Ostrava – Termín Noci kostelů se posunuje o týden. Z původního pátku 5. června na pátek 12. června 2020. Nový termín umožní kostely otevřít již v neomezeném režimu, jak s ním počítá rozhodnutí vlády o uvolňování opatření související s epidemií koronaviru. O rok posunuli programy „Lange Nacht der Kirchen“ v sousedním Rakousku, tedy v zemi, kde tradice otevírání kostelů vznikla. K Noci kostelů se letos už nepřipojí ani Švýcarsko.
„Dle aktuálního plánu uvolňování omezení souvisejících s epidemií koronaviru bude možné přivítat příznivce Noci kostelů v mezích aktuálních opatření. Zveme návštěvníky do kostelů a modliteben také prostřednictvím multimediálních prostředků a internetové sítě a také prostřednictvím vysílání TV Noe,” stojí na webu Noci kostelů www.nockostelu.cz.
V letošním ročníku je aktuálně přihlášeno 943 kostelů a modliteben různých církví. Na území ostravsko-opavské diecéze počítá s otevřením 99 sakrálních míst. Co bude na programu se však ví jen ve dvou z nich. Náplň večera zveřejnila pravoslavná kaple sv. Andělů strážných v Ostravě-Pustkovci a evangelický kostel a. v. Na Rozvoji v Českém Těšíně. Další zapojené farnosti a společenství protestantských církví budou programy postupně uveřejňovat.
Mottem letošní noci kostelů je citát z Žalmu 104. „Učinil jsi měsíc k určování času… Přivádíš tmu, NOC se snese… Slunce vychází… Člověk vyjde za svou prací. Žalm 104,19-23
Co toto místo v Písmu znamená? Jak mu rozumět? Na to se snaží odpovědět P. Michal Němeček, ředitel Pastoračního střediska Praha.
Žalmy
Nejprve připomeňme, že žalmy jsou součástí Bible, tvoří jakýsi zpěvník či soubor hymnů, které se často zpívaly a dodnes doprovází bohoslužby. Obsahují mnoho témat, od zpěvu na královskou intronizaci až po zpěv člověka v zajetí, kterému bolest svírá srdce. Připomeňme, že hebrejská poezie nepracuje s rýmem. Využívá častěji zvukomalby a také velice často opakuje myšlenku v rozvíjejícím se verši (odborně mluvíme o paralelismu).
Žalm 104
Žalm 104 čítající 35 veršů je především velkolepou oslavou stvoření, tedy radostí nad tím, jak Bůh učinil svět. V žádném jiném žalmu se nezmiňuje tolik prvků přírody a nejmenuje tolik zvířat. Koncepce celého žalmu sleduje první kapitolu Bible, která vypráví o stvoření světa v sedmi dnech (Gn 1). Podle tohoto textu je stvoření světa rozděleno po určitých blocích – nejprve světlo, následně se oddělí vody a vznikne souš, která se v dalším dnu zazelená rostlinami a stromy. Následuje stvoření slunce a měsíce, a pak přijdou na řadu zvířata. Jako poslední je stvořen člověk.
Motto Noci kostelů
Motto Noci kostelů 2020 vychází z veršů 19–24. Přesně tyto verše v Českém ekumenickém překladu znějí (převzato z http://www.biblenet.cz)
19Učinil jsi měsíc k určování času, slunce ví, kdy k západu se schýlit.
20Přivádíš tmu, noc se snese, celý les se hemží zvěří;
21lvíčata řvou po kořisti, na Bohu se dožadují stravy.
22Slunce vychází a stahují se, v doupatech se ukládají k odpočinku.
23Člověk vyjde za svou prací a koná službu až do večera.
24Jak nesčetná jsou tvá díla, Hospodine! Všechno jsi učinil moudře; země je plná tvých tvorů.
Význam veršů
Jde o místo, které v žalmu odpovídá stvoření měsíce a slunce. První kniha Bible Genesis doslova říká: „I řekl Bůh: ‚Buďte světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den od noci! Budou na znamení časů, dnů a let.‛“ (Gn 1,14). Jakkoli nám to přijde divné, první kniha Bible nebeským tělesům přisuzuje především roli časoměrnou. Možná to bylo proto, že mnoho věcí člověk může ovlivnit, ať jsou to rostliny, zvířata, nebo dokonce i tok řeky. Ale ovlivnění času bylo pro starozákonního člověka naprosto nepředstavitelné. Důvodem, pro který se nebeská tělesa zmiňují, je zřejmě to, že některé národy uctívaly slunce či měsíc jako Bohy (např. sousední Egypt). Zde se však jasně říká, že ač jsou člověku nedostupné, jsou pouze stvořením a nikoli bohem.
Čtenáře také může fascinovat, jak pisatel žalmu z doby bronzové pečlivě pozoroval oblohu a dobře věděl o rytmu, s jakým se nejen slunce měsíc, ale i hvězdy objevují na obloze. Jsme fascinováni skutečností, která byla pro tehdejšího člověka jediným klíčem k určování měsíců či dnů. Zároveň tu můžeme vidět úžas nad tím, jak ve světě vše funguje podle určitého řádu, autor zde jako příklad uvádí noční šelmy, které ví, kdy mají vylézat a hledat kořist. Ale i tito člověku nebezpeční predátoři jsou závislí na Bohu. Bez jeho požehnání zahynou hlady úplně stejně jako člověk. Ani tato zvířata nejsou bohem! A když slunce vystupuje na východě, přichází čas člověka a jeho práce. Také to odpovídá úkolu, který člověk od Boha dostal (Gn 2,15).
Žalm 104 je zpěvem radosti nad úžasným řádem vtištěným do světa, s nímž člověk má pracovat s úctou.
Proč právě tyto verše jsou mottem Noci kostelů 2020?
V letošním roce připadá Noc kostelů na 5. června, což je také Mezinárodní den životního prostředí. Autoři motta se tak pokusili spojit téma Noci otevřených kostelů, tedy míst, kde lidé chválí Boha za stvoření, za život, … s tématem úcty k životnímu prostředí. Pro mnohá místa asi nebude snadné toto téma propojit. Ale nic to nemění na tom, abychom si všimli, že Bible svět přírody okolo nás velmi vážně vnímá a nezůstává k ní lhostejná.