ThingBigStěbořice – Obnovit tradici dožínkových slavností se rozhodli ve Stěbořicích na Opavsku. Impuls přišel od skupiny starších ministrantů z místní farnosti, kterým se podařilo probudit nadšení v celé vesnici. Svůj projekt přihlásili do nadačního projektu Nadace O2 „Think Big – Cool škola života“. Dožínkové slavnosti ve Stěbořicích se uskuteční tento víkend. V neděli 14. 9. bude v místním farním kostele sloužit mši svatou generální vikář ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David. Začátek bohoslužby je v 15.00 hodin.

„Jsme chlapci z vesnice Stěbořice a v naší farnosti máme chlapecké společenství, které dostalo nápad obnovit a oživit dožínkové slavnosti v naší vesnici. Tyto slavnosti chceme oživit, protože už jen málokdo ví, co to vlastně dožínkové slavnosti jsou. Každý si jen představí pár chlapů u piva, kteří oslavují konec žní. Ale kdysi dávno to bylo úplně jinak. Je nám líto, že tato krásná tradice zanikla, a proto chceme, aby se starší generace vrátila do mladých let a mladí poznali tuto krásnou tradici,“ těmito slovy uvedli svůj projekt na stránce Nadace O2 a popisují jednotlivé kroky, které je vedou k uskutečnění jejich snu.

Bylo nutné vyrobit dřevěné lavičky a stoly, koupit promítací plátno, plotnu na pečení bramborových placek, nechat natisknout plakáty a akci ve vesnici pořádně zpropagovat. Neméně důležité bylo své nadšení přenést také na místní občany, kteří jim s realizací projektu pomohou. „Oslovili jsme občany naší vesnice s prosbou, zda by nám pomohli při dožínkových slavnostech. Lidé byli nadšení, když se dozvěděli, že se budou konat dožínkové slavnosti. Takže máme dobrovolníky. Držte nám palce!“

Dožínkové slavnosti ve Stěbořicích v novodobé historii nepamatují. Místní duchovní správce aktivitu ministrantů podpořil. „Bývala tady mše svatá s poděkováním za úrodu, ale dožínky, s průvodem od zemědělského družstva, tak to tady dlouho nebylo,“ říká stěbořický duchovní P. Klement Rečlo, který dožínky ve stylu, jak jej připravují místní ministranti, nepamatuje ani z rodného Slovenska. „U nás to tak nebylo zvykem, ale v jiných lokalitách se dožínky hodně slaví,“ dodal kněz.

Víkend ve znamení dožínkových slavností bude znát ve Stěbořicích na každém kroku. Stylově bude vyzdoben kostel i veřejná prostranství. Za doprovodu dechovky budou soubory tančit lidové tance. V sobotu 13. 9. bude od 14.00 hodin na prostranství před kostelem výstava zemědělských strojů a historického nářadí. Ukázka zvířat, soutěže pro děti a promítání fotografií na velkoformátové plátno. V neděli 14. 9. projde obcí od 14.00 slavnostní průvod, součástí programu bude odnášení posledního snopu z pole a předání věnců hospodářům. V 15.00 hodin začíná děkovná mše za úrodu a vyhodnocení soutěže o nejlepší dožínkový koláč. V 16.00 hodin začíná večerní posezení u cimbálu.

Plakát k události ke stažení zde.

Zhodnocení projektu najdete zde.

Pin It