Hukvaldy - Vánoční kapr z obory Hukvaldy zamíří letos na nejeden štědrovečerní stůl. Výlov hektarového rybníka, který je součástí rozsáhlého lesoparku pod hradní zříceninou, potěšil správce obory i vedení diecéze. „První diecézní výlov dopadl nad očekávání. V pátek 28. 10. jsme vylovili více ryb, než jsme čekali,“ uvedl ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný. U výlovu nechyběl ani biskup František Václav Lobkowicz. „Od rána stál na hrázi rybníka v mysliveckém oděvu se zeleným kloboukem a diskutoval s námi o symbolice výlovu,“ dodal Libor Konvičný.

„V sítích skončilo dvacet metráků ryb. Nejvíce bylo kaprů, tak pětadevadesát procent. Zbytek byli amuři, candáti, štika a sumci. Jeden z nich dokonce zlatý. Dravé ryby a sumci šli zpátky do rybníka,“ popsal výlov ředitel Biskupských lesů. Část produkce se podařila rozprodat v den výlovu. „Čtyři metráky se prodaly hned, zbytek je v kádích u rybárny a lidé si je budou moci koupit v příštích dnech,“ řekl Konvičný.

V nejstarší oboře v České republice, která je od října roku 2014 ve vlastnictví ostravsko-opavského biskupství, je nejen místem pro chov daňků, muflonů a divokých prasat, ale také prostorem pro setkávání pracovníků Biskupských lesů. Před hájenkou se myslivci z obory a zaměstnanci lesních správ Ostravice a Vrbno pod Pradědem sešli s biskupem Lobkowiczem ve čtvrtek 3. 11. „Chtěl bych vám poděkovat za veškerou námahu a za to, že svou práci berete jako poslání. Mám k vám všem velkou důvěru,“ řekl biskup téměř šedesáti mužům a ženám, kteří přišli společně do obory oslavit svátek svatého Huberta.

Pracovníky Biskupských lesů přišly pozdravit děti místní základní školy v lašských krojích. Školní pěvecký sbor Lašánek zanotoval písničky s hukvaldskou tématikou. Po jejich vystoupení následovalo ještě jedno překvapení. Lesníci z obory připravili k sadbě dub, který do předem připravené jámy zasadil biskup Lobkowicz společně s generálním vikářem Mons. Martinem Davidem a ředitelem Biskupských lesů Liborem Konvičným. „Tento dub nám zde bude připomínat dnešní setkání,“ uvedl oborník Milan Koutný. Dopolední setkání završilo troubení na lesní rohy a společný oběd v Kozlovicích.

Výlov rybníka. Foto: Venuše Komárková-Kinská, Libor Konvičný

Setkání lesníků. Foto: Pavel Siuda

Pin It