prosenice, kde místní farníci již tradičně připravují pro unavené poutníky občerstvení. Po nezbytném odpočinku nohy poutníků pokračují dál ve směru na obce Grymov, Radslavice, Pavlovice u Přerova, Hradčany, Nahošovice, Dřevohostice, Lipová, Křtomil až do Bystřice pod Hostýnem.

Kdo došel až sem, nemusí mít ještě vyhráno. Z Bystřice na Svatý Hostýn vede nejtěžší úsek do kopce až k poutnímu místu. Schody před bazilikou jsou už jen poslední překážkou k vytouženému cíli. Na všechny čeká mše svatá v 7.00 hodin v bazilice Panny Marie a pořádná snídaně v poutním domě. Kdo pouť absolvuje, odveze si domů certifikát Železného poutníka.

Pořadatelé každoročně počítají s tím, že ne všichni poutníci odhadnou své síly a dojdou po svých nohách k cíli. Cestu proto doprovází osobní auta, která svezou ty, kdo už dál dojít nezvládají. Po cestě je zajištěna nabídka teplého čaje a možnost duchovního rozhovoru s kněžími, kteří putují společně s ostatními účastníky pouti.

Případné další informace na faře na Svatém Kopečku nebo u kněží ve farnosti v Louka u Znojma, kteří se na cestu každoročně vydávají.

Více o pouti naleznete právě na webu farnosti www.farnostlouka.cz.

Pin It