Skip to main content
Vyhledat

Ratiboř/Polsko – Za svou odvahu zaplatil německý kněz P. Richard Henkes, SAC vězněním a smrtí. Nebál se z kazatelny pojmenovat zlo nacismu a nebál se vstoupit do baráku plného nemocných tyfem v koncentračním táboře Dachau. Jeho hrdinství si připomněli v neděli 23. února v polské Ratiboři. Zde se totiž začala v roce 1943 psát bolestná růžencová tajemství jeho života.

Když gestapo odvleklo kněze ze Strahovic na Hlučínsku za protistátní kázání, putoval do zadržovací vazby právě v tomto slezském městě. Týdny před transportem do koncentračního tábora Dachau strávil ve vězení. Ratibořská věznice sloužila v časech 2. světové války již sto let a v sobě svého vzniku patřila k nejmodernějším zařízením v Evropě. Vysoké zdi osazené ostnatými dráty dodnes budí respekt.

Nedaleko od její železné vstupní brány připomíná blahoslaveného kněze památník s pamětní deskou. Její odhalení a požehnání se stalo závěrečnou tečkou celodenního programu, který zahájila vědecká konference v sále kostela Nejsvětějšího Srdce Pána Ježíše. Hlavní částí vzpomínkové slavnosti byla nedělní mše svatá celebrovaná opolským biskupem Andrzejem Czajou a dalšími třemi polskými biskupy. Společně s nimi sloužil také ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David.

Kostel do posledního místa zaplnili nejen místní věřící, ale také hosté z farností na Hlučínsku. V kostelních lavicích zasedli lidé ze Strahovic nebo z Hati, kteří do Ratiboře přijeli se svými duchovními. Na děkovnou mši svatou za dar života a příklad svatosti otec Henkese a slavnostní odhalení památníku u věznice, přijeli také zástupci Muzea Hlučínska.

Opolský pomocný biskup Rudolf Pierskała v homilii připomněl životní motto, které lidé často slýchávali od nebojácného kněze: „Někdo tu musí být, aby to řekl“. Někdo, kdo pojmenuje zlo, které je okolo nás. A toto jeho vyznání je i odkazem pro dnešní hrdiny, kteří najdou odvahu a vysloví nahlas pravdu.

Život bl. Richarda Henkese, SAC přiblížila také výstava. Jednotlivé panely popisovaly události z životní pouti mučedníka, která začala v roce 1900 v německém Ruppachu. Autoři výstavy se inspirovali jednotlivými tajemstvími růžence, přičemž mezi radostná tajemství patřilo dětství a mládí budoucího kněze i léta kněžské služby strávené na různých místech ve Slezsku. Bolestná cesta vedoucí až na kříž začala právě v Ratiboři a skončila v Dachau. Slavná tajemství růžence  otce Richarda se začala psát 15. září 2019 v Limburgu nad Lahnem při jeho kanonizaci.

Foto: Pavel Siuda

{phocagallery view=category|categoryid=665|limitstart=0|limitcount=0}

Close Menu