Skip to main content
Vyhledat

DiecézeNoc kostelů se nezadržitelně blíží.  Již v pátek 23. května se pro návštěvníky otevře 153 chrámů, kaplí, modliteben a sborových domů. Organizátoři Noci kostelů 2025 v ostravsko-opavské diecézi nabízí širokou škálu aktivit a programů, které stojí za to navštívit. Tématem letošního roku je naděje a poutnictví. Ať už milovníci historie, hudby nebo duchovních zážitků, každý si najde něco, co ho zaujme. Velká většina přihlášených připravila i zajímavý program pro děti.

Ekumenické zahájení Noci kostelů v ostravské katedrále Božského Spasitele se uskuteční v pátek 23. května od 18 hodin.

Nováčci Noci kostelů

I letošní Noc kostelů má několik nováčků, například kostel sv. Mikuláše v obci Tichá, kde také otevřou dřevěnou zvoničku. Nebo modlitebnu Církve bratrské ve Frýdlantu nad Ostravicí a kostel Božího Těla v Gutech, kde bude otevřeno od 17.00 do 20.00. Ojedinělý prožitek z jeho návštěvy podle slov P. Pavla Cieślara nabízí samotný fakt, že kostelík je zasazený doprostřed zeleně.

„Lidé sem přijíždí na kole nebo chodí pěšky a rádi si jen tak v lavicích sednou a vychutnávají si ticho. O Noci kostelů budu slavit mši svatou, ale nechci je připravit o to, co ve městě nezažijí. Samotu uprostřed lesa. Navíc v době konání Noci kostelů tady bude vše v květu a koncert obstarají ptáci,“ podtrhuje P. Pavel Cieślar.

Na jeden večer se otevře i frýdecká bazilika

Velkým tahákem Noci kostelů má být frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie, která je aktuálně po dobu dvou let nepřístupná kvůli generální opravě. Frýdecká farnost stavbu právě během Noci kostelů zpřístupní pro veřejnost. Zájemci si tak budou moct prohlédnout, jak stavba postupuje a zahlédnou také vzorky nové barevnosti omítek, které přiblíží interiér baziliky barokní době.

Pátečním večerem bude znít i hudba

Ctitelé hudby si přijdou během Noci kostelů na své téměř všude. Budou se rozeznívat varhany, zahrají místní scholy a často i různá hudební uskupení. Napříč diecézí zveme například do kaple bratra Rogera z Taize starokatolické farnosti do Českého Těšína, kde kromě dalšího programu zazní Keltské večerní modlitby. V kostele Slezské církve evangelické a.v. v Albrechticích u Českého Těšína zazní duchovní písně v moderním aranžmá skupiny Citadela. Opavský kostel sv. Jana Křtitele nabídne recitál autorských písní a průvodního slova herce, představitele kultovních postav ve filmu Slavnosti sněženek, Staříci a mnoha dalších či ze seriálu Zdivočelá země Jiřího Schmitzera. A hned dvě hudební uskupení – HV DUO ve složení Honza Mecner + Vojta Onderka a sbor MELODICA z Moravského Berouna vystoupí v Dolní Moravici v kostele sv. Jakuba st.

Koho speciálně zajímá královský nástroj – varhany, tak je dětem a dospělým v katedrále Božského Spasitele v Ostravě přiblíží diecézní organolog Jiří Krátký.  

 Noc kostelů je příležitost poznávat historii

Také obdivovatelé historie mají hned několik možností, jak svůj zájem rozšířit. Za návštěvu stojí ostravský kostel sv. Pavla ve Vítkovicích, kde již tradičně bude návštěvníky některými částmi programu také historik Petr Lexa Přendík. Připravil si hned dvě  fotopřednášky. První o historii kostela od výstavby po rok 1918. A druhou s názvem Vítkovický kostel v nových objevech aneb Co se dnes o kostele neví? V rámci dalšího programu zde budou také individuální prohlídky kostelní věže, malá výstava k historii vodárenské minulosti kostelní věže, prezentace historických fotek kostela ve věži a nebude chybět ani průvodcovský list s informacemi.

Poprvé se na Noci kostelů se představí kostel Panny Marie Sedmibolestné v Bohumíně-Skřečoni. I zde bude řeč o historii, kterou tento kostel má opravdu bohatou. Píše se, že obec Skřečoň byla chudobná a lidé ji nebrali vážně. A jak to bylo dál a proč skřečonští začali s výstavbou kostela a jak se jim při tom dařilo, se příchozí dozví 23. května.

