Aktuální vydání diecézního zpravodaje OKNO informuje o událostech, které se v ostravsko-opavské diecézi staly v uplynulém měsíci. Květen bývá tradičně bohatý na celodiecézní události. Po pouti rodin, následuje vždy pouť kněží a během mariánského měsíce se setkávají také pracovníci Charit. Tentokrát zavítali do Jablunkova k sestrám alžbětinkám. Jak se Diecézní pouť Charit vydařila, si přečtete v rubrice věnované této neziskové organizaci. Titulní strana připomíná další událost, která se dotkla většiny diecéze. Do Noci kostelů 2015 se zapojilo celkem 152 kostelů. V dalších zpravodajských příspěvcích se dočtete o udělení čestného občanství města Vidnava Mons. Antonu Ottemu, Biblické olympiádě ve Staré Bělé nebo běhu a koncertu ve Stěbořicích, kde vzpomínali na otce Jožku. Na bicyklech se na Opavsko a Krnovsko vydala mládež. Start i cíl byl ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. V Dolní Lutyni se vařilo a bude vařit. K inspiraci nejen místním farníkům slouží Farní kuchařka. Sborový zpěv bude zase dominovat ve farnosti Místek, kde se na 28. 6. připravuje Dvořákova kantáta Stabat Mater. Kdo se bude chtít ve zpěvu vzdělávat i o prázdninách, může se přihlásit na Letní dílnu barokní hudby do Rychaltic.

Při toulkách po diecézi se zastavíme stejně jako mladí při cyklopouti na Osoblažsku. Devět farností zde spravuje P. Jan Mazur. Z Ostravy-Třebovic se do Bohušova přestěhoval před pár lety a v pohraničí zažívá rodinné vztahy s několika desítkami věřích. Jak dokážou lidé na Osoblažsku držet pohromadě a pomoci dobrému dílu, je znát v Hrozové, kde na začátku května slavnostně prožívali znovuotevření kostela sv. Michaela. Vzácné fresky, které se podařilo obnovit, se jistě stanou magnetem pro turisty.

Tématem čísla je 5. ročník festivalu křesťanské hudby Slezská lilie, kterým bude žít farnost Ostrava-Kunčičky a s ní celá Ostrava a diecéze ve dnech 13. a 14. 6. Hlavní hvěznou festivalu je zpěvák Glenn Kaiser z USA, který v rozhovoru odpověděl na pár otázek. Duchovní částí festivalu bude letos provázet P. Marián Kuffa ze Slovenska. O jeho farnosti v Žakovcích pod Tatrami už byly natočeny dva české dokumentární filmy. Jak funguje obdobná komunita v Bílé Vodě u Javorníka, kde Institut Krista Velekněze působí již 13 let, se dočtete rovněž v květnovém vydání zpravodaje OKNO.

V časopise ještě najdete pokračování seriálu o eucharistických kongresech, další díl katechismu na téma "Jak se modlit?", pozvánku na tábor Bridge do Mikulovic a osobnost víry P. Bohuslava Uhlíře, který zahynul při dobývání Chlebovic na Frýdecko-Místecku.

Zadní stranu obálky tvoří plakát s pozvánkou na pouť dětí na Prašivou, která bude letos ve středu 1. července. Tématem je "Z mnoha zrnek jeden chléb".

Pin It