Diecéze – Před čtvrtstoletím zazářil na Svatopetrském náměstí vánoční strom z českého Slezska. Na tuto událost se v diecézi vzpomíná dodnes.
Ve středu 18. prosince 2024 to bude přesně dvacet pět let od chvíle, kdy se uprostřed Vatikánu rozzářil vánoční strom z Beskyd. Vybrala ho a doručila tehdy velmi mladá ostravsko-opavská diecéze.
„Když kardinál Miloslav Vlk oznámil biskupům, že si Vatikán přeje strom z České republiky, neváhal biskup František Václav Lobkowicz s přihlášením ani chvíli. Chtěl prezentovat mladou diecézi, zejména Beskydy, z jejichž polské části papež Jan Pavel II. pocházel,“ vzpomíná tehdejší generální vikář diecéze P. František Kufa.
Vhodný strom našly státní lesy na Morávce v lokalitě Bebek pod slovenskou hranicí. V přípravách ale nešlo zdaleka jen o kácení vysokých smrků pro Svatopetrské náměstí a Aulu Palva VI. a dvou tuctů malých pro kanceláře ve vatikánské kurii a papežský byt. Bylo také potřeba navrhnout vánoční ozdoby a připravit logistiku.
Tisíce ozdob
Výrobu ozdob dostala na starosti ostravská aranžérka Vlasta Luňáčková, která oslovila jiné zručné lidi nebo školy. „Výsledek byl dech beroucí: několik tisíc originálních ozdob různých velikostí, tvarů, vůní a barev ze slámy, šustí, lýka, keramiky, papíru, látek, skla, perliček, krajek, těsta, přírodnin, květů…,“ vypočítává tehdejší vedoucí Katechetického a pedagogického centra na ostravském biskupství Jarmila Plačková. Ta za výrobci do domácností i do škol najezdila tisíce kilometrů. „Do Bukova k manželům Markovým, kteří několik týdnů proměňovali slámu v umělecké klenoty, do Libhoště pro perníčky paní Hanzelkové, do dalších měst a vesnic k lidem naší diecéze,“ dává příklad. Mezi mnoha tvůrci byl i učitel výtvarné výchovy z Města Albrechtic Jaroslav Hrubý, který je dnes kastelánem na zámku Linhartovy. S žáky vyrobili přes 480 keramických ozdob na hlavní i menší stromy a také keramický betlém pro papeže.
Unikátní přeprava
V pátek 3. prosince 1999 v 9.30 byl strom za pomoci jeřábu pokácen a naložen na speciální podvalník, na němž byl dopraven do železniční stanice Dobrá u Frýdku-Místku. Zde byl přeložen na hlubinový vagón Českých drah se speciální přivařenou konstrukcí, aby nedošlo ke zlomení větví. V sobotu 4. prosince se vlak se salónními vozy prezidentů T. G. Masaryka a G. Husáka vydal na cestu do Říma. Vůbec poprvé se tak vánoční strom dostal do Vatikánu po kolejích. Kvůli tomu se mimořádně obnovil provoz na desítky let uzavřené nádraží ve Vatikánu, kam unikátní vlaková souprava přijela 7. prosince. Nastal čas zdobení.
A 18. prosince měla ostravsko-opavská diecéze na starosti také kulturní program. Ve Vatikánu tehdy zahrála cimbálová muzika Valašský vojvoda, trubači, zazpívala Eva Dřízgová-Jirušová nebo Daniel Hůlka. V české delegaci byly kromě prezidentského páru, biskupů a poutníků také dvě děti ve valašských krojích – Jiří Pagáč z Ostravy-Mariánských Hor a Barbora Skotnicová (tehdy Münsterová) z Ludgeřovic. Na nich bylo zmáčknout tlačítko a rozsvítit strom. Následoval večer, kdy se na Svatopetrském náměstí hrály a zpívaly české koledy a českému kulturnímu programu naslouchali nejen poutníci z Moravy a Slezska, ale i různých koutů světa, kteří přijeli na pár dní adventu do Říma.
Biskup Martin: „Stovky lidí do projektu vložily kus sebe samých“
„Příběh vánočního stromu pro Vatikán dodnes v diecézi rezonuje, protože se do příprav zapojily stovky lidí, kteří vložili do projektu kus sebe samých. Vidět to bylo například na červených stužkách, kam lidé psali oblíbené biblické verše,“ shrnuje současný ostravsko-opavský biskup Martin David, kterému jeho předchůdce František Václav Lobkowicz zanechal mj. odřezek ze kmene vánočního stromu jako památku na událost z roku 1999.
Fotogalerie
zdroj: Biskupství ostravsko-opavské, archiv Milana Chudeje