Vatikán/Ostrava - Biskup ostravsko-opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz obdržel dopis od prefekta Kongregace pro biskupy, kardinála Giovanniho Battisty Re. Dopis je odpovědí na zprávu o ostravsko-opavské diecézi, kterou biskup Lobkowicz předložil ve Vatikánu při poslední návštěvě Ad Limina Apostolorum u Svatého otce v roce 2005.

Vatikán, 5.prosince 2009

Excelence,

srdečně Vám děkuji za důkladnou a vyčerpávající pětiletou zprávu – předloženou u příležitosti nedávné „Návštěvy ad Limina“ – díky níž jste nabídl, způsobem podstatným a přesným, detailní obraz církevního života diecézního společenství ostravsko-opavské diecéze, jenž Vaše Excelence vede již 13 let s nasazením a apoštolskou obětavostí. Ať Vám i nadále nechybí toto nasazení a obětavá věrnost v Pánu. Ten, který ustanovil „pastýře a učitele, aby své vyvolené dokonale připravil k dílu služby – k budování Kristova těla“ (Ef 4,12), ať dá Vaší Excelenci světlo, odvahu a radost v Duchu svatém.

Zpráva, kromě toho, že má svoji důležitost při získávání aktuálních poznatků o pastorační situaci diecéze, velmi užitečných pro Svatého otce a pro Dikastéria Římské kurie, má rovněž velký význam ekleziální. Návštěva u Petrova Nástupce, se všemi okamžiky, které ji doprovázejí a určují, je skutečností, jenž vyjadřuje společenství Pastýře s „Pastýřem pastýřů“, povolanému skrze Boží vůli k povzbuzování svých bratří ve víře a lásce, v plném kolegiálním společenství po stránce jak afektivní tak efektivní.

Místní církev ostravsko-opavské diecéze není tak starodávná jako jiné diecéze Vaší země; fakticky ve svém současném uspořádání existuje od 30.května 1996; chci Vaši Excelenci proto poblahopřát k tomu, jak jste zorganizoval všechny základní struktury pro činnost diecéze.

Všimnul jsem si, že území této církevní oblasti jsou rozdílná jednak z důvodu koncentrace obyvatelstva a také z důvodu nerovnoměrného rozmístění velkých podniků. Například oblast Ostravy, historicky známá díky těžkému průmyslu, hornictví, metalurgii, ocelářské výrobě, dnes kvůli ekonomickým změnám započatým v letech ´90, trpí velkou nezaměstnaností.

V předchozích desetiletích toto území prošlo velkým ateistickým proškolováním, jenž zasáhlo všechny úrovně života společnosti, což je patrné ještě v dnešní době. Veřejný morální život je vázán na ateizmus společnosti a na materialismus lidí. Jak píšete, Vaše Excelence, „základní hodnoty křesťanské víry jsou v lepším případě tolerovány, ale v horším případě zesměšňovány a napadány“.

Zjistil jsem, že následkem ekonomických reforem je u Vás velké množství nezaměstnaných a zároveň tělesně postižených, kvůli těžké a nebezpečné práci v dolech a fabrikách. Charitativní programy Církve nejsou dostatečné pro tak velké sociální rány, ale je zapotřebí pomáhat člověku nakolik je to možné. Jak dosvědčuje Svatý otec Benedikt XVI., „křesťanská charita je nejprve odpovědí na to, co v určité konkrétní situaci představuje bezprostřední potřebu: je nutno nasytit hladové, obléci nahé, je třeba pečovat o nemocné a usilovat o jejich uzdravení“ (Deus Caritas est, 31 a).

Jsem rád, že Vaší Excelenci se podařilo založit pěkné centrum pro mládež. Jsem vděčný všem kněžím, kteří jsou pověřeni péčí o ministranty a připravují pro ně setkání v děkanátech. Chci popřát k tomu, aby tato pastorace pomohla mladým zaslechnou v jejich srdcích povolání ke kněžství a řeholnímu životu.

Počet kněží v diecézi není prozatím dosti postačující, a to z důvodu rostoucí krize povolání a také z důvodu těch, kteří opouštějí kněžství. Nová povolání jsou vždy plodem modlitby celého diecézního společenství,  a jakožto dar od Boha mají být přijati těmi, kdo je formují s velkou pečlivostí a trpělivostí. Jedná se především o to, aby bylo zajištěno nezbytné doprovázení bohoslovců a následně kněží, jenž by se jim tímto pomáhalo vyrovnat se s důsledky sociálních a náboženských změn dnešní doby a tím více společně šířit, spojeni v jedno presbyterium, jedinečnost a krásu křesťanského poselství.

Povzbuzující je rovněž široký přehled iniciativ, jenž jsou nabízeny pro pastoraci rodin, především služba centra pro rodinu, kde jsou každý týden organizována manželská setkání. Není možné vyřešit všechny problémy, jako například společné soužití mladých, osamocených matek, rozvedených nebo početí „in vitro“, ale je zapotřebí vést lidi k tomu, aby byli citliví na bohatství svátostného manželství a na obranu života.

Chci povzbudit Vaši Excelenci, abyste pobízel své kněze k stále efektivnější spolupráci s věřícími laiky v jejich farnostech a především, společně s církevními hnutími a sdruženími, využívali všechny prostředky, s nimiž počítá církevní právo. Laici musí najít své místo ve farnosti a společně s kněžími můžou napomáhat celému společenství k většímu prohloubení svátostného života.

Vaše Excelence ať i nadále pokračuje v dobře zavedených pastoračních iniciativách. Chci popřát k tomu, aby rostl počet věřících uvědomělých ve své aktivitě v rámci církevního života, a rovněž ať různé iniciativy, kterým jste Vy dal podnět na poli pastoračním své diecéze, přinášejí hojné plody.

Je mi ctí, že Vám můžu nakonec sdělit, že Svatý otec, kterému jsem Vaši zprávu předložil, vyjádřil potěšení z plodů církevního života, které v uplynulých letech uzrály. Svatý otec vzývá Boží pomoc a ze srdce uděluje zvláštní Apoštolské Požehnání Vaší Excelenci, Vašemu sboru kněží a všem členům diecézní rodiny.

Svatá Hedvika, patronka diecéze, blahoslavený Otec Dominik Trčka a blahoslavená Marie Antonína Kratochvílová, uctíváni zvláště ve Vaší diecézi, ať se přimlouvají za Vás, Vaše Excelence, i za věřící Vám svěřené.

Rád využívám této příležitosti, abych Vám vyjádřil city bratrského společenství a opravdového uznání, zůstávám Vaši Excelenci oddaný v Pánu

 

+ G.B.kardinál Re, Prefekt


Pin It