Poslední zprávy

Javorník – Jeden z nejstarších kostelů ve Slezsku se otevírá veřejnosti. Po dvacetileté rekonstrukci v něm návštěvníci mohou obdivovat unikátní fresky z přelomu 13. a 14. století. Hned v den otevření – ve čtvrtek 13. června toho využily desítky místních obyvatel.

Diecéze – Biskupství ostravsko-opavské hodlá vybudovat několik fotovoltaických elektráren. Naváže tak na dobrou praxi, kdy centrálním nákupem zajišťuje farnostem, Charitám i církevním školám výhodnější ceny energií. Do budoucna by církev v ostravsko-opavské diecézi ráda elektřinu z obnovitelných zdrojů také vyráběla.

Diecéze – Tuto neděli 16. 6. proběhne ve všech kostelích druhá celodiecézní sbírka pro Centrum pro rodinu a sociální péči. Finance jsou určeny na přestavbu nového sídla organizace, která tak přestěhuje své služby pro rodiny a lidi s postižením do centra Ostravy k městské nemocnici. V přímém přenosu bude také Televize Noe vysílat ze své kaple od 10.30 mši svatou za Centrum pro rodinu s biskupských vikářem pro pastoraci P. Danielem Víchou.   

Frýdek-Místek – V pondělí 10. 6. se ve Frýdku naposledy sešli účastníci Školy Ducha Svatého pořádané pro celou diecézi. Ve spolupráci s biskupským vikářem pro pastoraci P. Danielem Víchou ji vedlo katolické charismatické společenství Abel. Účastníci se tak rozloučili s intenzivním časem, ve kterém se snažili více poznávat Osobu Ducha Svatého, a s lidmi z celé diecéze, z nichž se s mnohými stali přáteli. 

„Nechci mluvit jen za sebe, ale vím, že mnozí by odpověděli stejně. Atmosféra byla velmi přátelská a mnozí účastníci ve Škole prožívali poprvé radost z toho, že patří do společenství církve a diecéze,“ hodnotí P. Daniel.

Ostrava-Vítkovice - V neděli 16. června v 9.00 bude v Ostravě-Vítkovicích sloužena mše svatá ke cti bl. Marie Antoníny Kratochvílové. Stane se tak u příležitosti 25 let od beatifikace. Její liturgická památka připadá na 12. červen.

Diecéze – Šestnáctá Noc kostelů v symbióze se Slezskou lilií oživila v pátek 7. června nejen prostranství před katedrálou ale i další kostely a modlitebny ve městě. Celkem si v diecézi našlo cestu na Noc kostelů více než 26 tisíc návštěvníků. Přinášíme ohlédnutí a fotoreportáže za víkendem, který uzavřela v Ostravě-Kunčičkách diskuze o dalším směřování církve a vzpomínkové vystoupení Učedníků na kapelníka Josefa Hrubého.

Diecéze – Nejen Nocí kostelů a Slezskou lilií bude žít nadcházející víkend. Připravena je např. akce pro rodiny 'Bavme se spolu' v prostorách Biskupského gymnázia v Ostravě a v Českém Těšíně benefiční koncert Hradišťanu s moderátorem arciopatem břevnovského kláštera Petrem Prokopem Siostrzonkem, OSB. V neděli také proběhne premiéra, a to ve Štramberku, kde schola připravila hudebně-duchovní pásmo Svatá Terezie – Růže z Lisieux. Pojďme se tedy projít víkendovou nabídkou.

vlajka EU

Diecéze – Přinášíme vám výzvu biskupů Čech, Moravy a Slezska k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu:

Milé sestry a milí bratři,

blíží se volby do Evropského parlamentu. Chceme vás povzbudit k účasti. K Božímu království, které máme utvářet svým životem už zde na zemi, nás nepřivede pasivita a tím méně lhostejnost. 

Diecéze – „Co mi připomíná zvonění zvonů? Úplně první, co mě napadne, je tlukot srdce. Pravidelný, jasný, uklidňující, zřetelný… plný života,“ napsala pro Poutnické novinky starostka Kravař Monika Brzesková (Žídková). Právě zvony ohlásí 7. 6. na mnoha místech ostravsko-opavské diecéze (Moravskoslezský kraj + okres Jeseník) začátek Noci kostelů. Příležitosti nahlédnout tam, kam se člověk běžně nedostane, ale také vystoupat na věž, potkat se se zajímavými lidmi, ztišit se, vzpomenout na své blízké a zapojit se do rozličných programů. 143 kostely a modlitebnami bude znít hudba, přednášky, proběhnou komentované prohlídky a bude se hrát i divadlo.

Diecéze – Těm, kdo až dosud nevěděli, co během prvního červnového víkendu podniknout, určitě napoví tento článek s výčtem akcí, které proběhnou. Mohou vyrazit na pouť, na koncert, potažmo na fotbal.