Ostrava – Přesně před týdnem navštívil Českou republiku papežský prefekt pro média Mons. Dario Viganò, který vedle Prahy, Brna, Velehradu a Olomouce navštívil také Ostravu. Při jeho návštěvě v televizi Noe vznikla také titulní fotografie únorového vydání časopisu OKNO, který již zamířil do farností ostravsko-opavské diecéze.

Ve zpravodajské části se dozvíte o reformě vatikánských médií, kterou má Mons. Viganò od papeže za úkol. Médiím se věnuje i druhá zpráva. Biskup František Václav Lobkowicz se v polovině ledna setkal s redaktory regionálních médií. Nejvíce se novináři zajímali o téma volby pomocného biskupa a rozvoj církevní turistiky.

Staré noviny z roku 1894 objevili při otevření tubusu z věže kostela sv. Anny v Ostravě-Polance. Psalo se v nich o tom, že se kostelní věž krátce po dostavění zřítila a majitelé stavební firmy byli za tento šlendrián odsouzeni k peněžité pokutě. Další zprávy se věnují oslavě 75. narozenin olomouckého světícího biskupa Mons. Josefa Hrdličky a připojení farnosti Vidnava k aktivitě modliteb u mariánských sloupů.

Charitní stránka nabízí přehled vykoledovaných prostředků během letošní Tříkrálové sbírky. Letos se podařilo do kasiček vybrat rekordní částku přesahující 15 milionů korun. Koledníkům za obětavému nasazení během mrazů a chřipkové epidemie poděkoval biskup František Václav Lobkowicz.

Centrum pro rodinu a sociální péči nabízí zamyšlení MUDr. Marie Fridrichové na téma „Zvládnou naše děti manželství?“ Text zapadá do kampaně Národní týden manželství, který probíhá od 13. do 19. února. Smysl týdne, cíle prorodinných center a možnosti, jak udělat něco pro vztah, vysvětluje také plakátek na zadní straně obálky časopisu OKNO.

Seriál o životě farností zavede čtenáře do Opavy-Kateřinek, kde od roku 2009 působí P. Paweł Ziółkowski. Jeho posláním je být nejen duchovním správcem farnosti v okrajové části města, ale svůj čas také věnuje pacientům opavských nemocnic jako nemocniční kaplan.

S tématem zdravotnictví souvisí také následující dvoustrana věnovaná novému oboru Zdravotnický asistent, který se on příštího školního roku bude vyučovat na Střední zdravotnické škole sv. Anežky České v Odrách. Přihlášky k maturitnímu oboru, jehož absolventky budou mít možnost pracovat jako praktické zdravotní sestry, škola přijímá do 1. 3. 2017.

Kulturní strana představuje novinku v digitálních vitrážích ostravské katedrály. V šesti oknech jsou od Vánoc promítána díla Kateřiny Pražákové. Další příspěvek popisuje literární úspěch lanškrounského faráře P. Zbygniewa Czendlika, který na své talkshow s názvem „Postel hospoda kostel“ úspěšně prodává také svou knihu se stejným názvem. Od podzimu patří publikace k nejlépe prodávaným knihám v České republice. Prodalo se jí už více než 40 tisíc kusů. Takový čtenářský úspěch by si jistě přála katolická nakladatelství, která v Okně prezentují své knižní novinky.

V rubrice Evangelizace informujeme o přítomnosti stánku s „Církevní turistikou“ na brněnském veletrhu cestovního ruchu. Socha Panny Marie Vranovské přitahovala k prezentaci diecézí tisíce návštěvníků veletrhu. Stejně jako loni se pod hlavičkou „Církevní turistika“ představily také sakrální památky z ostravsko-opavské diecéze. V Olomouci se mohou turisté zastavit v nové pizzerii, kterou v polovině ledna otevřelo na Wurmově ulici olomoucké arcibiskupství. „U Kristýna“ nabízejí zejména středomořskou kuchyni, kterou české kuchaře naučili připravovat odborníci přímo z Itálie.

Italské příjmení měl vzácný muž, jáhen a řeholník Heinrich Ponta. O jeho životních peripetiích, které jej v kojeneckém věku z rakouských Korutan zavály na Krnovsko, se dočtete v příběhu zařazeného do rubriky „Osobnost víry“. Když mu bylo patnáct, zachránil společně s krnovským kvardiánem minoritského kláštera před zkázou obrazy Sedmibolestné Panny Marie z cvilínského kostela. Pod palbou granátu z kostela obrazy odnesli krátce před tím, než dostal přímý zásah a vyhořel.

Pin It