Skip to main content
Vyhledat

Světci diecéze

Patronkou diecéze je sv. Hedvika, která žila ve 12.–13. století a vynikala především láskou a dobročinností k chudým a nemocným. Zároveň patří k patronům Slezska, které tvoří většinu území naší diecéze.

 

Sv. Jan Sarkander

S prostorem naší diecéze jsou spjatí i další světci. Se začátkem třicetileté války je spojen sv. Jan Sarkander (1576–1620), jenž se narodil na území těšínského Slezska ve Skočově. Krátce působil např. ve farnosti Opava-Jaktař.

Sv. Melichar Grodecký

Sarkandrovým vrstevníkem byl rodák z Těšína sv. Melichar Grodecký (1584–1619). Ten přišel o život spolu s dalšími tzv. košickými mučedníky, protože se odmítli zříct katolické víry. Jana Sarkandra i Melichara Grodeckého svatořečil roku 1995 papež Jan Pavel II.

Bl. Marie Antonína Kratochvílová

Totalitní režimy 20. století znamenaly pro církve v českých zemích nové období zkoušky. Mezi trýzněnými a umučenými duchovními i laiky naší diecéze máme i tři blahořečené. Bl. Marie Antonína Kratochvílová (1881–1942) se narodila v Ostravě-Vítkovicích, kde zažila období výstavby dělnických kolonií i farního kostela sv. Pavla. Ve svých dvaceti letech vstoupila do kongregace Chudých školských sester Naší Paní. Služba ji zavála na území dnešní Ukrajiny, kde za druhé světové války neúnavně pomáhala potřebným a postiženým. V červenci 1942 ji zatklo gestapo a následkem týrání zemřela o pár měsíců později ve městě, které se dnes jmenuje Ivanofrankivsk. Papež Jan Pavel II. ji blahořečil v červnu 1999.

Bl. Richard Henkes

Svědectví víry i bratrství mezi národy přinesl bl. Richard Henkes – řeholní kněz kongregace pallotinů (1900–1945). Pocházel z limburské diecéze v Německu, kde byl také vysvěcen na kněze. Mezi jeho působiště ale patřila i místa v Horním Slezsku – Kietrz (dříve Katscher) a Ząbkowice Śląskie (dříve Frankenstein). Roku 1941 se přesunul do Strahovic na Hlučínsku a pečoval též o exerciční dům v Branicích. Jako kazatel odsuzoval nacismus a v červenci 1943 ho nacionálně-socialistický režim poslal do koncentračního tábora v Dachau, kde jako dobrovolník sloužil nemocným s tyfem. Tato nemoc ho následně připravila o život. Jako mučedník lásky byl blahořečen papežem Františkem v září 2019.

Více informací o tomto světci a také o tom, jak jeho příběh oslovuje, můžete najít na webu: www.richardhenkes.cz.

Bl. Metoděj Dominik Trčka

Mezi blahořečenými mučedníky komunismu v Československu se řadí bl. Metoděj Dominik Trčka – redemptoristický kněz a rodák z Frýdlantu nad Ostravicí. Rovněž on vynikl láskou k trpícím – za první světové války se totiž staral o uprchlíky z Východu a Balkánu. Z pověření představených pak v roce 1919 začal působit mezi řeckokatolíky na východním Slovensku. Po nástupu komunismu zažil násilný zábor klášterů a on sám si ve vykonstruovaném procesu vyslechl rozsudek odsuzující ho ke dvanáctiletému trestu za údajnou špionáž a pokus o útěk za hranici. Zemřel v březnu 1959 následkem šikany dozorců ve vězení a nedostatečné lékařské péče. Papež Jan Pavel II. ho prohlásil blahoslaveným roku 2001.

Foto: Jarmila Fussová / Člověk a Víra

Close Menu