Poslední zprávy

Diecéze – Květen a červen patří k měsícům, kdy máme diecézní diář nejplnější. I červnové vydání časopisu OKNO je tedy naplněné až po okraj reportážemi a dalšími střípky z diecézního života.

Diecéze – Prvnímu červnovému víkendu dominují dvě významné události: páteční Noc kostelů a nedělní poutě ke cti Nejsvětější Trojice. Místa zapojená do Noci kostelů a program v nich nalezne zájemce na webových stránkách. Kromě jiných nabídek, kam se vydat za duchovními či kulturními zážitky, přinášíme přehled, kde lze prožít poutní slavnost Nejsvětější Trojice. 

Frýdek-Místek – Zaplněná frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie se ve středu 31. května přidala k celosvětové síti modliteb za synodální proces. „Maria s Alžbětou vytvořily společenství nesoucí radost z víry. Jak jsme na tom my?“ ptal se v homilii biskup Martin David. Radosti i starosti diecézního společenství církve pak mohl každý vyjádřit v debatě po mši svaté. O jakých tématech se mluvilo? Přečtěte si reportáž a nahlédněte do fotogalerie.

Cvilín - Bratři minorité zvou mladé ve věku 15–30 let ve dnech 1.–4. července na 26. františkánské setkání mládeže. Konat se bude tradičně na poutním místě Cvilín u Krnova. Jeho téma zní: „Chraň nás od zlého“. Mezi hosty budou o. Tomáš Hoffmann, o. Jan Barborka, manželé Beranovi a kapela Alive. Podrobnější informace naleznete na internetové stránce fsm.minorite.cz, kde se také na akci přihlašuje, a to do 17. června.

Ostrava – Benefiční koncert na podporu ostravského Centra pro rodinu a sociální péči poslední květnový pátek 29. 5. zcela zaplnil katedrálu Božského Spasitele lidmi. Čekal je výjimečný hudební zážitek v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, která ke spolupráci přizvala španělskou houslistku Leticii Moreno. Umělce od dirigentského pultu vedla Brazilka Simone Menezes a společně posluchačům představili Čtyři roční doby v Buenos Aires autora Astora Piazzolla. Večerem publikum provedla Barbora Seidlová.

Ostrava – Přijměte pozvání na netypický večer v kulisách kostelů. Do Noci kostelů se v pátek 2. června v ostravsko-opavské diecézi (Moravskoslezský kraj + okres Jeseník) zapojí 135 kostelů a modliteben devíti křesťanských církví. Průvodcem může být také mobilní aplikace „Noc kostelů“ a web www.nockostelu.cz nebo i tento článek, ve kterém vybíráme ze zajímavých tipů. Nezapomeňte se začíst do Poutnických novinek, které jsme k příležitosti Noci kostelů vydali.

Krnov - Do cvilínského kostela zavítali dne 25. května členové knížecí rodiny, princezna Nora, princezna Gabriela, princ Wolfgang, princ Alfred z Liechtensteinu a paní vyslankyně, princezna Maria-Pia Kotbauer, rovněž z Liechtensteinu.

Branice (Polsko) – Tradiční pouť je prostorem pro společné setkání, sdílení a povzbuzení do další práce ve znamení Caritas. Letos na místo doputovalo na 350 poutníků z řad příznivců, zaměstnanců a klientů Charit působících v Moravskoslezském kraji a v části Jesenicka.

Diecéze – Přemýšlíte, kam se vydat o víkendu? Zajímá vás kultura, sport nebo hledáte spíše duchovní prožitek? Ten vám nabídnou poutě, májová mše svatá, žehnání božích muk a na závěr velikonoční doby slavnosti seslání Ducha Svatého. Již páteční večer nabízí minimálně dva zajímavé kulturní zážitky. V přehledu najdete také samostatný výčet sobotních vigilií.  

Ostrava – Centrum pro rodinu a sociální péči pořádá v úterý 30. května Diecézní setkání seniorů. Kromě mše sv. sloužené ostravsko-opavským biskupem Mons. Martinem Davidem bude na programu přednáška manželů Pěluchových a také kulturní vložka.