Bravantice – V Bravanticích u Bílovce se místní snaží bořit komerční nános svátku sv. Valentina. Už jedenáctým rokem navazují na tradici poutě, při které hostí své sousedy i přátelé z širokého okolí. Zhruba dvě stě lidí si letos v neděli 16. února připomínalo taky 650 let od první písemné zmínky o obci Bravantice.
Místostarostka a hlavní pořadatelka poutě Věra Šustková zdůrazňuje, že pro naše předky byl sv. Valentin především patronem nemocných. A duchovní rozměr svátku sv. Valentina se snaží šířit i mezi známými. Někteří ji totiž zprvu podezírali, že s obnovou poutě skáče na lep komerci.
K Bravantické pouti patří kromě slavnostní mše taky posezení u společného oběda v kulturním domě, kam se z kostela přesunula většina poutníků a mohli si tak pochutnat na dobrotách ze zabíjačky. Tak to ostatně v Bravanticích chodilo i v minulosti, ale tradice velkolepých poutí se ale přerušila v 60. letech. Už jedenáctým rokem ale do vesnice u Bílovce jezdí poutníci ze širokého okolí. Na pozvání Šustkových jezdí do Bravantic například Šimíčkovi z Loučky u Nového Jičína. Bravantické poutě jim pomáhají lépe objevit svatého Valentina a na jeho slavnost proto přijeli už pošesté v řadě.
Místostarostka Věra Šustková by si přála, aby pouť ještě lépe propojovala farnost s vesnicí. Některé spoluobčany podle ní letos přilákala i návštěva biskupa Martina Davida. Bravantice totiž biskupa hostily naposledy před dvaceti lety. Mons. Martin David v kázání místní povzbudil, aby se neuzavírali do sebe a naopak objevili své místo ve společenství.
Výročí 650 let od založení můžeme chápat taky jako 650 let nejrůznějších vztahů a společenství, zdůraznil Martin David. Proto taky pořadatelé poutě pozvali i potomky původních německých obyvatel Bílovecka. Proto se taky poutní mše nesla v duchu smíření mezi národy a díků za vše dobré, co Němci Bravanticím v minulosti přinesli.
Ondřej Elbel
Foto: Nela Franková/Člověk a Víra
{phocagallery view=category|categoryid=661|limitstart=0|limitcount=0}