Ostrava – Prosincové vydání diecézního zpravodaje OKNO zachytilo pro své čtenáře hned několik novinek v životě církve a především ostravsko-opavské diecéze. V Praze přivítali oba naši biskupové nového papežského nuncia. V Ostravě požehnali nový klášter sester sv. Alžběty a na ZŠ sv. Zdislavy se radují z nového výtahu. I ten byl požehnán – biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem.

Již čtyři roky patří církvi obora Hukvaldy a místo pro chov zvěře, ryb i pěstování včel se tradičně stává také místem setkání biskupů s lesníky Biskupských lesů. Letos si kromě povzbudivých slov, které si vyslechli od svého vedení i otce biskupa Františka, mohli také zastřílet z luku.

Druhým rokem se na jaře otevřely kostely a jejich věže v rámci projektu Otevřené chrámy. Díky dotaci Moravskoslezského kraje mohlo být až do konce října zpřístupněno 33 sakrálních míst. Navštívilo je téměř 169 tisíc návštěvníků, což je oproti loňsku o více než 20 %. Nejvíce lidí se přišlo podívat do kostela sv. Maxmiliána na Hukvaldech. O tomto kostele a farnosti se dozvíte více v seriálu „Farnost“.

Charita již připravuje pokladničky na Tříkrálovou sbírku a hledá v řadách dobrovolníků zejména děti, které by se na začátku ledna vydaly koledovat. Jsou jich potřeba tisíce. Koleda začne 1. ledna a potrvá až do 14. ledna 2019. Více o Tříkrálové sbírce a záměrech, na něž koledníci peníze vybírají, najdete na www.trikralovasbirka.cz.

Čtenářům na závěr roku představujeme farnost Rychaltice a Hukvaldy, které jsou si tak blízko, že fungují téměř jako jeden celek. Také farní web má nyní název www.farnost-hukvaldy.cz a dočtete se v něm o aktivitách v Rychalticích, Hukvaldech i v Hájově. Název turisticky hojně navštěvované obce nese i nedávno otevřený penzion Apartmán Hukvaldy, který najdete hned v sousedství fary v Rychalticích. Zájem o nocleh je zde nejen díky příznivým cenám, ale především kvůli blízkosti vyhledávané obory a zřícenině hradu.

Tématem časopisu je rovněž časopis. Je podstatně starší než diecézní OKNO a na jeho vydávání se rovněž podílí více autorů. Představujeme třinecký farní časopis MOST i jeho redakci, která se téměř 25 let snaží pravidelně informovat farníky této velké farnosti o všem zajímavém a podnětném. Redakci tvoří tři manželské páry, které společně vytváří nejen časopis, ale také hezké společenství. V prosinci vydali úctyhodné 300. číslo.

Zbývá ještě představit kulturní rubriku, kde najdete pozvánku na výstavu betlémů, kterou připravuje tiskárna Kleinwächter ve Frýdku-Místku. Ve dnech 26. a 27. prosince zve zakladatel tiskárny a sběratel betlémů Josef Kleinwächter na výstavu a řezbářský plenér do prostor 8. ZŠ na ulici ČSA v Místku. Vstupné je zdarma a pro děti budou připraveny perníčky.

Poslední stránky časopisu OKNO s letopočtem 2018 se ještě ohlížejí za projektem Živá katedrála, představují aktuální knižní novinky z křesťanských nakladatelství a osobnost víry P. Józefa Nowaka, který prožil požehnaný kněžský život v letech 1908-1995 na řadě míst naší diecéze.

Pin It