Poslední zprávy

Grötzingen – Biskup Martin David společně se sekretářem jáhnem Alešem Ligockým a kampanologem diecéze Tomášem Hejdou navštívili v uplynulých dnech farnosti německé diecéze Rottenburg-Stuttgart. V městě Grötzingen byl 25. září zahájen projekt „Zvony míru pro Evropu“, který inicioval místní biskup Dr. Gebhard Fürst. Jeho cílem je návrat více než 60 zvonů do původních farností v Polsku a Česku.

Ostrava – Ministranti ostravsko-opavské plánují společnou oslavu 25. výročí ostravsko-opavské diecéze. Příležitostí jim bude Ministrantská pouť, která je koncipována jako narozeninová oslava. Organizátoři zvou zájemce v sobotu 9. října do katedrály. Na programu je mše svatá s biskupem, program na stanovištích, oběd, společná adorace a závěrečná modlitba. Na událost je nutné se přihlásit. Termín přihlášek je do 30. září 2021.

Eldad a Medad. Dva chlapi, kteří zmeškali shromáždění v stánku setkání. Přestože nesplnili formální požadavek účasti na určeném místě, Bůh i jim dal ducha, kterého měl Mojžíš. Až to naštvalo Jozua a dožadoval se zachovávání pravidel, chtěl nastolit pořádek. Mojžíš však viděl více a radoval se z toho, jak je Bůh štědrý ...

Bezejmenný chlap, který nesplňoval formální požadavek chodit s Ježíšem. Přesto uzdravoval v Ježíšově jménu. Až to naštvalo některé a Jan to i nahlas řekl. Ježíš však viděl více a radoval se, že má dalšího následovníka ...

Grötzingen - Dva historické zvony z farnosti Píšť a Frombork společně se dvěma novými "Zvony míru" byly v pátek 24. září požehnány biskupem Dr. Gebhardem Fürstem v německé obci Grötzigen. Slavnosti se zúčastnil apoštolský administrátor biskup Martin David a polský biskup Jacek Jezierski z diecéze Elbląg. Slavnostní mši svatou vysílala diecéze Rottenburg-Stuttgart živě prostřednictvím live streamu. Záznam bohoslužby je možné shlédnout na YouTube kanále této německé diecéze.

Grötzingen/Německo - Slavnostní bohoslužba na zahájení projektu „Zvony míru a pokoje pro Evropu“ bude v pátek 24. září celebrována třemi biskupy v německé obci Grötzingen, kde desítky let vyzváněl zvon s Píště na Hlučínsku. Mše svatá začíná v 16.00 hodin a budou ji celebrovat biskupové z Německa, České republiky a Polska. Diecéze Rottenburg-Stuttgart zajistí živý online přenos přes internet.

Ostrava - Benefice Charity Ostrava 23. 9. 2021 od 19 h v ostravském Trojhalí proběhne se změnou programu. Miro Žbirka bohužel pro nemoc nevystoupí. Program večera se Simou MagušinovouHanou Fialovou s orchestrem Jakuba Žídka doplní Václav Neckář & Bacily. "Omlouváme se za náhlou změnu programu a věříme, že na koncert i přesto příjdete.Těšíme se na Vaši účast!" Informuje Charita Ostrava na svém webu. 

Grötzingen - Letos tomu bylo 10 let, kdy kampanolog při renovaci zvonů ve věži katedrály sv. Martina v německém Rottenburgu zjistil, že jeden z nich pochází ze Slezského Gorzówa. V polském městě jej přitom považovali za navždy ztracený. Byl totiž v roce 1943 odvezen německými vojáky a měl být stejně jako sto tisíc jiných rekvírovaných zvonů roztaven a využit k výrobě zbraní. Zpráva, že 300 let starý zvon stále existuje, vyvolala velikou vlnu ra­dosti a jeho návrat slzy dojetí. Po této zkušenosti nechal biskup diecéze Rottenburg-Stuttgart Dr. Gebhard Fürst prověřit zvony ve všech kostelích ve svém církevním obvodu. Našly se jich desítky.

Ostrava - V Ostravě bude mít premiéru muzikálové oratorium Jiřího Najvara a Jana Matouška uváděné k příležitosti významného výročí 1100 let od umučení svaté Ludmily. Představení se odehraje před Katedrálou Božského Spasitele 24. září 2021 v 19 hodin. Muzikálově laděné dílo s názvem Ludmila!!! a podtitulem Rodinný dýchánek je koncipováno jako myšlený soudní proces s odstupem staletí, s Drahomírou jako vražedkyní, Boleslavem jako jejím obhájcem a Václavem jako advokátem své babičky Ludmily.

Ostrava - Svatováclavský hudební festival do svátku svého patrona 28. září zrealizuje ještě osm půvabných koncertů. Dnes večer se představí belgický dechový soubor Terra Nova Collective (hrající na historické nástroje) s virtuózním klarinetistou Vladem Weverberghem v unikátním „Šikmém kostele“ u Karviné. Třináct špičkových hudebníků s mezinárodním renomé nechá zaznít u nás naprosto neznámou hudbu vlámského skladatele Vanderhagena společně s geniální Mozartovou Serenádou – „Gran Partitou“. Letos poprvé se také uskuteční hned po koncertu festivalová beseda, která se neváže k hudebnímu programu, ale prostoru, ve kterém se odehrává – nyní tedy o „české Pise“ s autorkou bestsellerů Šikmý kostel, Karin Lednickou.

Prašivá - Když se poprvé na webu caminonakoleckach.cz objevilo slovo Černobyl, znělo to jako recese. Tým poutníků, který před čtyřmi lety doprovázel do Santiaga vozíčkáře Honzu Duška, však vzal přání muže trpícího roztroušenou sklerózou vážně. Vůdce výpravy známý poutník Petr Hirsch spustil během jarního lockdownu kampaň na dárcovské platformě HitHit. Přispělo na ni 278 lidí. Mezi odměnami byla také možnost podpořit expedici vyšší částkou a stát se její součástí. Tuto příležitost využili tři zájemci, kteří se s dalšími členy výpravy vydali v pondělí 20. září na cestu. Pouť „Černobyl na kolečkách“ odstartovala na Chatě Prašivá v Beskydech.