Zajímavá bude také beseda ve Spolkovém domě Mariany Berlové v Bruntále o secesní architektuře architekta Josefa Hofmanna z pohledu židovství a křesťanství na Bruntálsku. Připravili zde také povídání o historii židovské rodiny Berlových a odkazu Mariany Berlové a současnosti. Setkání zakončí diskuzí o současné podobě křesťanství, náboženství a víře.

Organizátoři připravili aktivity pro děti

Kam se například vypravit s dětmi? Zábavnou výtvarnou a znalostní aktivitu zažijí děti v kostele sv. Bartoloměje ve Frýdlantu nad Ostravicí. V Ostravě zveme do nejstaršího kostela sv. Václava, kde bude připravený program pro ty nejmladší s názvem Tajemný kostel. Noemovu archu dětem představí v hlučínském kostele sv. Jana Křtitele, kde si kvízy užijí nejen děti, ale i dospělí. Ani ve Slavkově v kostele sv. Anny ve svém bohatém programu na děti nezapomněli a v areálu kostela pro ně přichystali hru. Také v obci na hranici s Polskem v Bernarticích u Javorníku si pro dorost připravili v kostele sv. Petra a Pavla „bojovku“ s hledáním pokladu. Tento výčet není zdaleka úplný, ale je na něm poznat, že děti mají na Noci kostelů své místo a počítá se s nimi.

Chcete se vypravit Nocí kostelů na pouť?

Znovuobnovené kříže, kapličky i kostely, zvlněná utěšená krajina se zcela ojedinělou atmosférou – to je Osoblažsko! Právě Noc kostelů může být pro návštěvníky první příležitostí malé poznávací ochutnávky tohoto kraje. Jsou zde otevřené čtyři kostely na trase dlouhé necelých dvacet kilometrů, na kterých uvidí svítící skleněný oltář a třeba si vyzkouší i paličkování. Trasa vede z Města Albrechtice do Jindřichova.

Ve Městě Albrechtice bude otevřený kostel Navštívení Panny Marie, výrazná dominanta obce. Jednou z jeho zajímavostí je, že na oltáři jsou umístěny obrazy od malíře Alberta Adama, které pocházejí z 2. poloviny 19. století.

Další zastávkou je kostel v Třemešné. Barokní chrám sv. Šebestiána je významnou kulturní památkou České republiky. Právě zde je jedním z unikátních prvků kostela svítící skleněný oltář, který byl nalezen v boční kapli. Oltář je vyroben z korálků a sklíček, které tvoří mozaiku Božího hrobu, a je jedním z pouhých třinácti kompletních skleněných oltářů v České republice. Kolem chrámu stojí ohradní teď z lomového kamene s kaplemi, ve kterých turista najde jednotlivá zastavení křížové cesty s obrazy malovanými na plechu. Dokládají vysokou úroveň uměleckého řemesla na Osoblažsku.

Putování pokračuje do kostela Nanebevzetí Panny MarieLiptani. Novogotická stavba z červených pálených cihel je typická pro slezskou cihlovou gotiku. Svou stavbou připomíná severské kostely. Farnost společně s obcí zvou veřejnost na speciální program. Budou zde vystaveny paličkované obrazy všech kostelů Osoblažska, které jsou jinak součástí expozice rudoltického zámku, a zároveň si návštěvník může vyzkoušet paličkování. Poslední stanicí je kostel sv. MikulášeJindřichově. Kromě zajímavého programu, během kterého mohou přítomní např. vystoupat na věž či prohlédnout si liturgické předměty i po Němcích, jim zazvoní od Velikonoc zavěšený repasovaný zvon. Na Osoblažsku se o své návštěvníky rádi a dobře postarají. Kromě vlídného přijetí jim také poskytnou něco dobrého k jídlu, aby si mohli vychutnat i místní pohostinnost.

Poutnické novinky

Pro návštěvníky jsou také připraveny Poutnické novinky, čtení nejen na Noc kostelů, kde lze nalézt další programové tipy, ale mnoho zajímavého čtení od rozhovoru s Ondřejem Rumlem, přes články o zajímavých místech až po osobní svědectví mladého muže, jehož nemoc upoutala na invalidní vozík.

V tomto článku je jen několik ochutnávek programů, neboť k tradičním aktivitám na Noci kostelů patří také ochutnávka mešních vín, představení liturgického roku, návštěva míst, která nejsou běžně dostupná, výstup do věží, možnost zapálit si svíčku za své blízké anebo se jen tak posadit a nechat na sebe působit atmosféru míst, která lidi stavěli s láskou k Bohu, prožívají zde své radosti i těžší chvíle a je pro ně místem, kde najdou útočiště.

Poutnické novinky najdete zde.

Více informací o otevřených sakrálních stavbách a programech najde čtenář na: www.nockostelu.cz.

 

Close Menu