Poslední zprávy

Praha - Kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský, vyhlásil konání arcidiecézního eucharistického kongresu s názvem Eucharistia et labor, který probíhá do 20. června 2019. Název kongresu byl vybrán tak, aby odkazoval na osobnost kardinála Josefa Berana, jehož 50. výročí úmrtí si letos připomínáme. Zároveň je to letos 70 let od počátku jeho internace. Ta začala zmařením průvodu Božího Těla členy Lidových milicí a příslušníky StB v roce 1949. Kongres obsahuje čtyři čtvrteční pobožnosti, mše svaté, přednášky a adorace. První je již ve čtvrtek 23. května. 

Ostrava – Svinovský kostel Krista Krále má pro návštěvníky Noci kostelů malé sběratelské překvapení. Poprvé bude k vidění a k zakoupení výroční turistická známka. Farnost ji vydala u příležitosti 90. výročí posvěcení kostela.

Jablunkov – Připravit lákavý program pro návštěvníky Noci kostelů není snadné. Okolo tisícovky dobrovolníků z řad věřících různých křesťanských církví si letos připravilo program na 139 místech na území celé diecéze. Kostely bude znít hudba, lidé mohou obdivovat krásy interiérů nebo vystavené předměty.  Na několika místech nacvičili divadelní představení. Zapojí se děti i dospělí. Do Jablunkova dokonce pozvali populárního herce Víťu Marčíka s jeho Sněhurkou a sedmi trpaslíky.  

Ostrava - V ostravsko-opavské diecézi mohou návštěvníci Noci kostelů v pátek 24. května vstoupit do 139 sakrálních staveb. Místní farníci a společenství různých protestantských církví, které se do akce zapojili, připravili pro své hosty bohatý program. V nabídce je téměř 800 položek. Na stránkách www.nockostelu.cz lze jednotlivé nabídky filtrovat podle 15 kategorií. Lidé si mohou také vybrat, zda je do kostela bezbariérový přístup nebo jestli je program tlumočený do cizích jazyků.

Hněvošice – S cílem pomoci dospívajícímu chlapci, který prodělal dětskou obrnu, připravují v Hněvošicích na Opavsku již druhý benefiční koncert pro Patrika. V obecním sále vystoupí v neděli 2. června folková kapela Žamboši. Výtěžek z akce chlapci pomůže uhradit terapie a lázeňské procedury a postavit jej na vlastní nohy.

„Nevstal-li Kristus, vaše víra nemá cenu… Ale Kristus z mrtvých vstal“ (1 Kor 15,17ab. 20a).

Dnes začnu od konce – Ježíšovým novým přikázáním. Milovat jako on. Copak se to dá? Dá. Pokud Ježíš žije ve mně. Protože pak on miluje ve mně. Takže splnění tohoto přikázání je své podstatě snadné – pozvat Ježíše, aby žil ve mně. A toto pozvání nikdy nezrušit, respektive vždycky ho obnovit, pošlu-li Ježíše svým hříchem pryč.

Ostrava – Dřevěnou zahradní kapli v areálu Domova Sluníčko v Ostravě-Vítkovicích, který poskytuje služby 184 seniorům, požehnal ve čtvrtek 16. května biskup František Václav Lobkowicz. Kaple sv. Ludmily byla postavena ze sponzorských darů. Náklady na její vybudování dosáhly téměř milion korun.

Ostrava – V ostravské katedrále Božského Spasitele je od středy 15. května k vidění výstava na téma „Duchovní brownfield Ostrava!!!“, která představuje před diplomové a diplomové práce z let 2017/2018 studentů ARC FAST Brno v Laboratoři sakrálního prostoru architekta Marka Jana Štěpána. Cílem jejich práce bylo vyhledat duchovně vyprahlé a zanedbané lokality v Ostravě a navrhnout jejich urbanistické řešení.

Ostrava - Stovka katolických a téměř čtyři desítky kostelů různých protestantských církví se v pátek 24. května zapojí do akce Noc kostelů. Program pro návštěvníky připravují jednotlivé farnosti a členové komunit různých křesťanských církví. Celkem se do programu zapojí okolo tisícovky dobrovolníků. Návštěvníci se mohou těšit na hudební produkce, výstavy, komentované prohlídky, hry pro děti, ale i ochutnávky mešních vín a další občerstvení. Noc kostelů se v ostravsko-opavské diecézi organizuje již po desáté.

Maria Hilf - Diecézní pouť rodin hostilo v sobotu 11. května poutní místo zasvěcené Panně Marii Pomocné - Maria Hilf u Zlatých Hor. Na mši svatou, kterou celebroval biskup František Václav Lobkowicz, dorazilo okolo 500 poutníků. Bohoslužbu s biskupem koncelebrovalo okolo 20 kněží z celé diecéze.