Poslední zprávy

Diecéze  –  V týdnu od 13. do 19. února proběhne Národní týden manželství (NTM). Motto letošního ročníku je: MANŽELSKÉ KONTRASTY – „Dokonalé manželství je hlavně o dvou nedokonalých lidech, kteří to jeden s druhým nevzdali.“ Také v naší diecézi připravila Centra pro rodinu a farnosti programy, které vás mohou inspirovat, jak ze svého dobrého manželství udělat ještě lepší nebo obnovit to, co se časem ze vztahu vytratilo. Vyberte si a přijďte na některou z plánovaných akcí.

V reakci na katastrofální zemětřesení, které zasáhlo v noci z 5. a 6. února jihovýchodní Turecko a Sýrii, vyhlašuje Charita Česká republika sbírku na pomoc zasaženým lidem. Charita Česká republika je připravena okamžitě pomoci. Z krizového fondu zároveň uvolnila částku 300 000 korun. Lidé v místě potřebují okamžitou humanitární pomoc. Charitní síť již spouští pomoc přímo na místě.

Rejvíz - Rejvíz přivítá v sobotu 11. února 1. pouť za Slezsko. V tamním kostele Jména Panny Marie bude sloužena mše sv., po ní bude následovat pěší pouť s růžencem a pobožnost u Lurdské jeskyně.

Ostrava – Letošnímu Dni zasvěceného života v diecézi vtiskli podobu hostitelé – ostravští salesiáni. Na sedm desítek řeholnic a řeholníků spolu s nimi prožili v sobotu 4. února den po vzoru tzv. salesiánského čtyřlístku, ve kterém se spojuje domov, škola, hříště a kostel.

Ostrava - Na deset tisíc dobrovolníků vyrazilo počátkem ledna do ulic, aby koledovali na pomoc lidem v nouzi. Štědří dárci jim do zapečetěných pokladniček přispěli 23,4 milionů korun, dalších více než 750 tisíc korun činily bezhotovostní dary. Celkem sbírka v Moravskoslezském kraji a v části Jesenicka vynesla 24,2 mil. korun. Peníze tradičně poputují na pomoc seniorům, lidem bez domova, nevyléčitelně nemocným a dalším potřebným lidem. Rekordní je i celonárodní výnos Tříkrálové sbírky, který přesahuje 160 milionů Kč.

Ostrava - Z kostelů postupně mizí vánoční stromky, čtyřicet dní po slavnosti Narozen Páně přichází ve čtvrtek 2. února svátek Uvedení Páně do chrámu. Liturgicky je spojený s průvodem a žehnáním svíček. Pro řeholníky je to navíc po 27. Den zasvěceného života. V ostravsko-opavské diecézi zamíří řeholníci a řeholnice s biskupem Martinem Davidem na svou pouť v sobotu 4. února.

Stonava - Čestná vojenská jednotka, zástupci polské diplomacie i členka české Poslanecké sněmovny se v neděli 29. ledna sešli ve Stonavě k připomínce 104. výročí od bitvy, ve které se utkaly československé a polské jednotky.

Zlaté Hory - Poslední lednovou neděli prožil biskup Martin David s farníky ve Zlatých Horách. Při nedělní bohoslužbě se sešli také proto, aby si připomněli odkaz P. Vinzenze Braunera - tamního faráře a starosty, který proslul svou odvahou tváří v tvář nástupu nacismu.

Stonava – 104. výročí od války mezi Československem a Polskem připomene v neděli 29. ledna ve Stonavě pietní akt. Zúčastní se též představitelé polské armády a diplomacie. Připomínka padlých začne bohoslužbou.

Šternberk - Velkou obětní svíci jako prosbu za ochranu a dar víry pro své děti a za odvrácení zla od svých rodin přinesou i letos matky z celé České republiky před sochu Šternberské madony. Hromniční pouti, která se v kostele Zvěstování Panny Marie uskuteční v sobotu 4. února 2023, se každý rok účastní stovky žen, mezi nimi také členky Hnutí modlitby matek.